Հայկական կողմը արգելակում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման աշխատանքների մեկնարկը. Զախարովա
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարություն է տարածել այն մասին, թե Երևանի մի շարք գործողությունների պատճառով չի հաջողվել լիարժեք իրականացնել եռակողմ պայմանավորվածությունները։
«Չենք կարող չնշել Երևանի մի շարք գործողություններ, որոնց պատճառով այդպես էլ չհաջողվեց լիարժեք իրականացնել եռակողմ պայմանավորվածությունները։  Մենք արդեն նշել ենք այդ կետերը։ Խոսքն այն մասին է, որ հայկական կողմը 2022թ. հոկտեմբերին Պրահայում ԵՄ հովանու ներքո անցկացվող գագաթնաժողովում 180 աստիճանով փոխեց իր դիրքորոշումը Ղարաբաղի վերաբերյալ՝ ճանաչելով դրա պատկանելությունը Ադրբեջանին:
Ընդ որում, Եվրամիության խորհրդատուների հուշումով, մոռանալով գոնե հիշատակել տվյալ տարածաշրջանի հայ բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը պատշաճ կերպով ապահովելու անհրաժեշտության մասին։
Նման որոշումն արմատապես փոխել է իրավիճակը ռուսական խաղաղապահ զորակազմի տեղակայման գոտում»,- ասվում է հայտարարությունում։
Ըստ ՌԴ ԱԳՆ-ի, բացասական ազդեցություն ունեցան նաև հայկական կողմի կողմից Լաչինի միջանցքի օգտագործումը Ղարաբաղին սպառազինություն մատակարարելու համար՝ խախտելով եռակողմ պայմանավորվածությունները և Երևանի անպատրաստ լինելը՝ ապահովելու հայկական զինված ստորաբաժանումների ամբողջական դուրսբերումը տարածաշրջանից, ինչը մեծապես հանգեցրեց ս. թ. սեպտեմբերին տեղի ունեցած ռազմական բախումների։
«Տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցում հենց Երևանն է ամեն կերպ սառեցրել փոխվարչապետների համանախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի գծով կոնկրետ պայմանավորվածությունների հանգելը։ Մասնավորապես, արդեն մի քանի ամիս է, ինչ հայկական կողմը արգելակում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման աշխատանքների մեկնարկը՝ հրաժարվելով պահպանել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի բարձր մակարդակի հայտարարության 9-րդ կետի դրույթները:
Գերիների փոխանակման և հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման հանձնաժողովի կանոնակարգի համաձայնեցման վերաբերյալ Բաքվի և Երևանի վերջին պայմանավորվածությունների կարևորությամբ հանդերձ, Ռուսաստանի խորհրդատվական աջակցությամբ սահմանազատման աշխատանքը այդպես էլ մինչ օրս չի մեկնարկել, որի շուրջ երեք առաջնորդները պայմանավորվել էին դեռևս 2021 թվականի նոյեմբերին:
Հանուն ԵՄ առաքելությանը երկիր հրավիրելու, հայկական կողմը հրաժարվել է սահմանային գոտիներում իրավիճակի կայունացմանն ուղղված ՀԱՊԿ մեխանիզմներից»,- ասվում է հայտարարությունում:

Армянская сторона препятствует началу работ по восстановлению железнодорожного сообщения между Азербайджаном и Арменией. Захарова
Представитель МИД России Мария Захарова выступила с заявлением, что из-за ряда действий Еревана не удалось полностью реализовать трехсторонние соглашения.
"Нельзя не упомянуть ряд действий Еревана, из-за которых не удалось полностью реализовать трехсторонние соглашения. Мы уже упоминали эти моменты. Речь идет о том, что армянская сторона на саммите, прошедшем в Праге под эгидой ЕС в октябре 2022 года, изменила свою позицию по Карабаху на 180 градусов, признав его принадлежностью Азербайджану.
Причем, по предложению консультантов Евросоюза, забыв хотя бы упомянуть о необходимости надлежащего обеспечения прав и безопасности армянского населения данного региона.
"Такое решение радикально изменило ситуацию в районе дислокации российских миротворческих войск", - говорится в сообщении.
По мнению МИД России, негативное влияние также оказало использование армянской стороной Лачинского коридора для поставок оружия в Карабах, в нарушение трехсторонних соглашений, и неготовность Еревана обеспечить полный вывод армянских вооруженных формирований из региона, что во многом привело к военным столкновениям, произошедшим в сентябре.
"В вопросе разблокирования транспортных коммуникаций именно Ереван всячески "замораживал" достижение конкретных договоренностей в трехсторонней рабочей группе под сопредседательством вице-премьер-министров. В частности, армянская сторона вот уже несколько месяцев блокирует начало работ по восстановлению железнодорожного сообщения между Азербайджаном и Арменией, отказываясь выполнять положения пункта 9 заявления на высшем уровне от 9 ноября 2020 года.
Наряду с важностью недавних соглашений между Баку и Ереваном относительно обмена пленными и соглашения о регулировании работы армяно-азербайджанской пограничной комиссии по демаркации границы, еще не начались работы по демаркации границы при консультативной поддержке России, о чем лидеры тройки согласовали еще в ноябре 2021 года.
"Ради приглашения миссии ЕС в страну армянская сторона отказалась от механизмов ОДКБ, направленных на стабилизацию ситуации в приграничных зонах", - говорится в сообщении.