Միրզոյանը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հետ քննարկել է տարածաշրջանային հարցեր
Դեկտեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովին:
Զրուցակիցները քննարկել են ՀԱՊԿ գործունեությանն առնչվող հարցեր: ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը ՀՀ ԱԳ նախարարին տեղեկացրել է 2023թ. նոյեմբերին Մինսկում կայացած ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի և ՀԱՊԿ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի, պաշտպանության նախարարների խորհրդի և անվտանգության խորհրդի քարտուղարների կոմիտեի համատեղ նիստի արդյունքների մասին։
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը և Իմանգալի Տասմագամբետովը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի, տրանսպորտային և տնտեսական փոխկապակցվածության զարգացմանն ուղղված նախագծերի, այդ թվում՝ ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» հայեցակարգի վերաբերյալ:

21 декабря министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принял генерального секретаря ОДКБ Имангали Тасмагамбетова.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с деятельностью ОДКБ. Генеральный секретарь ОДКБ проинформировал министра иностранных дел РА, об итогах состоявшегося в ноябре 2023 года в Минске заседания Совета коллективной безопасности ОДКБ и совместного заседания СМИД ОДКБ, Совета министров обороны и Комитета секретарей Совета безопасности ОДКБ.
В ходе встречи Арарат Мирзоян и Имангали Тасмагамбетов обменялись мыслями о ситуации в регионе, проектах, направленных на развитие транспортной и экономической взаимозависимости, в том числе разработанной правительством РА концепции "Перекресток мира".