Բաքվում հայտարարում են խաղաղության համաձայնագրի հերթական փուլի մեկնարկի մասին
Բաքուն հուսով է, որ մոտ ապագայում Երևանի հետ խաղաղության համաձայնագրի նախագծի շուրջ բանակցությունների հերթական փուլը տեղի կունենա։ Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչը նշել է, որ հաղորդակցությունների բացումը ողջ խաղաղ գործընթացի բաղկացուցիչ մասն է:
«Բանակցությունների հիմնական ուղին խաղաղ համաձայնագրի տեքստի համաձայնեցումն է», - պարզաբանել Է Ամիրբեկովը Էստոնիայի հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում:
Բացի հիմնական ուղուց, կա ևս երկուսը՝ կոմունիկացիաների բացում, ինչպես նաև դելիմիտացիա՝ սահմանի հետագա սահմանազատմամբ, հստակեցրել է նա։
Եվրոպան միայն կշահի Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև մոտալուտ խաղաղության պայմանագրի  ստորագրումից։ Եթե եվրոպական երկրները չեն կարող օգնել այդ հարցում, ապա Բաքուն ակնկալում է, որ նրանք առնվազն չեն խոչընդոտի:
«Եվրամիությունը միասնական կառույց չէ, ԵՄ առանձին երկրների դիրքորոշումները բացասաբար են ազդում Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության հասնելու գործընթացի վրա։
Եվրամիությունը պետք է երջանիկ լինի, երբ իր անմիջական հարևանությունում, մասնավորապես Հարավային Կովկասում, նոր պատերազմների հեռանկարներ չեն առաջանա»,- հավելել է Ամիրբեկովը:

В Баку объявили о начале следующего этапа мирного соглашения
В Баку надеются, что следующий раунд переговоров по мирному соглашению с Ереваном состоится в ближайшее время. Представитель президента Азербайджана по особым поручениям отметил, что открытие коммуникаций является неотъемлемой частью всего мирного процесса.
"Основной путь переговоров - это согласование текста мирного соглашения", - пояснил Амирбеков в интервью Эстонскому общественному телевидению.
Помимо основного пути, есть еще два: открытие коммуникаций, а также делимитация с дальнейшей демаркацией границы, уточнил он.
Европа только выиграет от скорого подписания мирного договора между Азербайджаном и Арменией. Если европейские страны не смогут помочь в этом вопросе, то в Баку рассчитывают, что они как минимум не будут мешать.
"Европейский Союз не является единой структурой, позиции отдельных стран ЕС оказывают негативное влияние на процесс достижения долгосрочного мира в регионе Южного Кавказа.
Европейский Союз должен быть рад, когда нет никаких перспектив новых войн в его ближайшем окружении, особенно на Южном Кавказе", - добавил Амирбеков.