ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին, ասելով, որ դեռերկար ճանապարհ կա անցնելու Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների խորացման գործընթացում։
«Բայց ցանկանում եմ վստահեցնել, որ հիմա քննարկման սեղանին են մի շարք կոնկրետ գործողություններ և կոնկրետ ծրագրեր: Ծրագրեր, որոնց մի մասը բխում են, օրինակ, մեր՝ Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև ունեցած գործող «CEPA/ՀԸԳՀ» պայմանագրից, և ծրագրեր, որոնք այդ պայմանագրից, իհարկե, անդին են: Մենք հնարավորություն ունեցանք քննարկելու այդ հարցերը և՛ Եվրոպական միության ուղարկած գնահատման առաքելության այցի շրջանակներում, նրանց հետ հանդիպումների ընթացքում մեկ ամիս առաջ, և՛ իմ այցի ընթացքում Բրյուսել, որտեղ ես պատիվ ունեցա մասնակցել Եվրոպական միության արտաքին հարաբերությունների խորհրդի ոչ պաշտոնական հանդիպմանը, շփվել իմ գործընկերների հետ, այդ թվում՝ Հունաստանի ջանքերով և նախաձեռնությամբ: Եվ այս խոսակցությունը շարունակական է»,- նշել է նա:
Ըստ Միրզոյանի, Հայաստանը, չնայած բոլոր մարտահրավերներին, շարունակում է ինտենսիվ կերպով ժողովրդավարական բարեփոխումները, շարունակում է տարբեր ոլորտներում այդ բարեփոխումների գործընթացը. «Մենք համոզմունք ունենք, որ այդ բարեփոոխումները ևս իրենց հերթին Հայաստանն ավելի են մոտեցնում Եվրոպական միությանը: Ես ցանկանում եմ նաև ընդգծել, որ այժմ Հայաստանի համար հատկապես անվտանգային հարթության վրա կենսական, չափազանց կարևոր նշանակություն ունի Եվրոպական միության քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունը: Սա ևս մի գործոն է, որը կարևորագույն գործոն է, որն անվտանգություն և խաղաղություն է ապահովում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանին, սահմանի գոտում, և սա ևս մի ոլորտ է և մի թեմա է, որը ենթակա է շարունակական զարգացման: Բոլորովին վերջերս Եվրոպական միությունը որոշում ընդունեց ավելացնել, մեծացնել և երկարաձգել այս քաղաքացիական առաքելության մանդատը, ինչը մեծապես ողջունվեց Հայաստանի կողմից: Ամփոփելով՝ ցանկանում եմ ասել, որ սա ճանապարհ է, որը դեռ պետք է անցնենք ավելի մեծ քայլերով, ավելի ինտենսիվ քայլերով և, իհարկե, Հունաստանի աջակցությամբ»,- ասել է նա:

"Reforms bring Armenia closer to the European Union." Minister of Foreign Affairs
RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan referred to the RA-EU relations, saying there is still a long way to go in deepening the ties between Armenia and the European Union.
"But I want to assure you that several specific actions and programs are now on the discussion table. Some of these programs are derived, for example, from the current "CEPA/CEEC" agreement between Armenia and the European Union and programs beyond that agreement. We had the opportunity to discuss these issues both within the framework of the visit of the assessment mission sent by the European Union, during the meetings with them a month ago, and during my visit to Brussels, where I had the honor to participate in an informal meeting of the European Union's Foreign Relations Council and interact with my colleagues, including the efforts and initiative of Greece. And this conversation is continuous," he said.
According to Mirzoyan, despite all the challenges, Armenia continues intensive democratic reforms and continues the process of these reforms in various fields. "We are convinced that these reforms, in turn, bring Armenia closer to the European Union. I would also like to emphasize that the civilian observation mission of the European Union is of vital and paramount importance for Armenia, especially in terms of security. This is another factor that is the most important factor that ensures security and peace on the border between Armenia and Azerbaijan in the border zone, and this is another area and a topic subject to continuous development. Most recently, the European Union decided to increase and extend the mandate of this civilian mission, which Armenia greatly welcomed. Summing up, I want to say that this is a path that we still have to take with bigger steps, more intensive steps, and, of course, with the support of Greece," he said.