ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը դեկտեմբերի 27-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտակարգ և լիազոր դեսպան Նարիման Մուհամմեդ Շարիֆ Ալ Մուլլային: Ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում՝ ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյա պատմության ընթացքում երկու երկրների միջև ձևավորվել է ամուր և դինամիկ զարգացող համագործակցություն՝ հիմնված երկու բարեկամ ժողովուրդների ջերմ կապերի վրա:
Դեսպանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ մի շարք ոլորտներում երկու երկրներն ունեն չիրացված մեծ ներուժ և առաջիկա համատեղ անելիքները պետք է միտված լինեն համագործակցության ակտիվացմանը:
Երկուստեք կարևորվել է նաև խորհրդարանական դիվանագիտության դերը: Այս համատեքստում Հակոբ Արշակյանը շեշտել է պատգամավորական բարեկամական խմբերի դերակատարումը՝ որպես փոխըմբռնման ու փոխվստահության յուրօրինակ կամուրջ, երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջև ավելի սերտ երկխոսության կայացման համար: Նա համոզմունք է հայտնել, որ երկու երկրների խորհրդարանների միջև կապերի նոր էջ կբացվի՝ հիմնված գործընկերության և մեծ հեռանկարների վրա:
Երկկողմ քաղաքական երկխոսության խորացման ու համագործակցության կայուն առաջընթացի ապահովման համար Հակոբ Արշակյանը կարևորել է նաեւ փոխայցերը, որոնք խթանում են հարաբերությունների շարունակական ամրապնդմանը և նպաստավոր հիմք ստեղծում փոխշահավետ տնտեսական ու ներդրումային համագործակցության համար:
Որպես համագործակցության հեռանկարային ուղղություններ՝ ԱԺ փոխնախագահն առանձնացրել է զբոսաշրջության, ենթակառուցվածքների, վերականգնվող էներգիայի, շինարարության, գյուղատնտեսության, սննդի արդյունաբերության ոլորտները, ինչպես նաև բարձր տեխնոլոգիաների, թվայնացման, կիբեռանվտանգության, նորարարության բնագավառները:
Հակոբ Արշակյանի կարծիքով՝ երկու երկրների միջև շաբաթական շուրջ 30-ի հասնող ուղիղ չվերթերն էականորեն նպաստում են երկկողմ գործարար կապերի, զբոսաշրջության, մշակութային և ապակենտրոնացված համագործակցության բնագավառների ակտիվացմանը:
Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ երկկողմ համագործակցության զարգացման գործում իր կարևոր դերակատարումը կունենա նաև Հայաստանի քաղաքացիների համար ԱՄԷ մուտքի արտոնագրի չեղարկման արձանագրությունը, որի վավերացման մասին օրինագիծն ընդունվել է դեկտեմբերի 22-ին գումարված ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում և արդեն ստորագրել է ՀՀ նախագահը:

The UAE visa cancellation protocol will play an important role
On December 27, RA National Assembly Deputy Chairman Hakob Arshakyan met the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the United Arab Emirates to RA Nariman Mohammed Sharif Al Mulla. Welcoming the ambassador to the parliament, the NA vice president noted that during the 25-year history of establishing diplomatic relations, a strong and dynamically developing cooperation was formed between the two countries based on the warm ties of the two friendly peoples.
Thanking for the warm reception, the ambassador noted that the two countries have great unrealized potential in several fields, and the upcoming joint activities should be aimed at intensifying cooperation.
The role of parliamentary diplomacy was also emphasized on both sides. In this context, Hakob Arshakyan stresses the role of parliamentary friendship groups as a unique bridge of mutual understanding and mutual trust for establishing a closer dialogue between the two countries' legislative bodies. He believed a new page of relations between the two countries' parliaments would open based on partnership and excellent prospects.
To deepen the bilateral political dialogue and ensure the stable progress of cooperation, Hakob Arshakyan also emphasized mutual visits, which stimulate the continuous strengthening of relations and create a favorable basis for mutually beneficial economic and investment cooperation.
As perspective directions of cooperation, the NA Vice President singled out the fields of tourism, infrastructure, renewable energy, construction, agriculture, food industry, high technologies, digitalization, cyber security, and innovation.
According to Hakob Arshakyan, direct flights between the two countries, reaching around 30 per week, significantly contribute to activating bilateral business ties, tourism, and cultural and decentralized cooperation.
In this context, the NA vice-president noted that the protocol on the cancellation of UAE visas for Armenian citizens would also play an essential role in the development of bilateral cooperation, the bill on the ratification of which was adopted at the special session of the NA convened on December 22 and has already been signed by the RA president.