«Ինչու՞ եք կռիվ անում, չեմ հասկանում»,- կառավարության նիստին ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ դիմելով նախարարներ Նարեկ Մկրտչյանին ու Ժաննա Անդրեասյանին. «Եթե մեր ծրագրերը մինչև 6 ամիս են, ինչու՞ եք գրել մինչև 5 ամիս։ Կամ տվեք բացատրություն, որ դադարեցնեմ այս քննարկումը, կամ ասեք՝ շատ լավ, կդարձնենք 6 ամիս։ Թե չէ՝ ևս 3 ժամ կքննարկենք՝ 5 ամիս 1 օր կա, 5 ամիս 2 օր կա․․․»։
«Ես 2 նախարարի հարց եմ տալիս և պատասխանների մեջ տեսնում եմ 1 ամսվա անհամապատասխանություն։ Դուք նույն երկրի երկու տարբեր նախարարություններ եք, չէ՞․ տարբեր երկրներից չեք։ Ասում եմ՝ մի ամսվա անհամապատասխանություն կա։ 2 ամիս հետո գալու եք, չզեկուցվող հարցերի փաթեթում բերելու եք որոշման նախագիծ՝ առաջարկելով 5 ամիս բառերը փոխարինել 6 ամիս բառերով»,- ասել է նա։
Հիշեցնենք՝ կառավարության որոշմամբ ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների համար մասնագիտական ուսուցման հնարավորություն կընձեռվի։ Առաջարկվում է մինչև 5 ամիս տևողությամբ մասնագիտական ուսուցման կազմակերպում, որի նպատակով ուսուցման ամբողջ ժամանակահատվածում շահառուին ամսական կտրվածքով կվճարվի 50․000 դրամ ուսման վարձ և 50.000 դրամ կրթաթոշակ։

"Почему вы спорите? Я не понимаю", - сказал премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства, обращаясь к министрам Нареку Мкртчяну и Жанне Андреасян. " Если у нас программы до 6 месяцев, то почему вы написали до 5 месяцев?" Либо дайте объяснение, чтобы я прекратил эту дискуссию, либо скажите: ну ладно, сделаем 6 месяцев. В противном случае мы будем обсуждать еще 3 часа: что может быть 5 месяцев и 1 день, или 5 месяцев и 2 дня..."
"Я задаю вопрос двум министрам и вижу расхождение в ответах на 1 месяц. Вы два разных министерства одной страны, верно? Вы не из разных стран. Я говорю, что есть расхождение в один месяц. Вы придете через 2 месяца, принесете проект решения по пакету неотчетных вопросов, предложив заменить слова "5 месяцев" на слова "6 месяцев ", - сказал он.
Напомним , по решению правительства вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха будет предоставлена возможность профессиональной подготовки. Предлагается организовать профессиональное обучение продолжительностью до 5 месяцев, с целью которого бенефициару будет выплачиваться плата за обучение в размере 50 000 драмов и стипендия в размере 50 000 драмов ежемесячно в течение всего периода обучения.