«Մեր ռազմավարությունն է՝ «Աշխատանքով հաղթահարել աղքատությունը»». վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր մասնակցել է «Սոցիալական արդարության խթանումը. Աշխատանքի ապագան ներկայիս ժամանակաշրջանում» խորագրով միջազգային համաժողովին:
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Գիլբերտ Հունգբոն, օրենսդիր իշխանության ներկայացուցիչներ, կառավարության անդամներ, տարբեր երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, փորձագետներ, գիտության և երիտասարդության ներկայացուցիչներ:
Վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում նշել է.
«Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո նախագահ,
Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության հարգելի գլխավոր տնօրեն,
Կառավարության հարգելի անդամներ,
Հարգելի պատգամավորներ,
Ողջունում եմ բոլորիդ այս կարևոր միջոցառմանը ներկա գտնվելու առիթով:
Աշխատանքի ու աշխատանքային հարաբերությունների հետ կապված հարցերը, իհարկե, մեծ մարտահրավերներ են պարունակում իրենց մեջ, և ինչպես նման դեպքերում ասվում է՝ նաև մեծ հնարավորություններ: Ի վերջո պետք է արձանագրել, որ աշխատանքն է այն գործոնը, որն ընկած է քաղաքակրթության և զարգացման հիմքում: Այս տրամաբանությամբ ժամանակի հետ աշխատանքը, նրա տրամաբանությունն ու բովանդակությունը, նրա հարաբերություններն էականորեն փոխվում են: Իհարկե, շահող են դուրս գալիս այն երկրները և հասարակությունները, ովքեր կարողանում են հասցեագրել ի հայտ եկած մարտահրավերները և հակասությունները:
Առաջին արդյունաբերական հեղափոխության ժամանակաշրջանում արհեստավորները հարձակվում էին և ոչնչացնում մանուֆակտուրաները, հաստոցները՝ առաջ մղելով մի շատ պարզ և տրամաբանական հարց. եթե ի հայտ են եկել հաստոցներ, որոնք աշխատելու են մեր փոխարեն, այդ դեպքում՝ ի՞նչ ենք անելու և ինչո՞վ ենք վաստակելու: Սա շատ լեգիտիմ հարց էր: Բայց ժամանակի ընթացքում պարզվեց, որ այն աշխատուժը, որն ազատվում էր մանուֆակտուրաների ի հայտ գալու արդյունքում, ահա, այդ աշխատուժն ապահովեց հետագա գիտատեխնիկական ամբողջ առաջընթացը, որովհետև մարդիկ, ազատ ժամանակ ստանալով, սկսեցին մտածել տիեզերք թռչելու մասին: Եվ այժմ այն մարդիկ, եթե շատ պատկերավոր ասենք, ովքեր դարձան գործազուրկ առաջին արդյունաբերական հեղափոխության արդյունքում, ահա, նրանք կամ նրանց սերունդներն այսօր տիեզերքն են նվաճում:
Մենք այսօր, ըստ էության, նույն իրավիճակում ենք, որովհետև արհեստական բանականության առաջ գալով՝ երկրագնդի վրա հարյուր միլիոնավոր աշխատատեղեր ուղղակի փակվելու են: Եվ այս իրավիճակը կառավարման, հասցեագրման, պլանավորման շատ կոնկրետ անհրաժեշտություն ունի:
Բացի գլոբալ մարտահրավերներից, Հայաստանի Հանրապետությունը՝ մենք էլ մեր հերթին ունենք մեր տեղային մարտահրավերները, որոնք կապված են սոցիալական քաղաքականության և աշխատանքի քաղաքականության հետ: Ընդհանարապես՝ ամենամեծ մարտահրավերն այն է, որ առաջինը՝ պետությունը և հասարակությունն աշխատանքի միջոցով կարողանան իրացնել զարգացման իրենց պոտենցիալը, երկրորդը, որը նույնքան կարևոր է, որ անհատը աշխատանքի մակարդակում կարողանա զարգացնել և բացահայտել իր պոտենցիալը: Միշտ չէ, որ այս երկու անհրաժեշտությունները համընկնում են, որովհետև խնդիր մեկ՝ այնպես անել, որ մարդիկ աշխատելու հնարավորություն ունենան և խնդիր երկու՝ այնպես անել, որ մարդիկ ունենան այնպիսի աշխատանքով զբաղվելու հնարավորություն, որն իրենց համար հաճելի է, որն իրենց համար ապահովում է որոշակի կենսամակարդակ և պոտենցիալի որոշակի բացահայտում ու զարգացում:
