Վրաստանի խորհրդարանի ղեկավարը Հայաստանում է. անդրադարձ է եղել Բաքվի հայ գերիներին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հրավերով աշխատանքային այցով Հայաստան է ժամանել Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի գլխավորած պատվիրակությունը:
Հայաստանի և Վրաստանի խորհրդարանների նախագահների` Դիլիջանում կայացած հանդիպումը մեկնարկել է առանձնազրույցով, որին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Ողջունելով գործընկերոջը` ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է եղբայրական Վրաստանին Եվրամիության թեկնածու երկրի կարգավիճակ ստանալու կապակցությամբ և նշել, որ դա կարևոր իրադարձություն է ամբողջ տարածաշրջանի համար:
Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ Վրաստանի հետ հարաբերությունների խորացումը Հայաստանի համար ռազմավարական նշանակություն ունի և հույս հայտնել, որ մոտ ապագայում կհաջողվի երկու երկրների միջև հաստատել ռազմավարական գործընկերություն:
Անդրադառնալով տնտեսական ոլորտում արդյունավետ փոխգործակցությանը` Ալեն Սիմոնյանը կարևորել է այն հանգամանքը, որ Հայաստանի և Վրաստանի միջև առևտրաշրջանառությունն ու տնտեսական կապերը շարունակում են վերելք ապրել: Այս համատեքստում խորհրդարանի ղեկավարը խոսել է Վերին Լարսի անցակետում տարբեր պատճառներով հանդիպող խնդիրների մասին և գոհունակությամբ ընդգծել տարանցումը դյուրացնելուն ուղղված վրացական կողմի ջանքերը: Վրաստանի խորհրդարանի նախագահն իր հերթին հավաստիացրել է, որ վերջին շրջանում այս ուղղությամբ բավականին դրական գործընթացներ են իրականացվել:
Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է տարածաշրջանային անվտանգությանն ու մարտահրավերներին և վերահաստատել, որ Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու օրակարգին: Անդրադառնալով Հայաստանի ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկին»` Ալեն Սիմոնյանն առաջարկել է Վրաստանին միանալ այս նախագծին:
«Հայաստանի և Վրաստանի հարաբերությունների բարձր մակարդակը Հարավային Կովկասում անվտանգության ապահովման կարևոր գործոններից է: Բարձր ենք գնահատում Վրաստանի հետաքրքրվածությունը և ջանքերը տարածաշրջանում խաղաղություն ու կայունություն հաստատելու գործում: Վրաստանի կառավարության «Խաղաղ հարևանություն» նախաձեռնությունը միտված է հենց այս նպատակին»,- փաստել է ԱԺ նախագահը:
Խորհրդարանի նախագահը գոհունակությամբ փաստել է հայ-վրացական բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության շարունակական զարգացումը, անդրադարձել խորհրդարանական ձևաչափում բարեհաջող գործակցությանը` նաև հանձնաժողովների ու բարեկամական խմբերի մակարդակում:
Երկկողմ հարաբերությունների համատեքստում ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է կողմերին օրերս Ռուսթավիում Հայաստանի պատվավոր հյուպատոսության բացման կապակցությամբ:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի համար` Շալվա Պապուաշվիլին գոհունակությամբ ընդգծել է երկկողմ խորհրդարանական համագործակցության ձևաչափի արդյունավետությունը: Քննարկվել են խորհրդարանական հանձնաժողովների և աշխատակազմերի միջև համագործակցության ամրապնդման հնարավոր նոր ձևաչափերը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին` Վրաստանի խորհրդարանի նախագահն ընդգծել է, որ իրենք աջակցում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը, որը տարածաշրջանում երկարատև կայունության և զարգացման երաշխիք կարող է լինել:

Делегация, возглавляемая спикером парламента Грузии Шалвой Папуашвили, прибыла в Армению с рабочим визитом по приглашению спикера НС РА Алена Симоняна.
Встреча глав парламентов Армении и Грузии в Дилижане началась с частной беседы, за которой последовала расширенная встреча.
Приветствуя своего коллегу, спикер НС РА поздравил братскую Грузию с получением статуса страны-кандидата в Евросоюз и отметил, что это важное событие для всего региона.
Ален Симонян подчеркнул, что углубление отношений с Грузией имеет стратегическое значение для Армении и выразил надежду, что в ближайшем будущем удастся установить стратегическое партнерство между двумя странами.
Говоря об эффективном сотрудничестве в экономической сфере, Ален Симонян подчеркнул, что торговый оборот и экономические связи между Арменией и Грузией продолжают расти. В этом контексте глава парламента рассказал о проблемах, возникших на КПП «Верхний Ларс» по разным причинам, и с удовлетворением подчеркнул усилия грузинской стороны, направленные на облегчение транзита. Спикер парламента Грузии, в свою очередь, заверил, что в последнее время в этом направлении осуществляются вполне позитивные процессы.
Ален Симонян коснулся региональной безопасности и проблем и подтвердил, что Армения остается приверженной повестке дня установления мира и стабильности в регионе. Касаясь представленного Арменией «Перекрестка мира», Ален Симонян предложил Грузии присоединиться к этому проекту.
« Высокий уровень отношений между Арменией и Грузией является одним из важных факторов обеспечения безопасности на Южном Кавказе. Мы высоко ценим интерес и усилия Грузии по установлению мира и стабильности в регионе. Инициатива правительства Грузии «Мирное соседство» направлена именно на эту цель », - заявил спикер НС.
Спикер парламента с удовлетворением отметил постоянное развитие армяно-грузинского политического диалога на высоком уровне, отметив успешное сотрудничество в парламентском формате, в том числе на уровне комитетов и дружественных групп.
В контексте двусторонних отношений Спикер НС РА поздравил стороны по случаю открытия Почетного консульства Армении в Рустави.
Выразив благодарность за приглашение, Шалва Папуашвили с удовлетворением подчеркнул эффективность формата двустороннего парламентского сотрудничества. Обсуждены возможные новые форматы укрепления сотрудничества между парламентскими комитетами и аппаратами.
Касаясь региональных вопросов, спикер парламента Грузии подчеркнул, что они поддерживают подписание мирного договора между Арменией и Азербайджаном, который может стать гарантией долгосрочной стабильности и развития в регионе.
На встрече состоялся обмен идеями относительно немедленного возвращения армянских пленных из Азербайджана.