Մհեր Գրիգորյանը մասնակցել է ԱՊՀ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը Մոսկվայում մասնակցել է ԱՊՀ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին:
Նիստի ընթացքում Մհեր Գրիգորյանը հանդես է եկել ելույթով: Փոխվարչապետը մասնավորապես կարևորել է համագործակցությունը մշակույթի ոլորտում և ընդգծել, որ 2024 թվականին ԱՊՀ սպորտային մայրաքաղաքի պատվավոր կարգավիճակ է ստանալու հայկական Գյումրի քաղաքը, որն իր դռները կբացի ԱՊՀ երկրներից՝ գալիք մարզական միջոցառումներին մասնակցելու և «վարպետների քաղաքի» մշակութային ժառանգությանը ծանոթանալու բոլոր ցանկացողների համար:
Փոխվարչապետը նշել է նաև, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի միջկառավարական կոմիտեի 18-րդ նստաշրջանի ընթացքում որոշում է կայացրել Գյումրիի դարբնության ավանդույթը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում ներառելու վերաբերյալ։

Мгер Григорян принял участие в заседании Совета глав правительств стран СНГ
Вице-премьер-министр Мгер Григорян принял участие в заседании Совета глав правительств государств СНГ в Москве.
На заседании выступил Мгер Григорян. Вице-премьер особо подчеркнул сотрудничество в сфере культуры и подчеркнул, что в 2024 году армянский город Гюмри получит почетный статус спортивной столицы СНГ, которая откроет свои двери для всех желающих принять участие в предстоящих спортивных мероприятиях. и познакомится с культурным наследием «города мастеров».
Вице-премьер также отметил, что на 18-м заседании Межправительственного комитета Конвенции ЮНЕСКО "Об охране нематериального культурного наследия" было принято решение о включении кузнечного дела Гюмри в список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО.