Հայաստանը կհամագործակցի Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության հետ
Դեկտեմբերի 16-ին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի գործադիր քարտուղար Տատյանա Մոլչանին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի տնտեսական հարցերով պատասխանատու Ռոել Յանսենսը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Ռոբերտ Խաչատրյանը ներկայացրել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ստեղծման պատմությունը, պատասխանատվության ոլորտները: Շնորհակալություն հայտնելով Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովին շարունակական աջակցության համար՝ նա մասնավորապես ընդգծել է կառույցի կողմից պատրաստված «Նորարարություն՝ հանուն կայուն զարգացման. Հայաստանի համար» (Innovation for Sustainable Development: Review of Armenia 2023) զեկույցի կարևորությունը: Ռոբերտ Խաչատրյանը նաև պատմել է բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության զարգացման ռազմավարության մշակման շուրջ միջազգային այլ կառույցների հետ համագործակցության մասին՝ հավելելով, որ ռազմավարության մշակման ընթացքում օգտագործվելու է նաև ԵՏՀ-ի զեկույցը:
Տատյանա Մոլչանը բարձր է գնահատել Նախարարության հետ արդյունավետ համագործակցությունը, խոսել է ԵՏՀ-ի զեկույցի մասին և նշել Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի, տարբեր միջազգային գործընկերների պատրաստկամությունն աջակցելու դրանում տեղ գտած առաջարկությունների իրագործմանը:
ԵՏՀ գործադիր քարտուղարը նաև փոխանցել է Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (WIPO) գլխավոր քարտուղար Դարեն Տանգի պատրաստակամությունը Հայաստանի հետ մտավոր սեփականության և նորարարության ոլորտներում համատեղ նախագծեր իրականացնելու հարցում:

Armenia will cooperate with the World Intellectual Property Organization
On December 16, RA Minister of High-Tech Industry Robert Khachatryan received Tatiana Molchan, Executive Secretary of the UN European Economic Commission. Roel Janssens, responsible for the economic affairs of the UN Economic Commission for Europe, was also present at the meeting.
Welcoming the guests, Robert Khachatryan presented the history of creating the RA Ministry of High-Tech Industry and the areas of responsibility. Thanking the European Economic Commission for its continuous support, he particularly emphasized the "Innovation for Sustainable Development" prepared by the organization. The importance of the Innovation for Sustainable Development: Review of Armenia 2023 report. Robert Khachatryan also talked about the cooperation with other international structures in developing the high-tech industry development strategy, adding that the EEC report will also be used during the strategy development.
Tatyana Molchan highly appreciated the practical cooperation with the Ministry, spoke about the EEC report, and noted the readiness of the European Economic Commission and various international partners to support the implementation of the recommendations contained in it.
The executive secretary of the EEC also conveyed the willingness of Darren Tang, Secretary General of the World Intellectual Property Organization (WIPO), to implement joint projects with Armenia in the fields of intellectual property and innovation.