Հանդիպել են Հայաստանի և Արգենտինայի նախագահները․ Խաչատուրյանը Միլեյին հրավիրել է Հայաստան
Աշխատանքային այցով Արգենտինայի Հանրապետությունում գտնվող նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է Արգենտինայի ընտրված նախագահ Խավիեր Միլեյի հետ։ Դեկտեմբերի 10-ին կայանալիք երդմանակալության հանդիսավոր արարողությունից առաջ, Խավիեր Միլեյի և Վահագն Խաչատուրյանի հանդիպումն առաջինն է Արգենտինայի ընտրված նախագահի հանդիպումների շարքում։
Ողջունելով նախագահ Խաչատուրյանին Խավիեր Միլեյը շնորհակալություն է հայտնել իր երդմնակալության արարողությանը մասնակցելու հրավերն ընդունելու համար։ «Ինձ համար պատիվ է հանդիպել Ձեզ, ես եղել եմ Հայաստանում և ծանոթ եմ Հայաստանին, վստահ եմ, որ մենք ավելի կխորացնենք ու սերտացնենք մեր հարաբերությունները»,- նշել է Արգենտինայի ընտրված նախագահը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորել է Խավիեր Միլեյին ընտրություններում հաղթանակի կապակցությամբ։ «Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ հաղթանակի կապակցությամբ, վստահ եմ, որ ամեն ինչ անելու ենք հայ-արգենտինական հարաբերությունները ավելի բարձր մակարդակի հասցնելու համար, ցանկանում եմ նաև իմ շնորհակալությունը հայտնել Արգենտինայի բարձրագույն ղեկավարությանն այն աջակցության համար, որը վերջին տարիներին ցուցաբերվում է Հայաստանին, մենք միշտ զգում ենք Արգենտինայի ներկայությունը մեր երկրում»,- ասել է նախագահը։
Հանդիպման ընթացքում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Խավիեր Միլեյին իր և ՀՀ վարչապետի անունից հրավիրել է Հայաստան, ինչին ի պատասխան Արգենտինայի ընտրված նախագահը նշել է, որ սիրով կայցելի Երևան հնարավորության դեպքում և այդ կերպ առավել նպաստելով երկու երկրների միջև հարաբերությունների ամրապնդմանը։
Հանդիպմանը քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության հնարավորություններն ու ներդրումային ծրագրերի խթանումը։ Զրույցի ընթացքում երկուստեք կարևորվել են պետական կառավարման համակարգում շարունակական բարեփոխումների իրականացման անհրաժեշտությունը: Հանդիպման ավարտին ընգծվել է Հայաստանի և Արգենտինայի միջև արդյունավետ համագործակցության խթանման կարևորությունը։

Президент Ваагн Хачатурян, находящийся с рабочим визитом в Аргентинской Республике, встретился с избранным президентом Аргентины Хавьером Миллеем. Перед церемонией инаугурации, которая состоится 10 декабря, встреча Хавьера Миллая и Ваагна Хачатуряна является первой среди встреч новоизбранного президента Аргентины.
Приветствуя президента Хачатуряна, Хавьер Милей поблагодарил его за то, что он принял приглашение принять участие в церемонии его инаугурации. "Для меня большая честь встретиться с вами, я был в Армении и знаком с Арменией, я уверен, что мы будем углублять и сближать наши отношения", - сказал избранный президент Аргентины.
Выразив благодарность за теплый прием, Ваагн Хачатурян поздравил Хавьера Милея с победой на выборах. "От всей души поздравляю вас с победой, уверен, что мы сделаем все, чтобы поднять армяно-аргентинские отношения на более высокий уровень, хочу также выразить благодарность высшему руководству Аргентины за поддержку, оказанную Армении в последние годы, мы всегда ощущаем присутствие Аргентины в нашей стране", - сказал президент.
В ходе встречи президент Ваагн Хачатурян от имени себя и премьер-министра Армении пригласил Хавьера Милея в Армению, в ответ на что избранный президент Аргентины заявил, что хотел бы при возможности посетить Ереван, тем самым еще больше способствуя укреплению отношения между двумя странами.
На встрече были обсуждены возможности сотрудничества в сферах, представляющих двусторонний интерес, а также продвижение инвестиционных программ. В ходе беседы обе стороны подчеркнули необходимость продолжения реформ в системе государственного управления. В конце встречи была подчеркнута важность содействия эффективному сотрудничеству между Арменией и Аргентиной.