Քննարկվել է Երևան-Բրյուսել փոխայցելությունների քննարկումների արդյունքները
Դեկտեմբերի 8-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսին:
Հանդիպմանը քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ համապարփակ գործընկերության օրակարգային հարցեր։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵՄ դեսպանն ամփոփել են վերջին շրջանում Երևան և Բրյուսել փոխայցելությունների, տարբեր ձևաչափերով կայացած քննարկումների արդյունքները՝ գոհունակություն հայտնելով քաղաքական ու անվտանգային, ինչպես նաև ոլորտային ուղղություններով ակտիվ երկխոսության կապակցությամբ և նախանշելով գործընկերության խորացմանն ուղղված հետագա քայլերը:
Անդրադարձ է կատարվել առաջիկայում ծրագրվող միջոցառումներին: Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ-ում ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացի և դրանց ԵՄ շարունակական աջակցության, ինչպես նաև մարդկանց միջև շփումների համատեքստում ընդգծվել է ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի կարևորությունը:
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը և Վասիլիս Մարագոսն անդրադարձ են կատարել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին, այդ թվում՝ նախօրեին ՀՀ վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմերի համատեղ հայտարարությանը, վստահության մթնոլորտի ձևավորմանն ուղղված քայլերի իրականացմանը:

Обсуждены итоги взаимных визитов между Ереваном и Брюсселем
8 декабря министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принял главу делегации Европейского Союза в Армении посла Василиса Марагоса.
На встрече были обсуждены вопросы повестки дня всестороннего партнерства РА-ЕС.
Министр иностранных дел РА и посол ЕС подвели итоги недавних взаимных визитов в Ереван и Брюссель, обсуждений, проведенных в разных форматах, выразив удовлетворение активным диалогом в сфере политики и безопасности, а также отраслевых направлениях и наметив дальнейшие шаги по углублению партнерства.
Было упомянуто о предстоящих мероприятиях. Состоялся обмен мыслями о ходе демократических реформ в РА и их дальнейшей поддержке со стороны ЕС, а также в контексте контактов между людьми была подчеркнута важность начала диалога по вопросу либерализации виз РА-ЕС.
В ходе встречи Арарат Мирзоян и Василис Марагос также коснулись последних событий в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, в том числе вчерашнего совместного заявления аппаратов премьер-министра Армении и президента Азербайджана, реализации шагов направлен на создание атмосферы доверия.