«Հանրային ձայնը» դադարեցրել է Վարդան Ղուկասյանի անդամությունը
«Հանրային Ձայն» կուսակցության կառավարման խորհուրդը հաղորդագրություն է տարածել, որտեղ հայտնել են, թե դադարեցվել է Վարդան Ղուկասյանի անդամությունը «Հանրային Ձայն» կուսակցությունում։
«2024թ․-ի հունվարի 9-ին տեղի է ունեցել «Հանրային Ձայն» կուսակցության կառավարման խորհրդի նիստ։
Նիստով պարզվել է, որ կուսակցության խորհրդի անդամ Վարդան Ղուկասյանը հանդիսանում է նաև ՌԴ քաղաքացի, գրանցված ՌԴ Կալինինգրադ քաղաքում։
Կուսակցության կանոնադրության 3.8.5 կետի ուժով, այլ պետության քաղաքացիություն ստանալու դեպքում կուսակցության անդամությունը դադարեցվում է։
Այս հիմքով կառավարման խորհուրդը դադարեցված է համարել Վարդան Ղուկասյանի անդամությունը կուսակցությունում։
Սեփական դիմումների հիմքով դադարեցված է համարվել կուսակցության խորհրդի ևս 11 անդամի անդամակցությունը։
Խորհուրդը նաև ի գիտություն է ընդունել, խորհրդի ղեկավար Արտակ Գալստյանի լիազորագիրը, որով վերջինիս կառավարման խորհրդի ղեկավարի լիազորությունները փոխանցվել են խորհրդի անդամ Գագիկ Գալստյանին, դադարեցնելով մինչ այդ կուսակցության խորհրդի անդամ Վահան Ավագյանին տրված նույնաբովանդակ լիազորագրի գործունեությունը։
Բացի այդ «Հանրային Ձայն» կուսակցության կառավարման խորհուրդը, հաշվի առնելով մամուլում տարածված լուրերը իրազեկում է քաղաքացիներին և կուսակցականներին, որ «Հանրային Ձայն» կուսակցությունը արտահերթ համագումար հրավիրելու որոշում չունի, նման համագումար հունվարի 19 ին չի անցկացվելու։
Սույն թվականի հունվարի 19 ին, Մարիոթ հյուրանոցում, կուսակցության նախկին անդամ Վարդան Ղուկասյան անունը կրող անձի կողմից հրավիրված համագումարը ապօրինի է, որևիցե աղերս չունի «Հանրային Ձայն» կուսակցության հետ։
Դիմում ենք նաև ՀՀ իրավապահներին, կասեցնել «Հանրային Ձայն» կուսակցության անունից ապօրինի հրավիրված համագումար կոչվող ապօրինի հավաքը։
Սույնով հայտարարում ենք նաև, որ Վարդան Ղուկասյան անունով անձը, այլևս որևիցե քաղաքական առնչություն չունի, ոչ «Հանրային Ձայն» կուսակցության և ոչ էլ կուսակցության Երևան քաղաքի ավագանիում գործող ֆրակցիայի հետ և ոչ կուսակցության և ոչ էլ ավագանու անդամները չունեն պարտավորություն վերջինիս հրահանգները, կամ ցուցումները կատարելու, Երևանի քաղաքապետարանի գործունեության մասին նրան տեղեկատվություն փոխանցելու։
Ցանկացածը, ով կիրականացնի նման գործունեություն, կլինի կուսակցության անդամ, թե ավագանի, պետք է գիտակցի, որ դա կատարում է իր անձնական պատասխանատվությամբ և կրելու է դրանից բխող քրեաիրավական հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Правление партии «Общественный голос» распространило сообщение, в котором сообщило, что членство Вардана Гукасяна в партии «Общественный голос» прекращено.
"9 января 2024 года состоялось заседание правления партии "Общественный голос".
На встрече выяснилось, что член совета партии Вардан Гукасян также является гражданином Российской Федерации, зарегистрированным в городе Калининграде, Россия.
Согласно пункту 3.8.5 устава партии, в случае приобретения гражданства другого государства членство в партии прекращается.
На основании этого правление сочло членство Вардана Гукасяна в партии прекращенным.
На основании собственных заявлений было прекращено членство еще 11 членов совета партии.
Совет также принял к сведению доверенность главы совета Артака Галстяна, по которой полномочия главы правления последнего были переданы члену совета Гагику Галстяну, прекратив деятельность доверенности того же содержания, выданная члену совета партии Ваану Авагяну.
Кроме того, руководство партии «Общественный голос», учитывая информацию, распространенную в прессе, доводит до сведения граждан и членов партии, что у партии «Общественный голос» нет решения о созыве внеочередного съезда 19 января.
Съезд, созванный 19 января этого года в отеле "Марриот" человеком по имени Вардан Гукасян, бывшим членом партии, является незаконным, поскольку не имеет никакого отношения к партии "Общественный голос".
Мы также обращаемся к правоохранителям РА с просьбой остановить незаконное собрание, названное незаконным собранием от имени партии «Общественный голос».
Настоящим также заявляем, что человек по имени Вардан Гукасян больше не имеет никакой политической связи ни с партией «Общественный голос», ни с фракцией партии в Ереванском городском совете старейшин, ни члены партии, ни члены совета старейшин не обязаны выполнять его указания или распоряжения, передавать ему информацию о деятельности мэрии Еревана.
"Каждый, кто осуществляет подобную деятельность, будь то член партии или совета старейшин, должен осознавать, что он делает это под свою личную ответственность и будет нести всю ответственность за вытекающие из этого уголовно-правовые последствия", - говорится в сообщении.