Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Նեպալի արտաքին գործերի նախարար Նարայան Պրակաշ Սաուդի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Նեպալի միջև հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները: Զրուցակիցներն ընդգծել են տարբեր բնագավառներում երկկողմ ներուժն առավել ակտիվ իրացնելու անհրաժեշտությունը՝ կարևորելով իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը և առևտրատնտեսական կապերի խորացումը:
Հանդիպման օրակարգում են եղել նաև միջազգային հարթակներում փոխգործակցության հարցեր: Երկուստեք գոհունակությամբ արձանագրվել է միջազգային հարթակներում, այդ թվում՝ Դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրներին առնչվող օրակարգային հարցերում կողմերի միջև համագործակցության փորձը:
Հայաստանի և Նեպալի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն ընդգծել են նաև տարածաշրջանային փոխկապակցվածության կարևորությունը:

The Foreign Ministers of Armenia and Nepal discussed cooperation issues on international platforms
Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan met with Narayan Prakash Saud, Minister of Foreign Affairs of Nepal.
The prospects for developing relations between Armenia and Nepal were discussed during the meeting. The interlocutors emphasized the need to more actively realize the bilateral potential in various fields, emphasizing the expansion of the legal contract field and the deepening of trade and economic ties.
Issues of interaction on international platforms were also on the agenda of the meeting. The experience of cooperation between the parties on agenda issues related to landlocked developing countries was noted with satisfaction on both sides.
The heads of foreign political departments in Armenia and Nepal also emphasized the importance of regional interdependence.