Նախարարական հանդիպման արդյունքներով ընդունվել է Երևանի հայտարարությունը․ ՀՀ ԱԳՆ
Դեկտեմբերի 15-ին իր աշխատանքներն է եզրափակել Երևանում գումարված «Խթանելով հավասար, մատչելի և ներառական տրանսպորտային փոխկապակցվածությունը՝ հանուն կայուն և դիմակայուն տնտեսությունների» խորագրով Դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների նախարարական հանդիպումը:
Հանդիպման ավարտական նիստին եզրափակիչ ելույթով հանդես է եկել Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը՝ վստահություն հայտնելով, որ նախարարական հանդիպման շրջանակներում ծավալված քննարկումները կարևոր նշանակություն կունենան դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող ու տարանցիկ երկրների, ՄԱԿ համակարգի մարմինների ու գործակալությունների, զարգացման գործընկերների և միջազգային ֆինանսական կառույցների միջև համագործակցության առկա վիճակի ու հեռանկարների քննարկման համար:
Նախարարական հանդիպման արդյունքներով ընդունվել է Երևանի հայտարարությունը: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը ներկայացրել է դրա հիմնական դրույթները. փաստաթուղթը հաստատում է տրանսպորտային փոխկապակցվածության ոլորտային հարցերի լայն շրջանակ, կարևորում է հավասար և ներառական տրանսպորտային հաղորդակցությունների դերը խաղաղության, անվտանգության և ժողովուրդների միջև մշակութային կապերի խթանման գործում:

As a result of the ministerial meeting, Yerevan's statement was adopted. RA MFA
On December 15, the ministerial meeting of landlocked developing countries convened in Yerevan under the title "Promoting equal, accessible, and inclusive transport connectivity for stable and resilient economies" concluded its work.
At the closing session of the meeting, the Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia, Tigran Khachatryan, made a final speech, expressing his confidence that the discussions held within the framework of the ministerial meeting will be of great importance for the existing cooperation between landlocked and transit countries, for discussion of the current state and prospects of cooperation between UN system bodies and agencies, development partners, and international financial institutions.
As a result of the ministerial meeting, Yerevan's statement was adopted. RA Deputy Minister of Foreign Affairs Vahe Gevorgyan presented its main provisions. The document affirms a wide range of sectoral transport connectivity issues, highlighting the role of equitable and inclusive transport communications in promoting peace, security, and cultural ties between peoples.