2023-ին քանի անգամ են հանդիպել Նիկոլ Փաշինյանն ու Իլհամ Ալիևը
Radar Armenia-ն ներկայացնում է, թե 2023թ. քանի անգամ են հանդիպել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
• Փետրվարի 18-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մյունխենի համաժողովի շրջանակում մասնակցել է Հարավային Կովկասի հարցերով պանելային քննարկմանը՝ «Շարժե՞լ սարերը. անվտանգության կառուցումը Հարավային Կովկասում» խորագրով: Քննարկմանը մասնակցել են նաև Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդտը:
• Մայիսի 14-ին Բրյուսելում տեղի է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոխորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը:
• Մայիսի 25-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մոսկվայում մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի հերթական նիստին: Այցի շրջանակում տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը: Ապա տեղի է ունեցել նաև ՀՀ վարչապետի, ՌԴ նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի եռակողմ հանդիպում:
• Հունիսի 1-ին Քիշնևում տեղի է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հնգակողմ հանդիպումը:
• Հուլիսի 14-ին Բրյուսելում տեղի է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը:
• Դեկտեմբերի 26-ին Սանկտ Պետերբուրգում տեղի են ունեցել ոչ պաշտոնական շփումներ Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի միջև։ Երկու երկրների ղեկավարները երկկողմ ձևաչափով քննարկվել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության օրակարգին վերաբերող հարցեր։

How many times did Nikol Pashinyan and Ilham Aliyev meet in 2023?
• On February 18, Prime Minister Nikol Pashinyan participated in a panel discussion on South Caucasus issues under the title "Moving mountains, building security in the South Caucasus" within the framework of the Munich conference. Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili, Azerbaijani President Ilham Aliyev, and OSCE Secretary General Helga Schmidt also participated in the discussion.
• On May 14, a tripartite meeting occurred between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, European Council President Charles Michel, and Azerbaijani President Ilham Aliyev in Brussels.
• On May 25, Prime Minister Nikol Pashinyan participated in the regular session of the Eurasian Economic Council in Moscow. Prime Minister Nikol Pashinyan and Russian President Vladimir Putin met within the framework of the visit. Then, a tripartite meeting of the Prime Minister of Armenia, the President of the Russian Federation, and the President of Azerbaijan took place.
• On June 1, the five-way meeting of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, French President Emmanuel Macron, German Chancellor Olaf Scholz, European Council President Charles Michel, and Azerbaijani President Ilham Aliyev took place in Chisinau.
• On July 14, a tripartite meeting occurred between the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, the President of the European Council, Charles Michel, and the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, in Brussels.
• On December 26, informal contact between Nikol Pashinyan and Ilham Aliyev occurred in Saint Petersburg. The two countries' leaders discussed issues related to the Armenia-Azerbaijan peace agenda in a bilateral format.