«ԵԱՏՄ-ի ներսում կուտակվել են սկզբունքային բնույթ կրող մի շարք չլուծված խնդիրներ»․ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սանկտ Պետերբուրգում մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի հերթական նիստին: Վերջինիս մասնակցել են նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը, Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը:
Նախ տեղի է ունեցել նեղ, այնուհետև ընդլայնված կազմով նիստը, որին մասնակցել է նաև Իրանի Իսլամական Հանրապետության արդյունաբերության, հանքերի և առևտրի նախագահ Աբբաս Ալի-Աբադին: Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստից առաջ այսօր ԵԱՏՄ անդամ պետությունների և Իրանի միջև ստորագրվել է ազատ առևտրի մասին համաձայնագիր: Այն ԵԱՏՄ երկրների կողմից ստորագրել են փոխվարչապետները, հայկական կողմից` Մհեր Գրիգորյանը, իսկ իրանական կողմից` Աբբաս Ալի-Աբադին:
Ընդլայնված կազմով նիստում վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Պետությունների հարգելի ղեկավարներ, պատվիրակությունների հարգելի անդամներ, ուրախ եմ ողջունելու Ձեզ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում, որի ընթացքում մենք կամփոփենք այս տարվա կատարած աշխատանքը և կուրվագծենք ԵԱՏՄ հետագա զարգացման ուղիները։
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ռուսական կողմին և անձամբ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Վլադիմիրի Պուտինին այսօրվա միջոցառումն ամենաբարձր մակարդակով կազմակերպելու համար։
2024 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստանի Հանրապետությունը Ռուսաստանի Դաշնությունից ստանձնում է ԵԱՏՄ մարմիններում նախագահությունը, ինչի կապակցությամբ մենք անդամ երկրների աջակցության և արդյունավետ համագործակցության հույս ունենք` մեր առջև դրված խնդիրների իրականացման նպատակով։
Խորհրդանշական է, որ Հայաստանի նախագահությունը համընկնում է ԵԱՏՄ-ի մասին պայմանագրի ստորագրման տասնամյակի հետ, որի հիմքում այն բազային հիմնադրույթն է, որ ԵԱՏՄ-ն տնտեսական միավորում է, որը չպետք է ունենա քաղաքական և, առավել ևս՝ աշխարհաքաղաքական օրակարգ։
Մենք շարունակում ենք այն այդպես ընկալել և հենց այս համատեքստում զարգացնել փոխգործակցությունը մեր տնտեսական համագործակցության շրջանակներում՝ ձգտելով կանխել եվրասիական ինտեգրումը քաղաքականացնելու բոլոր փորձերը։ ԵԱՏՄ-ն և նրա տնտեսական սկզբունքները չպետք է փոխկապակցվեն քաղաքական հավակնությունների հետ։
Առևտրի և ինտեգրման հիմնարար ազատությունները չեն կարող և չպետք է սահմանափակվեն քաղաքական նկատառումներից ելնելով, դա միանշանակ կհանգեցնի միավորման հիմնարար սկզբունքների կոռոզիայի։
Այս համատեքստում, հայկական կողմը կարևորում է մինչև 2030 թվականը և մինչև 2045 թվականը տնտեսական գործընթացների հետագա զարգացման մասին հռչակագրի ստորագրումը, որը հիմնված է ԵԱՏՄ միջնաժամկետ և երկարաժամկետ զարգացման հայեցակարգային և առաջնահերթ ուղղությունների վրա:
Հայկական կողմը ողջունում է Իրանի հետ ազատ առևտրի համաձայնագրի ստորագրումը։ Լիաֆորմատ համաձայնագրի ստորագրումը կնպաստի Իրանի հետ առևտրատնտեսական, լոգիստիկ և տրանսպորտային կապերի ամրապնդմանը և հնարավորություն կտա ամուր պայմանագրային հիմք ստեղծել համատեղ ծրագրերի համար։
