Ադրբեջանն ազատ է արձակում 32 հայ զինծառայողների, Հայաստանը՝ 2 ադրբեջանցիների․ հայտարարություն
Հայաստանի Հանրապետությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը համակարծիք են, որ տարածաշրջանում վաղուց սպասված խաղաղության հասնելու պատմական հնարավորություն կա: Երկու պետությունները վերահաստատում են ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների հարգման հիման վրա հարաբերությունները կարգավորելու և խաղաղության պայմանագրի կնքմանը հասնելու իրենց մտադրությունը:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմի միջև բանակցությունների արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել երկու պետությունների միջև վստահության կառուցման ուղղությամբ շոշափելի քայլեր ձեռնարկելու մասին:
Առաջնորդվելով մարդասիրության արժեքներով, և որպես բարի կամքի դրսևորում, Ադրբեջանի Հանրապետությունն ազատ է արձակում 32 հայ զինծառայողների: Հայաստանի Հանրապետությունն իր հերթին, առաջնորդվելով մարդասիրության արժեքներով, և որպես բարի կամքի դրսևորում, ազատ է արձակում 2 ադրբեջանցի զինծառայողների:
Որպես բարի կամքի քայլ` Հայաստանի Հանրապետությունն իր աջակցությունն է հայտնում ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Մասնակիցների կոնֆերանսի 29-րդ նստաշրջանը («COP29») հյուրընկալելու նպատակով Ադրբեջանի Հանրապետության ներկայացրած հայտին և հանում է իր թեկնածությունը: Հայաստանի Հանրապետությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը հույս են հայտնում, որ Արևելյան Եվրոպայի խմբի մյուս պետությունները նույնպես կաջակցեն հյուրընկալելու նպատակով Ադրբեջանի Հանրապետության ներկայացրած հայտին: Որպես բարի կամքի քայլ` Ադրբեջանի Հանրապետությունն իր աջակցությունն է հայտնում Արևելյան Եվրոպայի խմբի «COP»-ի բյուրոյին անդամակցելու համար առաջադրված` Հայաստանի Հանրապետության թեկնածությանը:
Հայաստանի Հանրապետությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը կշարունակեն իրենց քննարկումները վստահության կառուցման ավելի շատ միջոցառումների իրականացման վերաբերյալ՝ մոտ ապագայում կյանքի կոչելու համար, և կոչ են անում միջազգային հանրությանը`աջակցելու իրենց ջանքերին, որոնք կնպաստեն երկու պետությունների միջև փոխադարձ վստահության կառուցմանը և դրական ազդեցություն կունենան Հարավային Կովկասի ողջ տարածաշրջանի համար:

The Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan agree that there is a historic opportunity to achieve long-awaited peace in the region. The two states reaffirm their intention to regulate relations and reach a peace treaty based on respect for the principles of sovereignty and territorial integrity.
As a result of the negotiations between the office of the Prime Minister of the Republic of Armenia and the administration of the President of the Republic of Azerbaijan, an agreement was reached to take tangible steps to build trust between the two states.
Guided by humanitarian values, and as a manifestation of goodwill, the Republic of Azerbaijan releases 32 Armenian servicemen. For its part, the Republic of Armenia, guided by humanitarian values and as a manifestation of goodwill, releases 2 Azerbaijani servicemen.
As a goodwill gesture, the Republic of Armenia expresses its support for the bid submitted by the Republic of Azerbaijan to host the 29th Session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change ("COP29") and withdraws its candidacy. The Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan express hope that the other countries of the Eastern European Group will also support the bid submitted by the Republic of Azerbaijan for the purpose of hosting. As a goodwill gesture, the Republic of Azerbaijan expresses its support for the candidacy of the Republic of Armenia for membership in the bureau of the "COP" of the Eastern European Group.
The Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan will continue their discussions on the implementation of more confidence-building measures to implement in the near future, and call on the international community to support their efforts, which will contribute to building mutual trust between the two states and have a positive impact on the entire South Caucasus region. :