Ահա այստեղ են, այս խաչմերուկում են դիլեմաները, որովհետև կան մարդիկ, ովքեր աշխատում են, բայց իրենց աշխատանքից հաճույք չեն ստանում, կան մարդիկ, ովքեր ստիպված են ուղղակի աշխատել իրենց կարիքները հոգալու համար և կան մարդիկ, որ չեն աշխատում ամենատարբեր պատճառներով: Իհարկե, վերջին տարիներին տեսնում ենք, որ Հայաստանում գործազրկության էական նվազում է գրանցվում: Բայց նաև պիտի արձանագրեմ, որ մենք այնպիսի մարտահրավերների ենք առերեսվում, որոնք մի կողմից՝ ինչ-որ սոցիալական հռչակագրերի տրամաբանությամբ են գործում, մյուս կողմից՝ չեն ապահովում երկրի տնտեսական և անհատի աշխատանքային ամբողջ պոտենցիալի բացահայտումը: Օրինակ՝ սոցիալական ապահովության այն համակարգը, որն այսօր Հայաստանի Հանրապետությունում ներդրված է և երկար տարիներ գործում է, այն բացարձակապես չի համապատասխանում ժամանակակից պահանջներին:
Ըստ էության, մենք ամեն օր առնչվում ենք մի իրավիճակի հետ, երբ սոցիալական նպաստների համակարգը մարդկանց խրախուսում է շարունակել լինել և մնալ աղքատ՝ հակասության մեջ մտնելով մեր ռազմավարության հետ, որը հնչում է հետևյալ կերպ՝ «Աշխատանքով հաղթահարել աղքատությունը», որովհետև, եթե անկեղծ լինեմ, ես այլ կերպ, քան աշխատանքը, աղքատությունը հաղթահարելու ուրիշ եղանակ չգիտեմ: Բայց տեսնում ենք օրինակներ, երբ սոցիալական անապահով վիճակում և նպաստառու ընտանիքները, անհատներն երբեմն ստանում են առողջապահական և այլ ծառայություններ, իսկ այն պահից, երբ մարդը որոշում է աշխատել, այսինքն՝ փորձում է իր նպաստը բերել երկրի տնտեսության և սեփական բարեկեցության զարգացմանը, մենք հաջորդ պահից նրան զրկում ենք մի շարք արտոնություններից, ինչը նշանակում է՝ մեր քաղաքականությունը խորքում մեխանիզմների մակարդակով այն է, որ աղքատը շարունակի մնալ աղքատ և այդ աղքատությունը հաղթահարելու որևէ քայլ չձեռնարկի:
Մենք հիմա, իհարկե, երկար տարիներ արդեն քննարկում ենք սոցիալական ապահովության համակարգի բարեփոխումները, և ես հույս ունեմ, որ այդ բարեփոխումները կկարողանանք կյանքի կոչել, որովհետև այստեղ մարտահրավերներն իսկապես լուրջ են: Մենք այդ փոփոխություններն իրականացնելու վճռականություն ունենք, պարզապես խնդիրները, որոնք դրված են մեր առջև, դրանք իսկապես հեշտ չէ լուծել, բայց պարտավոր ենք գնալ այդ ճանապարհով: Ինչպես մնացած դեպքերում, այս դեպքում էլ ժամանակների և աշխատանքի բովանդակության տրանսֆորմացիայի առումով չափազանց մեծ և էական նշանակություն ունեն կրթությունը և կրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները, որովհետև միայն կրթությունն է, որ մարդուն հնարավորություն կտա գտնել այն աշխատանքը, որն ինքը սիրում է, գտնել այն աշխատանքի մեթոդները, որոնք իրեն կբերեն ավելի մեծ եկամուտներ և ավելի շատ կբացահայտեն յուրաքանչյուրի անհատական պոտենցիալը:
Ես համոզված եմ, և ինչպես Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության գլխավոր տնօրենն իր ելույթում արդեն ուրվագծեց, այս բոլոր հարցերը համաժողովի քննարկման առարկան են լինելու և օրակարգն են լինելու: Ես նաև հույս ունեմ, որ համաժողովի արդյունքում ավելի վստահ կլինենք մեր այն որոշումներում կամ կգտնենք հարցերի պատասխաններ, որոնց պարագայում այնքան էլ վստահ չենք, որ դրանք են հենց ճիշտ պատասխաններն այն հարցերին, որոնք դրված են մեր սեղանին և ներառված են մեր օրակարգում:
Հաջողություն եմ մաղթում համաժողովի աշխատանքներին:
Միջոցառումը Հայաստանում անցկացվում է առաջին անգամ: Համաժողովի հիմնական թեմաներն են՝ Սոցիալական արդարությունը գլոբալ վերափոխումների ժամանակաշրջանում, Զարգացող աշխատաշուկայի մարտահրավերները և սոցիալական արդարությունը, Սոցիալական արդարությունը և կանանց տնտեսական հզորացումը, Սոցիալական արդարությունը և աշխատանքի ապագան:

"Our strategy is: "Overcoming poverty with work." prime minister
Today, Prime Minister Nikol Pashinyan participated in "Promoting Social Justice: The Future of Work in the Current Period" at the international conference.
