Արարատ Միրզոյանն և Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահը քննարկել են իրավիճակը տարածաշրջանում
Դեկտեմբերի 18-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահ Կոմֆորտ Էրոյին: Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցերի շուրջ:
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է Հարավային Կովկասում կայունության ու տևական խաղաղության հաստատման, հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցում ՀՀ մոտեցումներին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումներին: Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ՀՀ դիրքորոշման հիմքում դրված հիմնարար սկզբունքները՝ տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման, ԽՍՀՄ ամենավերջին քարտեզների հիման վրա սահմանազատման գործընթացի ապահովման և ինքնիշխանության ու իրավազորության ներքո, հավասարության, փոխադարձության սկզբունքներով տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ:
Մտքեր են փոխանակվել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտման հետևանքով ստեղծված իրավիճակի, այդ թվում՝ ԼՂ 100 հազարից ավել բռնի տեղահանված հայ բնակչության կարիքների և իրավունքների հասցեագրմանն առնչվող հարցերի, ինչպես նաև Հարավային Կովկասի կայունությամբ հետաքրքրված միջազգային գործընկերների հետ փոխգործակցության կարևորության շուրջ:

18 декабря министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принял председателя Международной кризисной группы Комфорт Эро. В ходе встречи состоялся обмен мнениями по вопросам региональной безопасности.
Министр Мирзоян коснулся подходов РА к установлению стабильности и прочного мира на Южном Кавказе, урегулированию отношений с соседями, а также последним событиям в процессе регулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. Арарат Мирзоян подчеркнул основополагающие принципы, лежащие в основе позиции РА: взаимное признание территориальной целостности, обеспечение процесса демаркации на основе новейших карт СССР, разблокирование региональных каналов под суверенитетом и юрисдикцией, с соблюдением принципов равенства и взаимности.
Состоялся обмен мыслями о ситуации, созданной азербайджанской этнической чисткой Нагорного Карабаха, включая вопросы, связанные с удовлетворением нужд и прав более чем 100 000 насильственно перемещенного армянского населения Нагорного Карабаха, а также важность взаимодействия с международными партнерами, заинтересованными в стабильности Южного Кавказа.