«ԵԱՏՄ-ն չպետք է ունենա քաղաքական կամ աշխարհաքաղաքական օրակարգ»․ Փաշինյան
Հայաստանը միության նախագահության ընթացքում հույս ունի ստանալ ԵԱՏՄ երկրների աջակցությունը, ԵԱՏՄ ղեկավարների ընդլայնված կազմով նիստին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«ԵԱՏՄ-ն տնտեսական ասոցիացիա է, որը չպետք է ունենա քաղաքական կամ աշխարհաքաղաքական օրակարգ։ Առևտրի և ինտեգրման հիմնական ազատությունները չպետք է սահմանափակվեն քաղաքական դրդապատճառներով»,- ասել է վարչապետը։
Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանը պատրաստ է ճկուն մոտեցում ցուցաբերել։ Նա ընդգծել է, որ ԵԱՏՄ-ում մի շարք հարցեր են կուտակվել, մասնավորապես պետք է համաձայնեցնել էներգառեսուրսների ընդհանուր շուկաների գործունեության մոտեցումները։

"The EAEU should not have a political or geopolitical agenda." Pashinyan
During the union's presidency, Armenia hopes to receive the support of the EAEU countries, RA Prime Minister Nikol Pashinyan announced at the session with the extended composition of the EAEU leaders.
"The EAEU is an economic association that should not have a political or geopolitical agenda. Political motives should not limit the basic freedoms of trade and integration," said the Prime Minister.
According to Pashinyan, Armenia is ready to show a flexible approach. He emphasized that several issues have been accumulated in the EAEU; in particular, the approaches to operating common markets for energy resources should be agreed upon.