Հայաստանը կհամագործակցի Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության հետ
Դեկտեմբերի 16-ին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի գործադիր քարտուղար Տատյանա Մոլչանին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի տնտեսական հարցերով պատասխանատու Ռոել Յանսենսը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Ռոբերտ Խաչատրյանը ներկայացրել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ստեղծման պատմությունը, պատասխանատվության ոլորտները: Շնորհակալություն հայտնելով Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովին շարունակական աջակցության համար՝ նա մասնավորապես ընդգծել է կառույցի կողմից պատրաստված «Նորարարություն՝ հանուն կայուն զարգացման. Հայաստանի համար» (Innovation for Sustainable Development: Review of Armenia 2023) զեկույցի կարևորությունը: Ռոբերտ Խաչատրյանը նաև պատմել է բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության զարգացման ռազմավարության մշակման շուրջ միջազգային այլ կառույցների հետ համագործակցության մասին՝ հավելելով, որ ռազմավարության մշակման ընթացքում օգտագործվելու է նաև ԵՏՀ-ի զեկույցը:
Տատյանա Մոլչանը բարձր է գնահատել Նախարարության հետ արդյունավետ համագործակցությունը, խոսել է ԵՏՀ-ի զեկույցի մասին և նշել Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի, տարբեր միջազգային գործընկերների պատրաստկամությունն աջակցելու դրանում տեղ գտած առաջարկությունների իրագործմանը:
ԵՏՀ գործադիր քարտուղարը նաև փոխանցել է Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության (WIPO) գլխավոր քարտուղար Դարեն Տանգի պատրաստակամությունը Հայաստանի հետ մտավոր սեփականության և նորարարության ոլորտներում համատեղ նախագծեր իրականացնելու հարցում:

16 декабря министр высокотехнологичной промышленности РА Роберт Хачатрян принял исполнительного секретаря Европейской экономической комиссии ООН Татьяну Молчан. На встрече также присутствовал Роэль Янсенс, ответственный за экономические вопросы Европейской экономической комиссии ООН.
Приветствуя гостей, Роберт Хачатрян представил историю создания Министерства индустрии высоких технологий РА, сферы ответственности. Поблагодарив Европейскую экономическую комиссию за постоянную поддержку, он особо подчеркнул подготовленный организацией обзор отчета «Важность инноваций для устойчивого развития Армении 2023». Роберт Хачатрян рассказал также о сотрудничестве с другими международными структурами по разработке стратегии развития высокотехнологичной отрасли, добавив, что отчет ЕЭК также будет использован при разработке стратегии.
Татьяна Молчан высоко оценила эффективное сотрудничество с министерством, рассказала об отчете ЕЭК и отметила готовность Европейской экономической комиссии и различных международных партнеров поддержать реализацию содержащихся в нем рекомендаций.
Исполнительный секретарь ЕЭК также передал готовность генерального секретаря Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС) Даррена Танга реализовать совместные проекты с Арменией в сфере интеллектуальной собственности и инноваций.