50 մլն եվրո բյուջետային աջակցության վարկ՝ դպրոցներ, մանկապարտեզներ, ճանապարհներ կառուցելու համար
ԱԺ-ն քննարկում է կառավարության և ՕՊԵԿ-ի միջազգային զարգացման հիմնադրամի միջև «Կանաչ դիմակայուն և ներառական զարգացման ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին օրենքի նախագիծը։
Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Էդուարդ Հակոբյանի խոսքով՝ համաձայնագրով նախատեսվում է ներգրավել բյուջետային աջակցությամբ վարկ՝ 50 միլիոն եվրո գումարի չափով։
«Միջոցներն ուղղվելու են 2023 թ. բյուջեի մասին օրենքով սահմանված պակասորդի ֆինանսավորմանը կամ ծախսերի ֆինանսավորման կարիքի բավարարմանը, որի համար ԱԺ-ն պետական բյուջեի մասին օրենքով հաստատել էր 350 միլիոն դոլար բյուջետային աջակցության վարկերի ներգրավում»։
Նախարարի տեղակալը նշեց, որ  այստեղ մի կարևոր հանգամանք կա․ հաշվի առնելով, որ պլանավորված 550 միլիարդ դրամ կապիտալ ծախսերը գերազանցում են 290 միլիարդ պակասուրդը, այդ միջոցներն, ըստ էության, ուղղվելու են կապիտալ ծախսերին, որոնց թվում են դպրոցներ, մանկապարտեզներ, ճանապարհներ և այլ բնույթի ենթակառուցվածքներ, որոնք, իրենց հերթին, տնտեսության վրա ունեն բավականին դրական և ներուժը բարձրացնող ազդեցություն։

50 million euro budget support loan to build schools, kindergartens, and roads
The National Assembly is debating the draft law on ratifying the "Green Resilient and Inclusive Development Program" loan agreement between the government and the OPEC International Development Fund.
According to Deputy Finance Minister Eduard Hakobyan, the agreement envisages attracting a loan with budgetary support for 50 million euros.
"The funds will be directed to 2023. financing the deficit defined by the law on the budget or meeting the need for financing expenses, for which the National Assembly approved the attraction of 350 million dollars in budget support loans by the state budget."
The deputy minister noted that there is a critical circumstance here. Considering that the planned capital expenditure of 550 billion drams exceeds the 290 billion deficit, these funds will be directed to capital expenditures, including schools, kindergartens, roads, and other infrastructure, which, in turn, have a somewhat positive effect on the economy and a potentiating effect.