Ուրախ կլինեմ Ձեզ պաշտոնական այցով հյուրընկալելու Հայաստանում. Նիկոլ Փաշինյանը՝ Ֆրանսիայի վարչապետին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի նորանշանակ վարչապետ Գաբրիել Ատալին: Ուղերձում ասված է.
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ Ֆրանսիայի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու առիթով՝ մաղթելով հաջողություններ Ձեր բարձր առաքելությունում:
Վկայակոչելով հայ-ֆրանսիական բազմադարյա բարեկամությունն ու առանձնաշնորհյալ հարաբերությունները՝ վստահ եմ, որ Ձեր պաշտոնավարման օրոք մեր կառավարությունները նոր եռանդով կփոխգործակցեն Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև բազմաոլորտ համագործակցությունն առավել խորացնելու համար։
Անշուշտ, Հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության 2021-2026 թթ. ճանապարհային քարտեզն այդ նպատակին ծառայող արդյունավետ գործիք է, և լիահույս եմ, որ առկա բոլոր հնարավորությունները կօգտագործենք դրա հաջող իրագործումն ապահովելու համար:
Ցանկանում եմ ընդգծել, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Ֆրանսիայի կարևոր հետևողական ջանքերը մեր երկրի կողմից դիմագրավվող աշխարհաքաղաքական մարտահրավերների հաղթահարման և տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության ու կայունության հաստատման գործընթացում:
Խորապես շնորհակալ եմ Հայաստանին առնչվող հարցերի հանդեպ Ձեր մշտական ուշադրության և հայ ժողովրդի նկատմամբ Ձեր ջերմ բարեկամական վերաբերմունքի համար։
Ուրախ կլինեմ Ձեզ պաշտոնական այցով հյուրընկալելու Հայաստանում, ինչը կարևոր խթան կհաղորդի մեր երկկողմ համագործակցությունն ընդլայնելու ամենաբարձր մակարդակով առկա հանձնառությանը։
Վերստին շնորհավորելով Ձեզ Ֆրանսիայի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնը ստանձնելու առթիվ և մաղթելով հաջողություններ Ձեր նախաձեռնություններում՝ ընդունեք խնդրեմ, մեծարգո պարոն վարչապետ, խորին հարգանքիս հավաստիքը»։

Буду рад принять Вас с официальным визитом в Армению. Никол Пашинян премьер-министру Франции
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание новоназначенному премьер-министру Франции Габриэлю Атталю. В послании говорится:
«Горячо поздравляю Вас с назначением на пост Премьер-министра Французской Республики и желаю успехов в Вашей высокой миссии.
Говоря о многовековой армяно-французской дружбе и привилегированных отношениях, я уверен, что в течение Вашего срока полномочий наши правительства с новой силой будут взаимодействовать в целях дальнейшего углубления многосекторального сотрудничества между Арменией и Францией.
Несомненно, дорожная карта армяно-французского экономического сотрудничества на 2021-2026 годы является эффективным инструментом для достижения этой цели, и я надеюсь, что мы используем все имеющиеся возможности для обеспечения ее успешной реализации.
Хотел бы подчеркнуть, что Армения высоко ценит важные последовательные усилия Франции в процессе преодоления геополитических вызовов, стоящих перед нашей страной, и установления долгосрочного мира и стабильности в регионе.
Я глубоко признателен за Ваше постоянное внимание к вопросам, связанным с Арменией, и за Ваше теплое дружеское отношение к армянскому народу.
Буду рад принять Вас в Армении с официальным визитом, который придаст важный импульс обязательствам на высшем уровне по расширению нашего двустороннего сотрудничества.
Еще раз поздравляю Вас со вступлением на пост Премьер-министра Французской Республики и желаю успехов в Ваших начинаниях. Господин Премьер-министр, примите заверения в моем глубоком уважении»