ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Վահան Կոստանյանն ԱԺ-ում ներկայացրել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների հետ փոխըմբռնման հուշագրում փոփոխությունների արձանագրությունը վավերացնելու հարցը։ Ըստ այդմ, առաջարկվում է ԱՄԷ ազատ ելումուտի հնարավորություն ընձեռնել․ «Արձանագրության վավերացման արդյունքում երկու երկրների՝ 6 ամսից ոչ պակաս վավերականության ժամկետ ունեցող քաղաքացիները կարող են մուտք գործել, դուրս գալ և տարանցմամբ տեղաշարժվել համապատասխան երկրների տարածքներով՝ առանց մուտքի արտոնագրի և վճարի: Մուտքի արտոնագիր ստանալու պահանջից ազատված անձնագրեր են համարվում երկու երկրների վավերական, դիվանագիտական, հատուկ, պաշտոնական և սովորական անձնագրերը: Նշված անձնագրի կողմեր ունեցող քաղաքացիներին թույլատրվում է գտնվել մյուս երկրի տարածքում առավելագույնը 90 օր ժամկետով»,- ասել է Կոստանյանը։
Նա ներկայացրել է նաև ընթացակարգը. «Եթե այսօր խորհրդարանը հավանություն տա տվյալ փաստաթղթին, այն միանգամից ուժի մեջ չի մտնելու․ քաղաքացիները մի քիչ էլ պիտի սպասեն, որպեսզի ավարտենք ներպետական ընթացակարգը, այսինքն, կստորագրվի, հետո կտեղեկացնենք դրա մասին Էմիրաթներին, ինչից հետո ԱԳՆ-ն հանրային կերպով կլուսաբանի, թե երբ մեր քաղաքացիները կկարողանան առանց մուտքի արտոնագրի ԱՄԷ ճամփորդել»։

Заместитель министра иностранных дел РА Ваан Костанян представил в Национальном Собрании вопрос ратификации протокола изменений в меморандуме о взаимопонимании с Объединенными Арабскими Эмиратами. Соответственно, предлагается предоставить возможность свободного въезда в ОАЭ. "В результате ратификации протокола граждане двух стран со сроком действия не менее 6 месяцев смогут въезжать, выезжать и транзитно проходить через территории соответствующих стран без разрешения на въезд и платы. Паспортами, освобожденными от требования получения разрешения на въезд, являются действительные дипломатические, специальные, служебные и обычные паспорта обеих стран. "Гражданам, имеющим указанный паспорт, разрешено находиться на территории другой страны не более 90 дней", - сказал Костанян.
Он также представил процедуру. " Если парламент сегодня одобрит этот документ, он не вступит в силу немедленно. гражданам придется еще немного подождать, пока мы завершим внутреннюю процедуру, то есть она будет подписана, затем мы проинформируем об этом Эмираты, после чего МИД публично объявит, когда наши граждане смогут въезжать в ОАЭ без визы».