Հայաստանն ու Կիպրոսը պատրաստ են համագործակցել ռազմատեխնիկական ոլորտում
Դեկտեմբերի 12-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի պաշտոնական այցը Կիպրոսի Հանրապետություն մեկնարկել է դիմավորման հանդիսավոր արարողությամբ՝ Կիպրոսի ազգային գվարդիայի պատվո պահակախմբի և զինվորական նվագախմբի մասնակցությամբ։ Հնչել են Հայաստանի Հանրապետության և Կիպրոսի Հանրապետության պետական օրհներգերը:
Այնուհետև տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի և Կիպրոսի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Միխալիս Յորղալասի առանձնազրույցը, որին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում հայ-կիպրական համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր:
Կողմերն ամփոփել են համագործակցության ներկայիս ընթացքն ու նախանշել դրա զարգացման նոր հնարավորությունները` պատրաստակամություն հայտնելով գործակցել ավելի ընդգրկուն օրակարգով՝ ուսումնավարժական ծրագրեր, փորձի փոխանակում տարբեր ոլորտներում, ռազմատեխնիկական համագործակցություն և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
Սուրեն Պապիկյանն իր գործընկերոջը ներկայացրել է նաև ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը:
Հանդիպման ավարտին երկու երկրների պաշտպանության նախարարները հանդես են եկել լրատվամիջոցների համար համատեղ հայտարարությամբ, որի ընթացքում վերահաստատել են հագեցած օրակարգով համագործակցելու պատրաստակամությունը։

Армения и Кипр готовы сотрудничать в военно-технической сфере
12 декабря официальный визит министра обороны РА Сурена Папикяна в Республику Кипр начался с торжественной церемонии встречи с участием почетного караула и военного оркестра Национальной гвардии Кипра. Прозвучали государственные гимны Республики Армения и Республики Кипр.
После этого состоялась частная беседа министра обороны РА Сурена Папикяна и министра обороны Кипра Михалиса Йоргаласа, после которой последовала расширенная встреча.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся армяно-кипрского сотрудничества в сфере обороны.
Стороны подвели итоги текущего хода сотрудничества и наметили новые возможности для его развития, выразив готовность сотрудничать по более широкой повестке дня: программы обучения, обмен опытом в различных сферах, военно-техническое сотрудничество и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
Сурен Папикян также представил своему коллеге проект правительства РА «Перекресток мира».
По итогам встречи министры обороны двух стран сделали совместное заявление для СМИ, в ходе которого подтвердили готовность к сотрудничеству по всей повестке дня.