Միևնույն ժամանակ, ԵԱՏՄ-ի ներսում կուտակվել են սկզբունքային բնույթ կրող մի շարք չլուծված խնդիրներ, տեղին եմ համարում նշել անդամ պետությունների կողմից ընդհանուր էներգետիկ շուկաների գործունեության մոտեցումները, սկզբունքները և մեխանիզմները համաձայնեցնելու վերաբերյալ հիմնարար լուծումների հասնելու հասունացած անհրաժեշտությունը։ Այս համատեքստում, մենք պատրաստ ենք ճկուն մոտեցում ցուցաբերել չլուծված հարցերի շուրջ ԵԱՏՄ անդամ երկրների շահերի հավասարակշռությունն ապահովելու ուղղությամբ՝ ԵԱՏՄ ընդհանուր էներգետիկ շուկաների առավելություններից և ներուժից օգտվելու նպատակով։
Անհրաժեշտ եմ համարում նաև էներգաարդյունավետության բարձրացման և վերականգնվող էներգետիկայի զարգացման ոլորտում համագործակցության ոլորտների ընդլայնումը։ Մեկ այլ հիմնավորապես կարևոր խնդիր է մեր երկրների ՏՏ համայնքների ակտիվ ներգրավմամբ թվային տեխնոլոգիաների ներդրումը պետական բիզնես գործընթացների գործնական գործունեության մեջ։
Այս ոլորտն առանձնահատուկ նշանակություն ունի, մասնավորապես, արհեստական բանականության գործնական կիրառությունների լույսի ներքո, ինչը նոր հնարավորություններ է ստեղծում տնտեսական գործունեության տվյալների ավելի արագ հավաքագրման և արդյունավետ վերլուծության համար: Արհեստական բանականության հնարավորությունների պատասխանատու օգտագործումը կարող է նաև ԵԱՏՄ շրջանակներում տնտեսական համագործակցության զարգացման լրացուցիչ խթան հանդիսանալ։
Հայտնի է, որ Միության երկրների հետ ընդհանուր սահմանի բացակայությունը որոշակի դժվարություններ և տնտեսական ծախսեր է ստեղծում Հայաստանի համար։ Սա մարտահրավեր է Հայաստանի համար, բայց միևնույն ժամանակ բացառիկ հնարավորություն ԵԱՏՄ-ի համար։ Եթե մեզ հաջողվի ժամանակակից տեխնոլոգիաների միջոցով ապահովել տրանսպորտի, տարանցման և վարչարարության անխափանությունը, մենք կունենանք ԵԱՏՄ հարաբերությունները շահագրգիռ երրորդ երկրների հետ զարգացնելու բացառիկ հնարավորություն։
Մեկ այլ արդյունավետ գործիք կարող է հանդիսանալ ապրանքների և բեռների թվային հետագծելիության ժամանակակից համակարգերի ներդրումը, այդ թվում՝ էլեկտրոնային ստորագրությունների փոխադարձ ճանաչումը, ինչը երաշխավորում է «չորս ազատությունների» իրականացումն առանց հավելյալ խոչընդոտներ ստեղծելու՝ դրանով իսկ ԵԱՏՄ ներսում տեխնիկական հիմք ապահովելով արդյունավետ համագործակցության համար:
Կարևոր է, որ այս համակարգերը լինեն ժամանակակից, արդյունավետ և վերացնեն գոյություն ունեցող խոչընդոտները, այլ ոչ թե ստեղծեն նորերը: Բոլորիս համար այս դժվարին պահին պետք է ջանքերը կենտրոնացվեն ԵԱՏՄ ազդեցությունն առավելագույնի հասցնելու վրա՝ հաշվի առնելով սոցիալ-տնտեսական զարգացման ազգային առաջնահերթությունները։
Եզրափակելով՝ ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել բոլորին 2023 թվականին ակտիվ համագործակցության համար և, օգտվելով առիթից, հարգելի գործընկերներ, շնորհավորել բոլորի գալիք Ամանորը և մաղթել խաղաղություն ու բարգավաճում մեր երկրներին։ Շնորհակալություն ուշադրության համար»։
Նիստի ընթացքում քննարկվել են միության շրջանակում տարբեր ոլորտում համագործակցությանը վերաբերող տարբեր հարցեր: Որոշում է կայացվել Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի հաջորդ նիստն անցկացնել գալիք տարվա մայիսին` Մոսկվայում:

"Several unresolved problems of a fundamental nature have accumulated within the EAEU." Pashinyan
Prime Minister Nikol Pashinyan participated in the regular session of the Eurasian Economic Council in Saint Petersburg. Russian President Vladimir Putin, Belarus President Alexander Lukashenko, Kazakhstan President Kasim-Zhomart Tokaev, and Kyrgyzstan President Sadir Zhaparov participated in the latter.