The event was also attended by the President of the Republic, Vahagn Khachaturyan; the Director General of the International Labor Organization, Gilbert Hungbo; representatives of the legislative power; members of the government; high-ranking officials of various countries; experts; and representatives of science and youth.
The Prime Minister made a speech in which he stated:
"Honorable President of the Republic of Armenia,
Dear Director General of the International Labor Organization,
Dear members of the government,
Dear Members of Parliament,
I welcome all of you to attend this important event.
Issues related to work and labor relations, of course, contain significant challenges and, as is said in such cases, great opportunities. Finally, work is the factor underlying civilization and development. According to this logic, work, logic, content, and relationships change significantly over time. Of course, the winners are those countries and societies that are able to address the emerging challenges and contradictions.
During the period of the first industrial revolution, artisans attacked and destroyed factories and machine tools, pushing forward a straightforward and logical question. If machines that will work for us have appeared, what will we do, and how will we earn? This was a very legitimate question. But over time, it turned out that the labor freed by the emergence of factories provided all the further scientific and technical progress because people, having free time, began to think about flying into space. And now the people, to put it very figuratively, who became unemployed due to the first industrial revolution, here they are, or their descendants, are conquering space today.
We are in essentially the same situation today because, with the advent of artificial intelligence, hundreds of millions of jobs will be closed. This situation needs precise management, addressing, and planning.
In addition to global challenges, the Republic of Armenia, in turn, has its own local social and labor policy challenges. The biggest challenge is that the state and society can first realize their development potential through work. Secondly, equally important, the individual can develop and reveal his potential at the work level. These two needs only sometimes coincide because problem one is to ensure that people have the opportunity to work. Problem two is to ensure that people can do work they enjoy, providing them with a certain standard of living. And some discovery and development of potential.
Here are the dilemmas at this crossroads:
Some people work but do not enjoy their work.
Some people have to work to make ends meet.
The rest work for all sorts of reasons. Of course, in recent
Over the years, unemployment has significantly decreased in Armenia. But I must also record that we are facing such challenges that, on the one hand, operate according to the logic of some social declarations and, on the other hand, do not ensure the entire disclosure of the country's economic and individual work potential. For example, the social security system, implemented in the Republic of Armenia today and operating for many years, still needs to meet modern requirements.
We are dealing with a situation every day where the welfare system encourages people to continue to be and remain poor, in conflict with our strategy, which is to "beat poverty with work" because, to be honest, I don't know any other way to overcome poverty other than work. But we see examples when individuals in socially disadvantaged situations and benefited families sometimes receive health care and other services, and from the moment a person decides to work, that is, he tries to contribute to the development of the country's economy and his well-being, we from the next moment on to him deprive us of several privileges, which means that our policy at the level of mechanisms is that the poor continue to be poor and do not take any steps to overcome this poverty.
We have been discussing the social security system reforms for many years, and I hope we can implement these reforms because the challenges here are severe.
We are determined to implement these changes, like the problems. They are challenging to solve, but we must go that way. As in other cases, in this case too, in terms of the transformation of the times and the content of work, education and the reforms carried out in the field of education are of great and essential importance because only education will enable a person to find the work that he likes, to find the work methods that he wants. It will bring him greater returns and reveal more of each individual's potential.
Dear attendees,As the Director General of the International Labor Organization already outlined in his speech, all these issues will be discussed. They will be on the conference's agenda. As a result of the conference, we will be more confident in our decisions or find answers to questions, although we are not sure these are the correct answers to the questions placed on our table and included in our agenda.
I wish you success in the conference work.
The event is being held in Armenia for the first time. The conference's main themes are Social Justice in a Time of Global Transformation, Emerging Labor Market Challenges and Social Justice, Social Justice and Women's Economic Empowerment, and Social Justice and the Future of Work.