Ուրախ կլինեմ Ձեզ պաշտոնական այցով հյուրընկալելու Հայաստանում. Նիկոլ Փաշինյանը՝ Ֆրանսիայի վարչապետին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի նորանշանակ վարչապետ Գաբրիել Ատալին: Ուղերձում ասված է.
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ Ֆրանսիայի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու առիթով՝ մաղթելով հաջողություններ Ձեր բարձր առաքելությունում:
Վկայակոչելով հայ-ֆրանսիական բազմադարյա բարեկամությունն ու առանձնաշնորհյալ հարաբերությունները՝ վստահ եմ, որ Ձեր պաշտոնավարման օրոք մեր կառավարությունները նոր եռանդով կփոխգործակցեն Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև բազմաոլորտ համագործակցությունն առավել խորացնելու համար։
Անշուշտ, Հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության 2021-2026 թթ. ճանապարհային քարտեզն այդ նպատակին ծառայող արդյունավետ գործիք է, և լիահույս եմ, որ առկա բոլոր հնարավորությունները կօգտագործենք դրա հաջող իրագործումն ապահովելու համար:
Ցանկանում եմ ընդգծել, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Ֆրանսիայի կարևոր հետևողական ջանքերը մեր երկրի կողմից դիմագրավվող աշխարհաքաղաքական մարտահրավերների հաղթահարման և տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության ու կայունության հաստատման գործընթացում:
Խորապես շնորհակալ եմ Հայաստանին առնչվող հարցերի հանդեպ Ձեր մշտական ուշադրության և հայ ժողովրդի նկատմամբ Ձեր ջերմ բարեկամական վերաբերմունքի համար։
Ուրախ կլինեմ Ձեզ պաշտոնական այցով հյուրընկալելու Հայաստանում, ինչը կարևոր խթան կհաղորդի մեր երկկողմ համագործակցությունն ընդլայնելու ամենաբարձր մակարդակով առկա հանձնառությանը։
Վերստին շնորհավորելով Ձեզ Ֆրանսիայի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնը ստանձնելու առթիվ և մաղթելով հաջողություններ Ձեր նախաձեռնություններում՝ ընդունեք խնդրեմ, մեծարգո պարոն վարչապետ, խորին հարգանքիս հավաստիքը»։

I will be happy to host you on an official visit to Armenia. Nikol Pashinyan to the Prime Minister of France
Prime Minister Nikol Pashinyan congratulated the newly appointed Prime Minister of France, Gabriel Atal. The message says:
"I warmly congratulate you on your appointment as the Prime Minister of the Republic of France, wishing you success in your high mission.
Referring to the centuries-old Armenian-French friendship and unique relations, I am sure that during your term of office, our governments will interact with renewed vigor to further deepen the multi-sectoral cooperation between Armenia and France.
Indeed, the 2021-2026 road map of Armenian-French economic cooperation effectively serves that purpose. We will use all available opportunities to ensure its successful implementation.
I want to emphasize that Armenia highly appreciates France's critical, consistent efforts in overcoming the geopolitical challenges faced by our country and establishing long-term peace and stability in the region.
I am deeply grateful for your constant attention to issues related to Armenia and your warm, friendly attitude towards the Armenian people.
I will be glad to host you on an official visit to Armenia, which will give an essential impetus to the existing commitment to expand our bilateral cooperation at the highest level.
Once again, I congratulate you on assuming the post of Prime Minister of the Republic of France and wish you success in your initiatives; please accept, Mr. Prime Minister, the assurance of my deep respect."