First, there was a limited session, then an extended one, in which the President of Industry, Mines, and Trade of the Islamic Republic of Iran, Abbas Ali-Abadi, also participated. Before the Eurasian Supreme Economic Council meeting, an agreement on free trade was signed today between EAEU member states and Iran. It was signed by the deputy prime ministers of the EAEU countries, Mher Grigoryan from the Armenian side and Abbas Ali-Abadi from the Iranian side.
Prime Minister Pashinyan delivered a speech at the extended session in which he specifically stated:
"Dear heads of state and esteemed members of delegations, I am happy to welcome you to the Eurasian Supreme Economic Council session, during which we will summarize the work done this year and outline how to develop the Eurasian Economic Union further.
Taking this opportunity, I would like to thank the Russian side and the President of the Russian Federation, Vladimir Vladimir Putin, for organizing today's event at the highest level.
From January 1, 2024, the Republic of Armenia will take over the presidency of the EAEU bodies from the Russian Federation, in connection with which we hope for the support and practical cooperation of the member states in order to implement the tasks before us.
It is symbolic that the presidency of Armenia coincides with the decade of the signing of the Treaty on the EAEU, which is based on the fundamental premise that the EAEU is an economic union that should not have a political and, even more so, a geopolitical agenda.
We continue to perceive it as such and, in this context, develop cooperation within the framework of our economic cooperation, striving to prevent all attempts to politicize Eurasian integration. EAEU and its economic principles should not be connected with political ambitions.
The fundamental freedoms of trade and integration cannot and should not be restricted for political reasons; this will lead to the corrosion of the fundamental principles of unification.
In this context, the Armenian side emphasizes the signing of the declaration on the further development of economic processes until 2030 and until 2045, which is based on the conceptual and priority directions of the mid-term and long-term development of the Eurasian Economic Union.
The Armenian side welcomes the signing of the free trade agreement with Iran. The signing of a full-fledged agreement will strengthen economic, logistic, and transport ties with Iran. It will provide an opportunity to create a solid contractual basis for joint projects.
At the same time, several unsolved problems of a fundamental nature have accumulated within the EAEU; I consider it appropriate to mention the urgent need for the member states to reach fundamental solutions on harmonizing the approaches, principles, and mechanisms of the typical energy markets. In this context, we are ready to take a flexible approach to ensure the balance of the interests of the EAEU member states on the unresolved issues to take advantage of the advantages and potential of the EAEU common energy markets.
It is also necessary to expand the spheres of cooperation in increasing energy efficiency and developing renewable energy. Another fundamentally important issue is the introduction of digital technologies into the practical activities of state business processes with the active involvement of our countries' IT communities.
This area is of particular importance, in particular, in light of the practical applications of artificial intelligence, which creates new opportunities for faster collection and practical analysis of economic activity data. The responsible use of the possibilities of artificial intelligence can also be an additional incentive for developing economic cooperation within the EAEU.
It is known that the need for a common border with the countries of the Union creates specific difficulties and economic costs for Armenia. This is a challenge for Armenia but, at the same time, a unique opportunity for EAEU. If we ensure the continuity of transport, transit, and administration through modern technologies, we will have a unique opportunity to develop EAEU relations with interested third countries.
Another effective tool can be introducing modern digital traceability systems of goods and cargo, including mutual recognition of electronic signatures. This guarantees implementing the "four freedoms" without additional barriers, providing a technical basis for practical cooperation within the EAEU.
These systems must be modern and efficient, removing existing barriers rather than creating new ones. At this challenging time for all of us, efforts should be focused on maximizing the impact of EAEU, considering the national socio-economic development priorities.
In conclusion, thank everyone again for the active cooperation in 2023 and, taking this opportunity, dear colleagues, to congratulate everyone on the coming New Year and wish peace and prosperity to our countries. Thanks for your attention".
During the session, various issues related to cooperation in multiple fields within the framework of the Union were discussed. A decision was made to hold the next meeting of the Eurasian Economic Council in May next year in Moscow.