Վարչապետը ցավակցական հեռագրեր է ուղարկել Քուվեյթի շեյխի մահվան առթիվ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագրեր է հղել Քուվեյթի Պետության էմիր Շեյխ Միշալ Ալ-Ահմադ Ալ-Ջաբեր Ալ Աաբահին և Քուվեյթի Պետության Նախարարների խորհրդի նախագահ Շեյխ Ահմադ Նաուաֆ Ալ-Ահմադ Ալ-Ջաբեր Ալ Սաբահին՝ Քուվեյթի Պետության էմիր Շեյխ Նաուաֆ Ալ-Ահմադ Ալ-Ջաբեր Ալ Սաբահի մահվան կապակցությամբ:
Քուվեյթի Պետության էմիրին ուղղված հեռագրում ասված է.
«Խոր ցավով ընդունեցինք Քուվեյթի Պետության էմիր Նորին վսեմություն Շեյխ Նաուաֆ Ալ-Ահմադ Ալ-Ջաբեր Ալ Սաբահի մահվան լուրը։ Շեյխ Նաուաֆն իր հմուտ և իմաստուն առաջնորդությամբ մեծ ներդրում է ունեցել Քուվեյթի զարգացման և զորացման գործում:
Այս ծանր պահին վշտակցելով և սատարելով Ձեզ՝ խնդրում եմ հայ ժողովրդի և Հայաստանի կառավարության անունից կարեկցանքի և աջակցության խոսքեր փոխանցել Ալ Սաբահ ընտանիքին և Քուվեյթի բարեկամ ժողովրդին»։
Քուվեյթի Պետության Նախարարների խորհրդի նախագահին ուղղված հեռագրում ասված է.
«Ցավով և տխրությամբ տեղեկացանք Ձեր հոր՝ Քուվեյթի Պետության էմիր Նորին վսեմություն Շեյխ Նաուաֆ Ալ-Ահմադ Ալ-Ջաբեր Ալ Սաբահի մահվան մասին։ Մեծ է նրա ժառանգությունն ինչպես Քուվեյթի շարունակական առաջընթացի ապահովման, այնպես էլ Քուվեյթի միջազգային հեղինակության ամրապնդման գործում։
Վշտակցելով Ձեզ այս ծանր օրերին՝ խնդրում եմ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և անձամբ իմ անունից մեր ցավակցությունները փոխանցել Ալ Սաբահ ընտանիքին և Քուվեյթի բարեկամ ժողովրդին»։

The Prime Minister has sent condolence telegrams on the death of the Sheikh of Kuwait
Prime Minister Nikol Pashinyan sent condolences to Sheikh Mishal Al-Ahmad Al-Jaber Al-Abah, Emir of the State of Kuwait, and Sheikh Ahmad Nawaf Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah, Chairman of the Council of Ministers of the State of Kuwait, on Sabah's death.
It is said in the telegram addressed to the Emir of the State of Kuwait.
"It is with profound sorrow that we received the news of the death of His Highness Sheikh Nawaf Al-Ahmad Al-Jaber Al Sabah, Emir of the State of Kuwait. Sheikh Nawaf contributed significantly to the development and strengthening of Kuwait through his skillful and wise leadership.
Grieving and supporting you at this challenging moment, I ask you to convey words of sympathy and support to the Al Sabah family and the friendly people of Kuwait on behalf of the Armenian people and the Armenian government."
It is said in the telegram addressed to the Chairman of the Council of Ministers of the State of Kuwait.
"It is with pain and sadness that we learned about the death of your father, His Highness Sheikh Nawaf Al-Ahmad Al-Jaber Al Sabah, Emir of the State of Kuwait. His legacy is excellent in ensuring Kuwait's continued progress and strengthening Kuwait's international reputation.
Grieving you in these difficult days, I ask you to convey our condolences on behalf of the Government of the Republic of Armenia and myself to the Al Sabah family and the friendly people of Kuwait."