Դիտարկվել են ԵՄ լավագույն փորձն ուսումնասիրելու ու տեղայնացնելու հնարավորությունները
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսին:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել փոխգործակցության ակտիվացմանն ուղղված ջանքերի համար և հույս հայտնել, որ Եվրոպական միության հետ համագործակցությունը խորացնելու փոխադարձ հանձնառությունը նոր թափ կհաղորդի ընթացիկ և սպասվող նախաձեռնությունների արագ կենսագործմանը:
Արայիկ Հարությունյանն, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների խնդիրներին, կարևորել է Եվրոպական միության կողմից փախստականների կարիքների հասցեագրմանն ուղղված շարունակական աջակցությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև համագործակցության ընթացքի և հեռանկարների վերաբերյալ, անդրադարձել տարածաշրջանային և անվտանգային զարգացումներին, Հայաստանի կառավարության կողմից նախաձեռնած բարեփոխումների ընթացքին: Այս համատեքստում, զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև ռազմավարական հաղորդակցությանը, այն որպես ինստիտուտ ներդնելու ու կայացնելու հրամայականին, դիտարկել՝ Եվրոպական միության լավագույն փորձն ուսումնասիրելու ու տեղայնացնելու հնարավորություններն ու մեխանիզմները:
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսին «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը ներկայացնելիս՝ Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը նշել է, որ տարածաշրջանային այս կարևոր նախաձեռնության իրագործման հարցում Հայաստանի կառավարությունն ակնկալում է բոլոր միջազգային գործընկերների գործուն աջակցությունը:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համատեղ ջանքեր գործադրել Հայաստանի Հանրապետություն-Եվրոպական միություն ընթացիկ փոխգործակցությունն առավել արդյունավետ դարձնելու ուղղությամբ:

Opportunities to explore and localize EU best practices were explored
Head of the Prime Minister's Office Araik Harutyunyan received the Head of the European Union Delegation to Armenia, Ambassador Vassilis Maragos.
The head of the Prime Minister's Office thanked for the efforts to activate cooperation and expressed hope that the mutual commitment to deepen cooperation with the European Union will give new impetus to the rapid implementation of current and expected initiatives.
Araik Harutyunyan, referring to the problems of forcibly displaced people from Nagorno-Karabakh, emphasized the continuous support of the European Union aimed at addressing the needs of refugees.
The interlocutors exchanged thoughts on the progress and prospects of cooperation between Armenia and the European Union, referred to regional and security developments, and the course of reforms initiated by the Armenian government. In this context, the interlocutors also referred to strategic communication, the imperative to introduce and establish it as an institution considering the possibilities and mechanisms of studying and localizing the best practices of the European Union.
While presenting the "Crossroads of Peace" project to the head of the European Union delegation in Armenia, Ambassador Vassilis Maragos, the head of the Prime Minister's Office noted that the Armenian government expects the active support of all international partners in the implementation of this important regional initiative.
An agreement was reached to make joint efforts to make the current cooperation between the Republic of Armenia and the European Union more effective.