Տեղի են ունեցել հայ-թունիսկական առաջին քաղաքական խորհրդակցությունները
Դեկտեբերի 5-6 Թունիս կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը հանդիպում է ունեցել ԹՀ արտաքին գործերի, միգրացիայի և արտերկրում թունիսցիների հարցերով նախարար Նաբիլ Ամմարի հետ։
Հանդիպման ընթացքում ԱԳ նախարարի տեղակալը անդրադարձ է կատարել երկու երկրների միջև առկա հարաբերություններին, ներկայացրել Հարավային Կովկասում առկա իրավիճակը, ինչպես նաև նախարար Ամմարին փոխանցել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հրավերը՝ այցելելու Հայաստան։
Հաջորդիվ, ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանի և ԹՀ արտաքին գերատեսչության պետական քարտուղար Մունիր Բին Ռջիբայի ղեկավարած պատվիրակությունների միջև անց են կացվել հայ-թունիսկական առաջին քաղաքական խորհրդակցությունները։
Խորհրդակցությունների ընթացքում հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել երկկողմ քաղաքական և տնտեսական հարաբերություններին։ Ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ խորացնելու համագործակցությունը կրթության, մշակույթի, զբոսաշրջության, քաղաքացիական ավիացիայի, առողջապահության, բարձր տեխնոլոգիաների և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանը վերաբերող խնդիրների։
Նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը գործընկերներին է ներկայացրել Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության հասնելու համատեքստում Հայաստանի կառավարության տեսլականը և ձեռնարկվող քայլերը, տարածաշրջանային հաղորդակցությունների խթանմանն ուղղված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտման արդյունքում բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների ապահովման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող գործողությունները։
Աշխատանքային այցի ընթացքում կողմերի միջև ստորագրվել են Հայաստանի և Թունիսի ԱԳՆ-ների միջև քաղաքական խորհրդակցությունների մասին հուշագիրը, ինչպես նաև դիվանագիտական անձնագրեր կրող անձանց համար մուտքի արտոնագրի պահանջի վերացման մասին համաձայնագիրը:

Состоялись первые армяно-тунисские политические консультации
В рамках рабочего визита в Тунис 5-6 декабря заместитель министра иностранных дел РА Ваан Костанян встретился с министром иностранных дел, миграции и тунисцев за рубежом Набилем Аммаром.
В ходе встречи замминистра иностранных дел коснулся существующих отношений между двумя странами, представил текущую ситуацию на Южном Кавказе, а также передал министру Аммару приглашение министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна посетить Армению.
Далее состоялись первые армяно-тунисские политические консультации между делегациями, возглавляемыми заместителем министра иностранных дел РА Вааном Костаняном и государственным секретарем МИД Туниса Муниром Бин Ржибой.
В ходе консультаций подробно были затронуты двусторонние политические и экономические отношения. Достигнуты договоренности об углублении сотрудничества в сфере образования, культуры, туризма, гражданской авиации, здравоохранения, высоких технологий и других сферах, представляющих взаимный интерес.
Стороны также обсудили вопросы, связанные с региональной и международной безопасностью.
Заместитель министра Ваан Костанян представил коллегам видение правительства Армении и шаги, предпринятые в контексте достижения стабильности и мира на Южном Кавказе, проект «Перекресток мира», направленный на продвижение региональных коммуникаций, а также реализованные действия правительством РА для обеспечения прав людей, насильственно перемещенных в результате этнической чистки Нагорного Карабаха.
В ходе рабочего визита стороны подписали меморандум о политических консультациях между внешнеполитическими ведомствами Армении и Туниса, а также соглашение об отмене визового режима для лиц, имеющих дипломатические паспорта.