Առաջիկայում Հայաստանը Ուրուգվայում դեսպանատուն կբացի
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետություն պաշտոնական այցի շրջանակներում հանդիպել է Ուրուգվայի փոխնախագահ, Սենատի նախագահ Բեատրիս Արխիմոնի հետ:
Սենատի նախագահը ողջունելով նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին շնորհակալություն է հայտնել այցելության համար և շեշտել, որ ուրախ է Հայաստանի նախագահին ընդունել Ուրուգվայի Սենատում, որն իրենք անվանում են նաև «Ժողովրդավարության տուն», քանի որ Ուրուգվայի համար ժողովրդավարությունն անհամեմատելի արժեք է և երկրում Հանրապետության հաստատումից հետո խորհրդարանական բոլոր կուսակցությունները եղել են իշխանություն:
Հանրապետության նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և ընդգծել, որ ինչպես Ուրուգվայի, այնպես էլ Հայաստանի համար, ժողովրդավարությունը բարձրագույն արժեք է: Վահագն Խաչատուրյանն իր խոսքում նշել է, որ անկախացումից հետո Հայաստանը որդեգրեց հենց ժողովրդավարական ուղիով զարգացման սկզբունքներ և թեպետ անցած շուրջ 3 տասնամյակի ընթացքում ժողովրդավարացման գործընթացները մեր երկրում տարբեր փորձություններ են հաղթահարել, այնուամենայնիվ վերջին տարիներին Հայաստանը անշեղորեն առաջնորդվում է ժողովրդավարական արժեքներով և ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման դիրքորոշմամբ:
Այս համատեքստում նախագահ Խաչատուրյանը շեշտել է, որ ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման և ամրապնդման, ինչպես նաև ընդհանրապես Հայաստանի պետական կառավարման համակարգում, շատ մեծ է խորհրդարանի դերը, քանի որ մեր երկիրը 2018 թվականից անցում է կատարել խորհրդարանական կառավարման համակարգի:
Զրույցի ընթացքում Հանրապետության նախագահը, ի դեմս Սենատի նախագահի՝ շնորհակալություն է հայտնել Ուրուգվայի ժողովրդին և պետությանը Ցեղասպանությունն առաջինը ճանաչելու, ինչպես նաև վերջին տարիներին Հայաստանի Հանրապետության դեմ ծառացած մարտահրավերների նկատմամբ հստակ և արդարացի դիրքորոշում ունենալու համար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև հայ-ուրուգվայական ոլորտային համագործակցության խթանման հնարավորությունները, մասնավորապես՝ բարձր տեխնոլոգիաների, կրթության և այլ բնագավառներում:
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն իր խոսքում անդրադարձել է նաև հարավկովկասյան տարածաշրջանում առկա իրողություններին և զարգացումներին: Նախագահը վերահաստատել է հարևանների հետ բարիդրացիական և առանց նախապայմանների հարաբերություններ հաստատելու հստակ դիրքորոշումը:
Հանդիպմանը երկուստեք դրական է գնահատվել առաջիկայում Ուրուգվայում Հայաստանի դեսպանատան բացումը, ինչը կնպաստի տարբեր մակարդակներում երկու երկրների փոխգործակցության ակտիվացմանը: Այս համատեքստում ընդգծվել է նաև բարձր մակարդակի քաղաքական փոխայցելությունների իրականացման և խորհրդարանական դիվանագիտության խթանման ուղղությամբ ջանքերի ներդրման անհրաժեշտությունը:

В ближайшее время Уругвай откроет посольство в Армении
Президент Республики Ваагн Хачатурян в рамках своего официального визита в Восточную Республику Уругвай встретился с вице-президентом Уругвая, председателем Сената Беатрис Архимон.
Приветствуя президента Ваагна Хачатуряна, председатель Сената поблагодарила президента Ваагна Хачатуряна за визит и подчеркнула, что рада принять президента Армении в Сенате Уругвая, который также называют «Домом демократии», поскольку демократия в Уругвае является ни с чем не сравнимой ценностью, и после ее установления в стране все парламентские партии оказались у власти.
Президент Республики поблагодарил за теплый прием и подчеркнул, что демократия является высшей ценностью как для Уругвая, так и для Армении. В своем выступлении Ваагн Хачатурян отметил, что после обретения независимости Армения приняла принципы развития по демократическому пути, и хотя процессы демократизации в нашей стране за последние 3 десятилетия преодолели различные испытания, в последние годы Армения неуклонно руководствуется демократическими ценностями и позиции создания демократических институтов.
В этом контексте Президент Хачатурян подчеркнул, что роль парламента в становлении и укреплении демократических институтов, как и в системе государственного управления Армении в целом, очень велика, поскольку наша страна с 2018 года перешла к парламентской системе управления.
В ходе беседы Президент Республики в лице Председателя Сената поблагодарил народ и государство Уругвай за то, что они первыми признали Геноцид, а также за то, что заняли четкую и справедливую позицию по проблемам, с которыми сталкивается Республики Армения в последние годы.
В ходе встречи также были обсуждены возможности продвижения армяно-уругвайского отраслевого сотрудничества, в частности, в сфере высоких технологий, образования и других сферах.
В своем выступлении президент Ваагн Хачатурян коснулся также реалий и событий в регионе Южного Кавказа. Президент подтвердил четкую позицию по установлению добрососедских и безоговорочных отношений с соседями.
На встрече обеими сторонами было положительно оценено предстоящее открытие посольства Армении в Уругвае , что будет способствовать активизации взаимодействия между двумя странами на различных уровнях. В этом контексте также была подчеркнута необходимость осуществления взаимных политических визитов на высоком уровне и усилий по продвижению парламентской дипломатии.