Ցահքնան Նիկոլ Փաշինյանի հրավիրել է Էստոնիա
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգուս Ցահքնայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է Էստոնիայի ԱԳ նախարարի այցը Հայաստան և կարևորել երկու երկրների կառավարությունների սերտ համագործակցությունը բոլոր ուղղություններով: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է Հայաստանում իրականացվող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների հետ կապված փորձի փոխանակումը՝ հաշվի առնելով Էստոնիայի կառավարության արդյունավետ քայլերն այդ բնագավառում:
Մարգուս Ցահքնան շեշտել է Հայաստանի հետ համագործակցությունը զարգացնելու Էստոնիայի կառավարության պատրաստակամությունն ու շահագրգռվածությունը, այդ թվում՝ բարեփոխումներն առաջ մղելու ուղղությամբ: Զրուցակիցներն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին ու կարևորել դրանց հաղթահարման նպատակով միջազգային հանրության աջակցությունը:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին, մասնավորապես, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, մեր երկրի կառավարության կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության և դրա հետագա զարգացման շուրջ: Մարգուս Ցահքնան վարչապետ Փաշինյանին է փոխանցել պաշտոնական այցով Էստոնիա այցելելու իր երկրի վարչապետի հրավերը:

Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию, возглавляемую министром иностранных дел Эстонии Маргусом Цахкна.
Премьер-министр приветствовал визит министра иностранных дел Эстонии в Армению и подчеркнул тесное сотрудничество правительств двух стран по всем направлениям. Никол Пашинян подчеркнул важность обмена опытом, связанного с осуществляемыми в Армении институциональными реформами, с учетом эффективных шагов правительства Эстонии в этой сфере.
Маргус Цахкна подчеркнул готовность и заинтересованность правительства Эстонии развивать сотрудничество с Арменией, в том числе в направлении продвижения реформ. Собеседники коснулись гуманитарных проблем вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха и подчеркнули важность поддержки международного сообщества для их преодоления.
Были затронуты процессы, происходящие в регионе, в частности, процесс урегулирования армяно-азербайджанских отношений, проект «Перекресток мира», представленный правительством нашей страны.
Состоялся также обмен мыслями о сотрудничестве Армения-Европейский Союз и его дальнейшем развитии. Маргус Цахкна передал премьер-министру Пашиняну приглашение премьер-министра его страны посетить Эстонию с официальным визитом.