ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին, ասելով, որ դեռերկար ճանապարհ կա անցնելու Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների խորացման գործընթացում։
«Բայց ցանկանում եմ վստահեցնել, որ հիմա քննարկման սեղանին են մի շարք կոնկրետ գործողություններ և կոնկրետ ծրագրեր: Ծրագրեր, որոնց մի մասը բխում են, օրինակ, մեր՝ Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև ունեցած գործող «CEPA/ՀԸԳՀ» պայմանագրից, և ծրագրեր, որոնք այդ պայմանագրից, իհարկե, անդին են: Մենք հնարավորություն ունեցանք քննարկելու այդ հարցերը և՛ Եվրոպական միության ուղարկած գնահատման առաքելության այցի շրջանակներում, նրանց հետ հանդիպումների ընթացքում մեկ ամիս առաջ, և՛ իմ այցի ընթացքում Բրյուսել, որտեղ ես պատիվ ունեցա մասնակցել Եվրոպական միության արտաքին հարաբերությունների խորհրդի ոչ պաշտոնական հանդիպմանը, շփվել իմ գործընկերների հետ, այդ թվում՝ Հունաստանի ջանքերով և նախաձեռնությամբ: Եվ այս խոսակցությունը շարունակական է»,- նշել է նա:
Ըստ Միրզոյանի, Հայաստանը, չնայած բոլոր մարտահրավերներին, շարունակում է ինտենսիվ կերպով ժողովրդավարական բարեփոխումները, շարունակում է տարբեր ոլորտներում այդ բարեփոխումների գործընթացը. «Մենք համոզմունք ունենք, որ այդ բարեփոոխումները ևս իրենց հերթին Հայաստանն ավելի են մոտեցնում Եվրոպական միությանը: Ես ցանկանում եմ նաև ընդգծել, որ այժմ Հայաստանի համար հատկապես անվտանգային հարթության վրա կենսական, չափազանց կարևոր նշանակություն ունի Եվրոպական միության քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունը: Սա ևս մի գործոն է, որը կարևորագույն գործոն է, որն անվտանգություն և խաղաղություն է ապահովում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանին, սահմանի գոտում, և սա ևս մի ոլորտ է և մի թեմա է, որը ենթակա է շարունակական զարգացման: Բոլորովին վերջերս Եվրոպական միությունը որոշում ընդունեց ավելացնել, մեծացնել և երկարաձգել այս քաղաքացիական առաքելության մանդատը, ինչը մեծապես ողջունվեց Հայաստանի կողմից: Ամփոփելով՝ ցանկանում եմ ասել, որ սա ճանապարհ է, որը դեռ պետք է անցնենք ավելի մեծ քայլերով, ավելի ինտենսիվ քայլերով և, իհարկե, Հունաստանի աջակցությամբ»,- ասել է նա:

Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян коснулся отношений РА-ЕС, отметив, что в процессе углубления отношений между Арменией и Европейским Союзом еще предстоит пройти долгий путь.
"Но я хочу вас заверить, что сейчас на столе обсуждения находится ряд конкретных действий и конкретных программ. Программы, некоторые из которых основаны, например, на действующем соглашении «CEPA» между Арменией и Европейским Союзом, а также программы, которые, конечно, выходят за рамки этого соглашения. Мы имели возможность обсудить эти вопросы как в рамках визита оценочной миссии, направленной Евросоюзом, во время встреч с ними месяц назад, так и во время моего визита в Брюссель, где я имел честь участвовать в неофициальном заседании Совета по международным отношениям Европейского Союза, взаимодействуя с моими коллегами, включая усилия и инициативу Греции. И этот разговор постоянный ", - сказал он.
По словам Мирзояна, несмотря на все трудности, Армения продолжает интенсивные демократические реформы, продолжает процесс этих реформ в различных сферах. "Мы убеждены, что эти реформы, в свою очередь, приближают Армению к Европейскому Союзу. Хотел бы также подчеркнуть, что гражданская наблюдательная миссия Евросоюза имеет жизненно важное и чрезвычайно важное значение для Армении, особенно с точки зрения безопасности. Это еще один фактор, который является важнейшим фактором, обеспечивающим безопасность и мир на границе между Арменией и Азербайджаном, в приграничной зоне, и это еще одна область и тема, которая подлежит постоянному развитию. Совсем недавно Европейский Союз принял решение увеличить и продлить мандат этой гражданской миссии, что было приветствовано Арменией. Подводя итог, хочу сказать, что это путь, который нам еще предстоит пройти большими шагами, более интенсивными шагами и, конечно же, при поддержке Греции", - сказал он.