Առաջիկայում Հայաստանը Ուրուգվայում դեսպանատուն կբացի
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետություն պաշտոնական այցի շրջանակներում հանդիպել է Ուրուգվայի փոխնախագահ, Սենատի նախագահ Բեատրիս Արխիմոնի հետ:
Սենատի նախագահը ողջունելով նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին շնորհակալություն է հայտնել այցելության համար և շեշտել, որ ուրախ է Հայաստանի նախագահին ընդունել Ուրուգվայի Սենատում, որն իրենք անվանում են նաև «Ժողովրդավարության տուն», քանի որ Ուրուգվայի համար ժողովրդավարությունն անհամեմատելի արժեք է և երկրում Հանրապետության հաստատումից հետո խորհրդարանական բոլոր կուսակցությունները եղել են իշխանություն:
Հանրապետության նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և ընդգծել, որ ինչպես Ուրուգվայի, այնպես էլ Հայաստանի համար, ժողովրդավարությունը բարձրագույն արժեք է: Վահագն Խաչատուրյանն իր խոսքում նշել է, որ անկախացումից հետո Հայաստանը որդեգրեց հենց ժողովրդավարական ուղիով զարգացման սկզբունքներ և թեպետ անցած շուրջ 3 տասնամյակի ընթացքում ժողովրդավարացման գործընթացները մեր երկրում տարբեր փորձություններ են հաղթահարել, այնուամենայնիվ վերջին տարիներին Հայաստանը անշեղորեն առաջնորդվում է ժողովրդավարական արժեքներով և ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման դիրքորոշմամբ:
Այս համատեքստում նախագահ Խաչատուրյանը շեշտել է, որ ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման և ամրապնդման, ինչպես նաև ընդհանրապես Հայաստանի պետական կառավարման համակարգում, շատ մեծ է խորհրդարանի դերը, քանի որ մեր երկիրը 2018 թվականից անցում է կատարել խորհրդարանական կառավարման համակարգի:
Զրույցի ընթացքում Հանրապետության նախագահը, ի դեմս Սենատի նախագահի՝ շնորհակալություն է հայտնել Ուրուգվայի ժողովրդին և պետությանը Ցեղասպանությունն առաջինը ճանաչելու, ինչպես նաև վերջին տարիներին Հայաստանի Հանրապետության դեմ ծառացած մարտահրավերների նկատմամբ հստակ և արդարացի դիրքորոշում ունենալու համար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև հայ-ուրուգվայական ոլորտային համագործակցության խթանման հնարավորությունները, մասնավորապես՝ բարձր տեխնոլոգիաների, կրթության և այլ բնագավառներում:
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն իր խոսքում անդրադարձել է նաև հարավկովկասյան տարածաշրջանում առկա իրողություններին և զարգացումներին: Նախագահը վերահաստատել է հարևանների հետ բարիդրացիական և առանց նախապայմանների հարաբերություններ հաստատելու հստակ դիրքորոշումը:
Հանդիպմանը երկուստեք դրական է գնահատվել առաջիկայում Ուրուգվայում Հայաստանի դեսպանատան բացումը, ինչը կնպաստի տարբեր մակարդակներում երկու երկրների փոխգործակցության ակտիվացմանը: Այս համատեքստում ընդգծվել է նաև բարձր մակարդակի քաղաքական փոխայցելությունների իրականացման և խորհրդարանական դիվանագիտության խթանման ուղղությամբ ջանքերի ներդրման անհրաժեշտությունը:

Uruguay will soon open an embassy in Armenia
The President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, met with the Vice President of Uruguay, President of the Senate Beatrice Archimon, within the framework of his official visit to the Eastern Republic of Uruguay.
Welcoming President Vahagn Khachaturian, the President of the Senate thanked President Vahagn Khachaturyan for his visit. It emphasized that he was happy to receive the President of Armenia in the Senate of Uruguay, which they also call the "House of Democracy," because for Uruguay, democracy is an incomparable value. After the establishment of the Republic in the country, all parliamentary parties were in power.
The President of the Republic thanked the warm reception and emphasized that democracy is the highest value for both Uruguay and Armenia. In his speech, Vahagn Khachaturyan noted that after independence, Armenia adopted the principles of development through the democratic path. Although the democratization processes in our country over the past three decades have overcome various trials, in recent years, Armenia has been steadily guided by democratic values and the position of establishing democratic institutions.
In this context, President Khachaturyan emphasized that the role of the parliament in establishing and strengthening democratic institutions, as well as in the state administration system of Armenia in general, is enormous, as our country has transitioned to a parliamentary administration system since 2018.
During the conversation, the President of the Republic, represented by the President of the Senate, thanked the people and the state of Uruguay for being the first to recognize the Genocide, as well as for taking a transparent and fair position on the challenges faced by the Republic of Armenia in recent years.
The possibilities of promoting Armenian-Uruguayan sectoral cooperation were also discussed during the meeting, particularly in high technologies, education, and other fields.
In his speech, President Vahagn Khachaturyan also referred to the realities and developments in the South Caucasus region. The President reaffirmed the precise position of establishing neighborly and unconditional relations with the neighbors.
At the meeting, the upcoming opening of the Armenian Embassy in Uruguay was positively evaluated by both sides, which will contribute to the activation of the interaction between the two countries at various levels. In this context, the necessity of implementing high-level political mutual visits and efforts to promote parliamentary diplomacy was also emphasized.