Քննարկվել են Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման հարցեր
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դեկտեմբերի 11-ին ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ) Ֆրանսիայի պատվիրակության ղեկավար Բերտրան Բուիքսին: Հանդիպմանը ներկա է եղել ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը:
Ողջունելով հյուրին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել ԵԽԽՎ-ում մեր երկու պատվիրակությունների միջեւ հաստատված ջերմ հարաբերություններն ու արդյունավետ համագործակցությունը: Հայաստանանպաստ գործունեության համար Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել նաեւ 97 պատգամավորից բաղկացած Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբին, որի ակտիվ անդամ է նաեւ Բերտրան Բուիքսը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ խորացող եւ ամրապնդվող հարաբերություններին,  Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսությանը, երկկողմ տնտեսական կապերի ակտիվացման հնարավորություններին, Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական գործընթացների անշեղորեն իրականացմանը: Բերտրան Բուիքսի խոսքով ոգեշնչող է, որ ի հեճուկս տեղի ունեցած բարդ իրադարձություններին՝ Հայաստանում ժողովրդավարությունն ամուր է եւ տեսանելի: ԵԽԽՎ-ում Ֆրանսիայի պատվիրակության ղեկավարը կարեւոր քայլ է համարել ՀՀ ԱԺ-ի կողմից Հռոմի ստատուտի վավերացումը:
Խոսելով տարածաշրջանային մարտահրավերների մասին՝ կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ստորագրվելիք Խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների ընթացքի, Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների անհապաղ վերադարձի, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ:
Ֆրանսիացի հյուրը վերահաստատել է՝ Ֆրանսիան հավատարիմ է հայ-ֆրանսիական բարեկամությանը եւ այս դժվարին պահին Հայաստանի կողքին է:

Issues of Armenia-Turkey relations regulation were discussed
On December 11, RA NA Speaker Alen Simonyan received Bertrand Buix, head of the French delegation, at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE). Ruben Rubinyan, head of the RA NA delegation to PACE, was present at the meeting.
The RA NA Speaker welcomed the guest and appreciated the warm relations and practical cooperation established between our two delegations in PACE. Alain Simonyan also thanked the France-Armenia friendship group, consisting of 97 deputies, of which Bertrand Buix is also an active member, for the anti-Armenia activities.
The interlocutors referred to the deepening and strengthening of RA-EU relations, the dialogue between Armenia and the EU regarding the liberalization of visas, the possibilities of activating bilateral economic ties, and the steady implementation of democratic processes in Armenia. According to Bertrand Buix, it is inspiring that, despite the problematic events, democracy in Armenia is strong and visible. The head of the French delegation in the PACE considered the ratification of the Rome Statute by the RA National Assembly a critical step.
Speaking about the regional challenges, the parties exchanged ideas on the process of negotiations on the peace treaty to be signed between Armenia and Azerbaijan, the immediate return of Armenian prisoners held in Azerbaijan, and the settlement of Armenia-Turkey relations.
The guest reaffirmed that France is loyal to Armenian-French friendship and stands by Armenia at this challenging moment.