Հայաստանում ռուսական ռազմական ներկայությունը քննարկելն անտեղի է և վնասակար. Գալուզին
Հայաստանում ռուսական ռազմական ներկայությունը քննարկելն անտեղի է և վնասակար: Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը:
Խոսելով Հայաստանում ռուսական ռազմակայանի մասին՝ նա հիշեցրել է, որ դրա տեղակայման մասին պայմանագիրը կնքվել է 1995 թվականի մարտի 16-ին՝ երկու պետությունների ազգային շահերի հիման վրա:
«Այդ փաստաթղթի 26- րդ հոդվածի համաձայն՝ մեր զինծառայողների գտնվելու ժամկետը 49 տարի է, որի ավարտից հետո համաձայնագիրն ավտոմատ կերպով երկարաձգվում է 5 տարի ժամկետով», - նշել է դիվանագետը:
Գալուզինի խոսքով՝ ռուս զինվորներն ու սպաները շարունակում են արդյունավետորեն ապահովել ոչ միայն Հայաստանի խաղաղությունն ու անվտանգությունը, այլև կայունությունը ողջ Հարավային Կովկասում: Հանրապետությունում մեր ռազմական ներկայության վերաբերյալ ցանկացած քննարկում համարում ենք վնասակար և անտեղի», - եզրափակել է նա:

Обсуждение российского военного присутствия в Армении неуместно и вредно. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин в интервью РИА Новости.
Говоря о российской военной базе в Армении, он напомнил, что соглашение о ее размещении было подписано 16 марта 1995 года, исходя из национальных интересов обоих государств.
"Согласно статье 26 этого документа, срок пребывания наших военнослужащих составляет 49 лет, после чего соглашение автоматически продлевается еще на 5 лет", - отметил дипломат.
По словам Галузина, российские солдаты и офицеры продолжают эффективно обеспечивать не только мир и безопасность Армении, но и стабильность на всем Южном Кавказе. Любую дискуссию относительно нашего военного присутствия в республике мы считаем вредной и неуместной", - заключил он.