Լիտվայում ՀՀ դեսպան Արա Մարգարյանին ընդունել է Լիտվայի Սեյմասի խոսնակ Վիկտորիա Չմիլիտե-Նիլսենը։ Այս մասին տեղեկացնում են Լիտվայում ՀՀ դեսպանությունից:
«Վերջինս շնորհավորեց դեսպանին նշանակման կապակցությամբ ու հավաստեց իր պատրաստակամությունը՝ սատարելու հայ-լիտվական բարեկամական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու սերտացմանը։ Այս հարցում խոսնակ Չմիլիտե-Նիլսենը հատուկ կարևորեց միջխորհրդարանական հարաբերությունների դերակատարությունը։
Դեսպան Մարգարյանը, իր հերթին, շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար։ Նա մանրամասն անդրադարձավ հայ-լիտվական հարաբերությունների վերջին զարգացումներին՝ կարևորելով 2023 թվականը, որպես քաղաքական երկխոսության ու երկկողմ բարձրաստիճան այցերի տեսանկյունից բացառիկ տարի։ Դեսպանը վերահաստատեց ՀՀ կառավարության հանձնառությունը՝ ավելի ակտիվացնելու ու խորացնելու թե՛ երկկողմ և թե՛ ԵՄ հետ գործընկերական ու ռազմավարական կապերը։
Դեսպան Մարգարյանն իր երախտագիտությունը հայտնեց Լիտվայի իշխանություններին՝ ճակատագրական ու մարտահրավերներով լի այս ժամանակահատվածում Հայաստանին սատար կանգնելու և ՀՀ կառավարության արմատական բարեփոխումների և խաղաղության օրակարգերին աջակցության համար։
Կողմերն անդրադարձան նաև տարածաշրջանային զարգացումներին և Հարավային Կովկասում հարատև խաղաղության և կայունության հաստատմանն ուղղված ջանքերին։ Այս համատեքստում հատուկ ընդգծվեց Հայաստանում ԵՄ առաքելության (EUMA) դերակատարությունը։
Հանդիպման վերջում Սեյմասի խոսնակը հույս հայտնեց մոտ ապագայում Վիլնյուսում հյուրընկալելու իր հայ գործընկերոջը»,- ասված է գրառման մեջ։

The RA Ambassador to Lithuania and the Speaker of the Seimas referred to the regional developments
The RA Ambassador to Lithuania, Ara Margaryan, was received by the Speaker of the Seimas of Lithuania, Viktorija Cmilyte-Nielsen. The RA Embassy in Lithuania reported this.
"The latter congratulated the ambassador on his appointment and assured his readiness to support the further development and rapprochement of Armenian-Lithuanian friendly relations. Speaker Cmilyte-Nielsen especially emphasized the role of inter-parliamentary relations in this matter.
Ambassador Margaryan, for his part, thanked me for the warm reception. He referred in detail to the latest developments in Armenian-Lithuanian relations, emphasizing 2023 as an exceptional year from the point of view of political dialogue and bilateral high-level visits. The ambassador reaffirmed the commitment of the RA government to activate further and deepen partnership and strategic ties both bilaterally and with the EU.
Ambassador Margaryan expressed his gratitude to the Lithuanian authorities for supporting Armenia in this critical and challenging period and supporting the RA government's radical reforms and peace agendas.
The parties also referred to regional developments and efforts to establish lasting peace and stability in the South Caucasus. In this context, the role of the EU Mission in Armenia (EUMA) was especially emphasized.
At the end of the meeting, Seimas expressed hope to host his Armenian counterpart in Vilnius shortly," the post says.