«Հունվարի 5֊ի առավոտյան այցելել եմ Երեւանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանություն` հայտնելու մեր ցավակցությունները Իրանի Քերման քաղաքում վերջերս տեղի ունեցած ահաբեկչական հարձակման վերաբերյալ». այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
«Այս առիթով ես Հայաստանի կառավարության խորին կարեկցանքն եմ փոխանցել Իրանի ժողովրդին և այս ողբերգությունից տուժած ընտանիքներին։ Կարևորելով երկու ժողովուրդների միջև ընդհանուր արժեքներն ու փոխըմբռնումը, ընդգծել եմ Հայաստանի դիրքորոշումն ահաբեկչության դեմ` իր բոլոր ձևերով»,- գրել է նախարարն՝ ընդգծելով, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանը և ներկայացուցիչները ողջունել են այս համերաշխության ժեստը։
«Երկխոսության ընթացքում ընդգծվեց միջազգային համագործակցության կարևորությունը ահաբեկչության դեմ պայքարում և տարածաշրջանային անվտանգության պահպանման գործում: Հանդիպման ընթացքում վերահաստատվեց երկկողմ հանձնառությունը` հարաբերությունների ամրապնդման և տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ուղղությամբ համատեղ աշխատանքի համար: Իմ այս այցը Իրանի դեսպանատուն կարևոր քայլ էր՝ դրսևորելու Հայաստանի աջակցությունն Իրանին դժվարին ժամանակահատվածում՝ ամրապնդելով երկու երկրների միջև հարատև բարեկամությունը»,- նշել է Քերոբյանը։

«Мой визит это важный шаг, чтобы продемонстрировать поддержку Армении Ирану в трудный период»
"Утром 5 января я посетил посольство Исламской Республики Иран в Ереване, чтобы выразить соболезнования в связи с недавним террористическим актом в иранском Кермане". Об этом на своей странице в Facebook написал министр экономики Ваан Керобян.
«По этому случаю я передал глубокое сочувствие правительства Армении народу Ирана и семьям, пострадавшим от этой трагедии. Подчеркивая общие ценности и взаимопонимание между двумя народами, я подчеркнул позицию Армении против терроризма во всех его формах", - написал министр, подчеркнув, что посол и представители Исламской Республики Иран приветствовали этот жест солидарности.
"В ходе диалога была подчеркнута важность международного сотрудничества в борьбе с терроризмом и обеспечении региональной безопасности. В ходе встречи была подтверждена двусторонняя приверженность укреплению отношений и совместной работе ради мира и стабильности в регионе. Этот мой визит в иранское посольство стал важным шагом, чтобы продемонстрировать поддержку Армении Ирану в трудный период, укрепив многолетнюю дружбу между двумя странами", - отметил Керобян.