ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանի ելույթը է ունեցել Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի յոթերորդ նախարարական հանդիպման շրջանակներում.
«Մեծարգո պարոն Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիան,
Մեծարգո պարոն Էզզաթոլլահ Զարղամի,
Ձերդ Գերազանցություններ, հարգելի գործընկերներ,
Ինձ համար մեծ պատիվ է Թեհրանում մասնակցել Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի յոթերորդ նախարարական հանդիպմանը: Օգտվելով առիթից՝ կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Իրանի Իսլամական Հանրապետության կառավարությանը՝ ֆորումի գերազանց կազմակերպման, ջերմ ընդունելության և հյուրընկալության համար։
Ցանկանում եմ իմ ամենաանկեղծ շնորհավորանքները հղել Իրանի կառավարությանն ու ժողովրդին Շաբ-Է-Յալդայի տոնի կապակցությամբ։ Նախօրեին Իրանի մշակութային ժառանգության, ձեռարվեստի և զբոսաշրջության նախարարության կողմից կազմակերպված մշակութային ծրագիրը մեզ հերթական հնարավորությունն ընձեռեց ծանոթանալու Իրանի հարուստ մշակութային ժառանգությանը:
Հայաստանն ու Իրանը կիսում են խոր արմատներ ունեցող ավանդույթներ և մշակութային կապեր: Դրա լավագույն օրինակներից է Ջրի տոնը, որը պարսկերենում հայտնի է Տիրգան, իսկ հայերենում՝ Վարդավառ անունով: Հնագույն ժամանակներից ի վեր նման ավանդույթները ծառայում են երկու ժողովուրդների բարեկամական կապերի ամրապնդմանը։
Գտնվելով Բեհիսթունյան արձանագրության հայրենիքում՝ մենք վերհիշում ենք, թե ինչ մեծ դերակատարում է ունեցել Իրանը տարածաշրջանի հնագույն ժողովուրդների պատմությունում։ Ավելի քան երկուսուկես հազարամյակ առաջ Դարեհ Մեծի հրամանով փորագրված այս եռալեզու՝ հին պարսկերեն, էլամերեն և բաբելոներեն արձանագրությունն Իրանի ժողովրդի հնագույն պատմության և մշակույթի կենդանի վկայությունն է: Այն նաև լեզվական և պատմական կամուրջ է, որը թույլ է տալիս ծանոթանալ տարածաշրջանի բազմազան մշակութային խճանկարին: Հատկանշական է, որ Հայաստան անվանումն առաջին անգամ հիշատակվել է հենց այս պատմական փաստաթղթում. ընդ որում, բաբելոներեն հատվածում մեր երկիրը հիշատակվել է որպես Ուրարտու՝ դրանով իսկ ընդգծելով Ուրարտու/Հայաստանի անխզելի գիծն ու ավանդույթը։ Գտնվելով այս հնագույն երկրում՝ եկեք մտորենք այս արձանագրության մնայուն ազդեցության մասին, որը մեծարում է համատեղ ժառանգությունը և կապում մեզ մոտ ու հեռավոր ժողովուրդների հետ։
Մենք բարձր ենք գնահատում Իրանի անսասան հանձնառությունը տարբեր ժողովուրդների մշակութային ժառանգության, այդ թվում՝ հայկական մշակութային ժառանգության պաշտպանությանը: Այս հանձնառությունը հատկապես ակնհայտ է Իրանում այնպիսի մշակութային վայրերի պահպանման գործում, ինչպիսին է Սուրբ Թադեոս Առաքյալի վանքը, որը 4-7-րդ դարերում կառուցված հայկական եկեղեցի է և կապված է Թադեոս առաքյալի անվան հետ: Սուրբ Թադեոս, Սուրբ Ստեփանոս և Ձորձորի մատուռ հայկական վանական համալիրի ընդգրկումը ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում, ինչպես նաև «Սուրբ Թադեոս առաքյալի վանքի ուխտագնացություն» հայտի գրանցումը ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում՝ զուգորդված ուխտագնացության ավանդույթների պահպանմանն ուղղված կառավարության աջակցությամբ, արտացոլում է Իրանի կարևոր դերակատարումը Հայաստանի Հանրապետության սահմաններից դուրս հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման հարցում։
Որպես քրիստոնեական ավանդույթ ունեցող և Իրանի հետ սահմանակից երկիր՝ Հայաստանը հպարտությամբ է շեշտում հայ-իրանական ավանդական և շարունակաբար զարգացող բարեկամական հարաբերությունները՝ որպես փոխադարձ հարգանքի և միջմշակութային երկխոսության օրինակ՝ խարսխված հազարամյա ժառանգության պաշտպանության վրա:
Հայաստանը բարձր է գնահատում է Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումը՝ որպես մշակութային երկխոսության և համագործակցության առանցքային հարթակ, որը կարող է դիմակայել գլոբալացվող աշխարհում ծառացած մարտահրավերներին: Մենք հանձնառու ենք աջակցելու և նպաստելու հավաքական ջանքերին, որոնք ուղղված են միջմշակութային երկխոսության, փոխըմբռնման և հանդուրժողականության ամրապնդմանը: Այս հարթակը նաև կարևոր հնարավորություն է ընձեռում վերանայելու պատմամշակութային ժառանգության խթանման ուղղությամբ մեր համագործակցության առաջընթացը, ինչպես նաև վեր հանելու այդ հարցում առկա բացթողումները:
