ԱՄՆ ՄԶԳ-ն 5-ամյա նոր ծրագիր կիրականացնի Հայաստանում 24.5 մլն դոլար բյուջեով
Նախարար Վահան Քերոբյանը դեկտեմբերի 8-ին մասնակցել է ԱՄՆ ՄԶԳ «Տնտեսական հիմքեր՝ հանուն դիմակայուն Հայաստանի» ծրագրի պաշտոնական մեկնարկի միջոցառմանը։ Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը, ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Ջոն Ալելոն, Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալներ Արման Խոջոյանը, Ռաֆայել Գևորգյանը, Նարեկ Տերյանը, Անի Իսպիրյանը և Աշխեն Շիրվանյանը, այլ պաշտոնատար անձինք։
Ծրագրի հիմնական նպատակն է նպաստել Հայաստանի տնտեսական դիմակայունության ամրապնդմանը, խթանել մրցունակությունը և բարելավել երկրի տնտեսական կառավարումը՝ կառավարության և մասնավոր հատվածի հետ սերտ համագործակցության միջոցով: Ծրագիրն իրականացնում է «Cultivating New Frontiers for Agriculture» (CNFA) կազմակերպությունը: Հնգամյա այս ծրագրի բյուջեն կազմում է 24.5 մլն ԱՄՆ դոլար։
«Այսօր ԱՄՆ ՄԶԳ-ի հետ պաշտոնապես մեկնարկող ծրագրով նպատակ ունենք իրականացնել այնպիսի բարեփոխումներ, որոնք ուղղված կլինեն թե՛ մասնավոր, թե՛ պետական կառավարման համակարգի դիմացկունության բարձրացմանը և տնտեսական աճի ապահովմանը», - նշել է Վահան Քերոբյանը։
Միջոցառման ընթացքում ստորագրվել են մտադրությունների հուշագրեր ԱՄՆ ՄԶԳ «Տնտեսական հիմքեր՝ հանուն դիմակայուն Հայաստանի» ծրագրի և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, ինչպես նաև Ծրագրի և «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի միջև:

USAID реализует в Армении новую пятилетнюю программу с бюджетом 24,5 миллиона долларов
8 декабря министр Ваан Керобян принял участие в официальном мероприятии, посвященном запуску программы USAID «Экономические основы устойчивой Армении». На мероприятии также присутствовали министр финансов РА Ваге Оганесян, директор миссии USAID в Армении Джон Алело, заместители министра экономики Арман Ходжоян, Рафаэль Геворгян, Нарек Терян, Ани Испирян и Ашхен Ширванян и другие официальные лица.
Основная цель программы – способствовать укреплению экономической устойчивости Армении, повышению конкурентоспособности и улучшению экономического управления страной посредством тесного сотрудничества с правительством и частным сектором. Программу реализует организация «Культивирование новых горизонтов сельского хозяйства» (CNFA). Бюджет этого пятилетнего проекта составляет 24,5 миллиона долларов США.
«Сегодня официально стартует программа USAID, мы стремимся реализовать такие реформы, которые будут направлены на повышение устойчивости как системы частного, так и государственного управления и обеспечение экономического роста», - сказал Ваан Керобян.
В ходе мероприятия были подписаны меморандумы о намерениях между программой USAID «Экономические основы устойчивой Армении» и Министерством экономики РА, а также между программой и фондом «Предпринимательство Армения».