«Այս ծանր պահին Հայաստանը և հայ ժողովուրդը բարեկամ ճապոնացի ժողովրդի կողքին են»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիշիդային՝ Ճապոնիայի Իշիկավա պրեֆեկտուրայում և հարակից շրջաններում գրանցված ավերիչ երկրաշարժի և ցունամիի կապակցությամբ: Հեռագրում ասված է.
«Խորը ցավով տեղեկացա Ճապոնիայի Իշիկավա պրեֆեկտուրայում և հարակից շրջաններում գրանցված ավերիչ երկրաշարժի և ցունամիի մասին, որը խլեց տասնյակ մարդկանց կյանքեր և մեծ ավերածությունների պատճառ դարձավ։
Այս ծանր պահին Հայաստանը և հայ ժողովուրդը բարեկամ ճապոնացի ժողովրդի կողքին են։ Վստահ եմ, որ Ճապոնիայի կառավարության կողմից ձեռնարկվող վճռական գործողությունների շնորհիվ արագորեն կհաղթահարվեն բնական աղետի ծանր հետևանքները։
Իմ կարեկցանքն ու զորակցությունն եմ հայտնում աղետի զոհ դարձած անձանց ընտանիքներին և հարազատներին՝ մաղթելով տոկունություն և շուտափույթ ապաքինում բոլոր վիրավորներին»:

«В этот трудный момент Армения и армянский народ находятся рядом с дружественным японским народом»
Премьер-министр Никол Пашинян направил телеграмму соболезнования премьер-министру Японии Фумио Кисиде в связи с разрушительным землетрясением и цунами, произошедшим в префектуре Исикава и соседних регионах. Об этом говорится в телеграмме.
«Я был глубоко опечален, узнав о разрушительном землетрясении и цунами, произошедших в префектуре Исикава и прилегающих районах Японии, которые унесли жизни десятков людей и вызвали большие разрушения.
В этот трудный момент Армения и армянский народ находятся рядом с дружественным японским народом. Уверен, что благодаря решительным действиям японского правительства тяжелые последствия стихийного бедствия будут быстро преодолены.
Выражаю сочувствие и поддержку семьям и родственникам жертв катастрофы, желаю выдержки и скорейшего выздоровления всем пострадавшим».