ՀՀ պատվիրակությունը կմասնակցի Հռոմի ստատուտը վավերացրած երկրների 23-րդ վեհաժողովին
«Ղեկավարվելով «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորի գործունեության երաշխիքների մասին» օրենքի 5-րդ հոդվածի 5-րդ մասով` կարգադրում եմ Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունը վավերացրած երկրների 23-րդ վեհաժողովին մասնակցելու համար 2023 թվականի դեկտեմբերի 9-14-ը Նյու Յորք (Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ) գործուղել Ազգային ժողովի պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանին:
Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Դ. Առաքելյանին գործուղման հետ կապված օրապահիկի (5 օրվա) վճարումը կատարել Հայաստանի Հանրապետության 2023 թվականի պետական բյուջեով Ազգային ժողովին այդ նպատակի համար հատկացված միջոցների հաշվին՝ հաշվի առնելով ՀՀ ԱԺ 2018 թվականի մայիսի 1-ի ,Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորների և ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի աշխատողների գործուղումների կազմակերպման և գործուղման ծախսերի հատուցման կարգը հաստատելու մասինե Կ-127-Ա կարգադրության պահանջները:
Ընդունել ի գիտություն, որ գործուղման հետ կապված ճանապարհածախսի եւ գիշերավարձի վճարումը կատարում է հրավիրող կողմը»։

The RA delegation will participate in the 23rd Assembly of countries that have ratified the Rome Statute
RA NA Speaker Alen Simonyan signed a decree on December 8, which states:
"Guided by Article 5, Part 5 of the Law "On Guarantees of the Activity of the Deputy of the National Assembly of the Republic of Armenia," I order to participate in the 23rd Assembly of the countries that have ratified the Rome Statute of the International Criminal Court on December 9–14, 2023, in New York (United States of America) to send a deputy of the National Assembly, Arusyak Julhakyan.
To make the payment of daily allowance (5 days) to the head of the staff of the National Assembly-Secretary-General of the National Assembly D. Arakelyan in connection with the business trip at the expense of the funds allocated to the National Assembly for that purpose by the 2023 state budget of the Republic of Armenia, taking into account the decision of the RA NA of May 1, 2018, of the deputies of the National Assembly of the Republic of Armenia and the requirements of Order K-127-A on the organization of business trips of RA NA staff employees and on approving the procedure for reimbursement of business trip expenses.
Note that the inviting party pays the travel expenses and overnight accommodation related to the business trip."