Մարդկության նյութական և ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանումը կարևոր տարր է խաղաղության, կայուն զարգացման, սոցիալական համախմբվածության, հանդուրժողականության, խտրականության դեմ պայքարի և մարդու իրավունքների ամրապնդմանն ուղղված արդյունավետ քաղաքականության խթանման գործում:
Աշխարհի տարբեր անկյուններում առկա զինված հակամարտությունները կործանարար ազդեցություն են ունենում մշակութային և կրոնական հուշարձանների վրա։ Տվյալների հավաքագրման բարելավումը, մոնիտորինգի և գնահատման արդյունավետ մեխանիզմների ներդրումը, համագործակցության և տեղեկատվության փոխանակման խթանումը, ինչպես նաև թվային և արբանյակային տեխնոլոգիաների ու նորարարական լուծումների օգտագործումը, ստեղծում է մշակութային ժառանգության պաշտպանության և մշակութային վանդալիզմի կանխարգելման կարևոր գործիքակազմ։
2018 թվականի հուլիսի 13-ին ընդունված Տիուանակուի հռչակագրում ֆորումի անդամները դատապարտել են այն փաստը, որ զինված հակամարտությունները լուրջ սպառնալիք են դարձել համաշխարհային ժառանգության հուշարձանների ամբողջականության համար։ Ինչպես նշված է 2022 թվականի դեկտեմբերի 4-ի Բաղդադի հռչակագրում, անդամ պետությունները կիսում են խորը մտահոգություն՝ կապված մշակութային արժեքների, այդ թվում՝ կրոնական վայրերի ոչնչացման, կողոպուտի և յուրացման հետ:
Հայաստանը հավատացած է, որ Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի անդամ պետությունները պետք է լրացուցիչ ջանքեր գործադրեն՝ խթանելու համագործակցությունը առաջատար միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում, ինչպիսին, օրինակ, ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն է: Առկա է չօգտագործված ներուժ մեր հնագույն քաղաքակրթությունների՝ որպես մարդկության մշակութային ժառանգության միասնական հարստության հանրահռչակման ուղղությամբ։ Հայաստանը պատրաստակամ է ֆորումի անդամների հետ իրականացնել համատեղ նախաձեռնություններ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ում և այլ բազմակողմ հարթակներում։
Ցավոք, հայկական մշակութային ժառանգությունը Լեռնային Ղարաբաղում ներկայումս ենթարկվում է շարունակական ոչնչացման, պղծման և յուրացման։ 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառումը, որը հանգեցրել է Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ բնիկ բնակչության էթնիկ զտումների, ավելի է վտանգել հայկական մշակութային ժառանգությունը։
Մշակութային ժառանգության օբյեկտների միտումնավոր ավերման և ինքնության խեղաթյուրման պետական քաղաքականությունը մարտահրավեր է ոչ միայն Հայաստանի, այլև ողջ մարդկության համար: Իրավիճակի լրջությունը պահանջում է, որպեսզի միջազգային հանրությունը հրատապ ջանքեր գործադրի։ Այս առումով մենք աջակցում ենք ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի անկախ փորձագիտական առաքելության տեղակայմանը Լեռնային Ղարաբաղում, ինչին Ադրբեջանը մինչ օրս խոչընդոտում է:
Հուսով ենք, որ հավաքական ջանքերի և մարդասիրության, խաղաղության և մշակութային ժառանգության պահպանման արժեքներին մեր անսասան նվիրումով կկարողանանք նշանակալից ներդրում ունենալ Լեռնային Ղարաբաղում և շրջակա տարածքներում վտանգված հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման գործում։
Եզրափակելով ցանկանում եմ վերահաստատել Հայաստանի հանձնառությունը Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի գործընկեր երկրների հետ համագործակցությանը՝ համատեղ խրախուսելու և պաշտպանելու մեր համընդհանուր ժառանգությունը, որն անփոխարինելի արժեք է ողջ մարդկության համար՝ որպես պատմության, ինքնության և մշակութային հիշողության եզակի արտահայտում։

Armenia highly values the Forum of Ancient Civilizations; deputy minister
RA Deputy Foreign Minister Vahe Gevorgyan spoke during the seventh ministerial meeting of the Forum of Ancient Civilizations.
"Dear Mr. Hossein Amir Abdullahi,
Dear Mr. Ezzatollah Zargami,
Your Excellencies, dear colleagues,
Participating in the seventh ministerial meeting of the Forum of Ancient Civilizations in Tehran is a great honor. Taking this opportunity, I would like to thank the Government of the Islamic Republic of Iran for the excellent organization of the forum, warm welcome, and hospitality.
