ԱՄՆ-ը Հարավային Կովկասը դիտարկում է որպես պլացդարմ Մոսկվայի դեմ երկրորդ ճակատ բացելու համար. Գալուզին
ԱՄՆ-ը Հարավային Կովկասը դիտարկում է որպես պլացդարմ Մոսկվայի դեմ երկրորդ ճակատ բացելու համար: Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը:
«Վաշինգտոնում վաղուց չեն թաքցնում, որ Հարավային Կովկասը դիտարկում են որպես պլացդարմ Ռուսաստանի դեմ երկրորդ ճակատ բացելու համար», - ասել է նա:
Ռուս դիվանագետի խոսքով՝ այս ամենն արմատապես հակասում է տարածաշրջանի ժողովուրդների իրական շահերին։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան նշել էր, որ Հայաստանը Արևմուտքի մատուցմամբ կամ հուշումով ցույց է տալիս արտաքին քաղաքականությունը արմատապես վերակողմնորոշելու մտադրություն:

США рассматривают Южный Кавказ как плацдарм для открытия второго фронта против Москвы. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин в интервью РИА Новости.
"В Вашингтоне давно не скрывают, что рассматривают Южный Кавказ как плацдарм для открытия второго фронта против России", - сказал он.
По мнению российского дипломата, все это радикально противоречит реальным интересам народов региона.
Ранее официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила, что Армения демонстрирует намерение радикально переориентировать свою внешнюю политику с подачи или предложения Запада.