Միրզոյանն ընդգծել է մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի վերջնական որոշման կարևորությունը
Դեկտեմբերի 11-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ԵՄ կողմի հրավերով մասնակցել է ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի ձևաչափով հանդիպմանը։ Քննարկմանը ներկա են գտնվել Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բոռելը, ԵՄ հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհեյը և ԵՄ բոլոր անդամ երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները։
Հանդիպման մեկնարկին նախարար Միրզոյանը հանդես է եկել մամուլի համար մեկնաբանությամբ.
«Բարի առավոտ, տիկնայք և պարոնայք,
Ուրախ եմ այսօր գտնվել այստեղ մասնակցելու արտաքին գործերի նախարարների խորհրդին:
Ինձ համար պատիվ է և լավ առիթ ներկայացնելու մերօրյա Հայաստանը, մեր առջև ծառացած մարտահրավերները, ինչպես նաև մեր հնարավորություններն ու ձգտումները: Սա շատ լավ հնարավորություն է ներկայացնելու մեր պատկերացումները ԵՄ հետ մեր հարաբերությունները խորացնելու, Հայաստանի և ԵՄ միջև իրականացված աշխատանքների, ինչպես նաև անելիքների վերաբերյալ։
Իհարկե, սա լավ հնարավորություն է նաև արտահայտելու մեր երախտագիտությունը Եվրոպական միության աջակցության համար մեր ժողովրդավարական բարեփոխումներին, ինչպես նաև հասցեագրելու Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված փախստականների հրատապ կարիքները, այն աջակցության համար, որը Եվրոպական միությունը ցուցաբերել է Հարավային Կովկասում խաղաղության գործընթացին և Ադրբեջանի հետ մեր հարաբերությունների կարգավորմանը, ինչպես նաև, ինչպես ասացի, քննարկել հետագա ծրագրերը:
Հանդիպմանը ՀՀ ԱԳ նախարարը հանգամանալից ներկայացրել է ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ընթացիկ ծրագրերը, հետագա ընդլայնմանն ու խորցմանն ուղղված քայլերը, ինչպես նաև տարածաշրջանում հարատև կայունության ու խաղաղության հաստատման ՀՀ տեսլականը։
Մասնավորապես, նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ-ում ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքն ու ձեռքբերումները՝ կարևորելով դրանց ԵՄ շարունակական աջակցությունն ու թիրախային ուղղություններով ԵՄ անդամ երկրների հետ սերտ փոխգործակցությունը։
Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ քաղաքական ու անվտանգային երկխոսության մի շարք առանցքային հարցերի, այդ թվում՝ ՀՀ-ում ԵՄ մշտադիտարկման առաքելությանը։ ՀՀ ԱԳ նախարարը ԵՄ անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարներին հայտնել է հայկական կողմի երախտիքը՝ առաքելության գործունեությանն աջակցության և առաքելության կազմում անմիջական մասնակցության համար։
ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման հեռանկարների շարքում՝ մարդկանց միջև շփումների, ՀՀ-ն ԵՄ-ին առավել մոտեցնելու համատեքստում նախարար Միրզոյանն ընդգծել է մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի վերաբերյալ վերջնական որոշման կարևորությունը և պատասխանել է անդամ երկրներին հետաքրքրող հարցերի։
Արարատ Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել նաև տնտեսական և այլ ոլորտներում ՀՀ-ԵՄ հավակնոտ օրակարգին, ՀՀ-ԵՄ տնտեսական և ներդրումային պլանի ուղենշային ծրագրերի, դրանցում ԵՄ անդամ երկրների ներգրավածության հարցերի, ինչպես նաև տարածաշրջանային նախաձեռնությունների ներառականության ապահովման հանգամանքին։ Ի թիվս այլնի, ընդգծվել է Սևծովյան էլեկտրաէներգիայի մալուխին ՀՀ միանալու ներուժն ու կարևորությունը՝ հաշվի առնելով ՀՀ վարչապետի և Եվրոպական հանձնաժողովի հոկտեմբերի համատեղ հայտարարությունը։
Շարունակելով տարածաշրջանային նշանակության թեմաները՝ ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված ՀՀ ջանքերը, Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն ու խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ հիմնական մոտեցումները՝ հանրահայտ սկզբունքներին համահունչ։
Որպես տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգի մաս՝ Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրին, դրա առանձին բաղադրիչների՝ ընդգծելով դրա կարևորությունը ոչ միայն Հարավային Կովկասի, այլ նաև ավելի լայն տարածաշրջանի, Արևելքն Արևմուտքին կապող ենթակառուցվածների կայուն ցանցի ընդլայնման համատեքստում։
Հանդիպման ընթացքում տեղի է ունեցել նաև մտքերի փոխանակում ԵՄ անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարներին հետաքրքրող լայն շրջանակի հարցերի շուրջ։