I want to send my most sincere congratulations to the government and people of Iran on the occasion of Shab-E-Yalda. Yesterday, the cultural program organized by the Ministry of Cultural Heritage, Handicrafts, and Tourism of Iran gave us another opportunity to get acquainted with Iran's rich cultural heritage.
Armenia and Iran share deep-rooted traditions and cultural ties. One of the best examples is the Water Festival, known in Persian as Tirga and in Armenian as Vardavar. Since ancient times, such traditions have strengthened friendly ties between the two peoples.
Being in the homeland of the Behistun inscription, we recall what a significant role Iran played in the history of the region's ancient peoples. Carved more than two and a half millennia ago by order of Darius the Great, this trilingual inscription in Old Persian, Elamite, and Babylonian is a living testimony of the ancient history and culture of the Iranian people. It is also a linguistic and historical bridge that allows you to get to know the diverse cultural mosaic of the region. Notably, the name Armenia was mentioned for the first time in this historical document. Moreover, in the Babylonian section, our country was mentioned as Urartu, thereby emphasizing the unbreakable line and tradition of Urartu/Armenia. While in this ancient land, let us reflect on the lasting impact of this record, which honors a shared heritage and connects us with people near and far.
We highly appreciate Iran's unwavering commitment to protecting the cultural heritage of various peoples, including the Armenian cultural heritage. This commitment is particularly evident in preserving cultural sites in Iran, such as the Monastery of St. Thaddeus the Apostle, an Armenian church built in the 4th and 7th centuries and associated with the name of the apostle Thaddeus. The inclusion of the Armenian monastery complex of St. Thaddeus, St. Stepanos, and Dzordzor Chapel in the UNESCO World Heritage List, as well as the registration of the application "Pilgrimage of the Apostle St. Thaddeus Monastery" in the UNESCO Intangible Cultural Heritage List, combined with the government's support for the preservation of pilgrimage traditions, reflect Iran's important role in the preservation of Armenian cultural heritage outside the borders of the Republic of Armenia.
As a country with a Christian tradition and a border with Iran, Armenia proudly emphasizes the traditional and continuously developing Armenian-Iranian friendly relations as an example of mutual respect and intercultural dialogue anchored in protecting a thousand-year-old heritage.
Armenia highly values the Forum of Ancient Civilizations as a critical platform for cultural dialogue and cooperation that can face the challenges of the global world. We are committed to supporting and contributing to collective efforts to strengthen intercultural dialogue, mutual understanding, and tolerance. This platform also provides a significant opportunity to review the progress of our cooperation in promoting historical and cultural heritage and highlight gaps in this regard.
Preserving humanity's tangible and intangible cultural heritage is essential in promoting effective policies aimed at peace, sustainable development, social cohesion, tolerance, combating discrimination, and strengthening human rights.
Armed conflicts in different corners of the world have a devastating effect on cultural and religious monuments. Improving data collection, implementing effective monitoring and evaluation mechanisms, promoting cooperation and information sharing, and using digital and satellite technologies and innovative solutions create an essential toolkit for protecting cultural heritage and preventing cultural vandalism.
In the Tiwanaku Declaration adopted on July 13, 2018, Forum members condemned that armed conflicts have severely threatened the integrity of World Heritage sites. As stated in the Baghdad Declaration of December 4, 2022, Member States share a deep concern for cultural property, including religious sites with destruction, robbery, and embezzlement.
Armenia believes that the Forum of Ancient Civilizations member states should make additional efforts to promote cooperation within the framework of leading international organizations, such as UNESCO. There is an untapped potential in popularizing the commonwealth of our ancient civilizations as the cultural heritage of humanity. Armenia is ready to implement joint initiatives with the forum members at UNESCO and other multilateral platforms.
Unfortunately, the Armenian cultural heritage in Nagorno-Karabakh is currently subject to continuous destruction, desecration, and appropriation. The use of force by Azerbaijan in September 2023, which led to the ethnic cleansing of the entire indigenous population of Nagorno-Karabakh, further threatened the Armenian cultural heritage.
The state policy of deliberate destruction of cultural heritage objects and distortion of identity is a challenge not only for Armenia but for all of humanity. The seriousness of the situation demands that the international community make urgent efforts. In this regard, we support establishing an independent UNESCO expert mission in Nagorno-Karabakh, which Azerbaijan has been preventing until now.
With collective efforts and our unwavering dedication to the values of humanity, peace, and preservation of cultural heritage, we can significantly contribute to the conservation of endangered Armenian cultural heritage in Nagorno-Karabakh and surrounding areas.
In conclusion, I want to reaffirm Armenia's commitment to cooperation with partner countries of the Forum of Ancient Civilizations to jointly promote and protect our universal heritage, an irreplaceable value for all humanity, as a unique expression of history, identity, and cultural memory.