«ԵԱՏՄ-ն չպետք է ունենա քաղաքական կամ աշխարհաքաղաքական օրակարգ»․ Փաշինյան
Հայաստանը միության նախագահության ընթացքում հույս ունի ստանալ ԵԱՏՄ երկրների աջակցությունը, ԵԱՏՄ ղեկավարների ընդլայնված կազմով նիստին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«ԵԱՏՄ-ն տնտեսական ասոցիացիա է, որը չպետք է ունենա քաղաքական կամ աշխարհաքաղաքական օրակարգ։ Առևտրի և ինտեգրման հիմնական ազատությունները չպետք է սահմանափակվեն քաղաքական դրդապատճառներով»,- ասել է վարչապետը։
Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանը պատրաստ է ճկուն մոտեցում ցուցաբերել։ Նա ընդգծել է, որ ԵԱՏՄ-ում մի շարք հարցեր են կուտակվել, մասնավորապես պետք է համաձայնեցնել էներգառեսուրսների ընդհանուր շուկաների գործունեության մոտեցումները։

В период председательства в союзе Армения надеется получить поддержку стран ЕАЭС, заявил премьер-министр РА Никол Пашинян на заседании расширенного состава руководителей ЕАЭС.
«ЕАЭС — экономическое объединение, у которого не должно быть политической или геополитической повестки. Основные свободы торговли и интеграции не должны ограничиваться политическими мотивами", - заявил премьер-министр.
По словам Пашиняна, Армения готова проявить гибкий подход. Он подчеркнул, что в ЕАЭС накопился ряд вопросов, в частности, необходимо согласовать подходы к работе общих рынков энергоресурсов.