Mirzoyan emphasized the importance of the final decision to start the dialogue on visa liberalization
On December 11, RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan participated in the meeting in the format of the EU Council of Foreign Ministers at the invitation of the EU. The discussion was attended by the Vice-Presidentthe  of the European Commission, High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, Josep Borel, the EU Neighborhood and Enlargement Commissioner, Oliver Varhey, and the heads of foreign affairs departments of all EU member states.
At the beginning of the meeting, Minister Mirzoyan commented on the press.
"Good morning, ladies and gentlemen,
I am glad to be here today to participate in the Council of Foreign Ministers.
It is an honor and a good opportunity for me to present today's Armenia, the challenges we face, and our opportunities and aspirations. This is a very good opportunity to present our views on deepening our relations with the EU, the works carried out between Armenia and the EU, as well as what needs to be done.
Of course, this is also a good opportunity to express our gratitude for the European Union's support for our democratic reforms, as well as to address the urgent needs of displaced refugees from Nagorno Karabakh, for the support that the European Union has shown to the peace process in the South Caucasus and the normalization of our relations with Azerbaijan, as well as , as I said, to discuss further plans.
At the meeting, the RA Foreign Minister presented in detail the current programs of the RA-EU partnership, the steps aimed at further expansion and deepening, and the RA vision of establishing lasting stability and peace in the region.
In particular, Minister Mirzoyan presented the progress and achievements of democratic reforms in RA, highlighting their continuous EU support and close cooperation with EU member states in targeted directions.
Reference was made to a number of key issues of the RA-EU political and security dialogue, including the EU monitoring mission in RA. The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia expressed to the ministers of foreign affairs of the EU member states the gratitude of the Armenian side for supporting the mission's activities and direct participation in the mission.
Among the perspectives of deepening the RA-EU partnership, in the context of people-to-people contacts, bringing RA closer to the EU, Minister Mirzoyan emphasized the importance of the final decision on the start of the dialogue on the liberalization of visas and answered questions of interest to the member states.
Ararat Mirzoyan also referred to the ambitious agenda of the RA-EU in economic and other fields, the landmark programs of the RA-EU financial and investment plan, the issues of EU member states' involvement in them, as well as ensuring the inclusiveness of regional initiatives. Among other things, the potential and importance of RA joining the Black Sea electricity cable was emphasized, considering the joint statement of the RA Prime Minister and the European Commission in October.
Continuing the topics of regional importance, the head of the RA foreign political department presented RA's efforts to establish peace in the region, normalizing relations with Azerbaijan, and the main approaches to the draft peace treaty, in line with the well-known principles.
As part of the peace agenda in the region, Ararat Mirzoyan referred to the "Crossroads of Peace" program developed by the RA government, its individual components, emphasizing its importance not only in the South Caucasus, but also in the wider region, in the context of expanding the stable network of infrastructures connecting the East to the West.
During the meeting, there was also an exchange of ideas on a wide range of issues of interest to the foreign ministers of the EU member states.