ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանն անդրադարձել է խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հնարավոր ժամկետներին․
«Պայմանավորվածությունները, որ հայկական կողմը շարունակաբար արձանագրում է խաղաղության համաձայնագրում, պիտի ընդունվեն Ադրբեջանի կողմից։ Եթե դրանք չեն ընդունվում, նշանակում է՝ պայմանագիրը տվյալ պահին չի կարող ստորագրվել։
Հայաստանը շարունակելու է պնդել սկզբունքները, և ենթադրում եմ՝ պայմանագրի վերջին տարբերակում, որ ուղարկվել է Բաքու, տեղ են գտել դրույթներ, որ մեզ համար շատ սկզբունքային են»։
Նա նաև նշել է, որ երբ այն սկզբունքները, որոնք արտահայտվում են խաղաղության պայմանագրի մեր տարբերակում, Ադրբեջանի կողմից ևս ընդունելի լինեն, այդ ժամանակ պայմանագիրը հնարավոր կլինի ստորագրել․ «Այդ սկզբունքներից մեկը նաև տարածքային ամբողջականության անվերապահ ճանաչումն է»։
Խանդանյանը խոսել է ապաշրջափակման գործընթացի մասին՝ շեշտելով, որ դա կարևոր է. «Բայց այդ գործընթացն ունի սկզբունքներ. Դրանք են՝ երկրների իրավազորությունը, օրենսդրությունը, փոխադարձությունն ու հավասարությունը։ Այդ սկզբունքները պետք է արձանագրվեն համաձայնագրում և բանակցությունների ընթացքում, որոնց շուրջ, ըստ էության, եղել է համաձայնություն նախորդ տարվա հուլիսին»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ դրանից հետո միջանցքային տրամաբանությամբ խոսելն անընդունելի է․
«Այս սկզբունքների շրջանակներում իսկապես հնարավոր է նախատեսել ավտոմեքենաների, գնացքների, քաղաքացիների անցման որոշակի դյուրացումներ, որ այն վախերը, ռիսկերը, որոնք կան թե մեզ մոտ, թե Ադրբեջանում, հնարավոր լինի կառավարել»։

"It is possible to plan the facilitation of the passage of cars, trains, and citizens." Khandanyan
Sargis Khandanyan, Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly, referred to the possible dates for signing the peace agreement.
"Azerbaijan must accept the agreements that the Armenian side continuously records in the peace agreement. If they are not accepted, the contract cannot be signed.
Armenia will continue to insist on the principles, and I assume that in the latest version of the contract sent to Baku, there are very fundamental provisions for us."
He also noted that the treaty will be signed when Azerbaijan accepts the principles expressed in our version of the peace treaty. "One of those principles is the unconditional recognition of territorial integrity."
Khandanyan spoke about the process of unblocking, stressing that it is essential. "But that process has principles. They are the jurisdiction of countries, legislation, reciprocity, and equality. Those principles should be recorded in the agreement and during the negotiations, on which there was an agreement in July of last year," he said, adding that it is unacceptable to speak with a corridor logic after that.
"Within the framework of these principles, it is possible to provide certain facilitations for the passage of cars, trains, and citizens so that the fears and risks that exist both here and in Azerbaijan can be managed."