Հայկական կողմը պատրաստակամություն է ռազմարդյունաբերության ոլորտում համագործակցել Եգիպտոսի հետ
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում հանդիպել է Եգիպտոսի ռազմական արտադրության պետնախարար Մոհամեդ Սալահ էլ Դին Մուստաֆայի հետ:
Հանդիպման ընթացքում Ռոբերտ Խաչատրյանը ներկայացրել է ԲՏԱ նախարարության գործունեության հիմնական ուղղությունները, ոլորտային ծրագրերն ու նպատակները, ինչպես նաև իրականացվող աշխատանքները:
Նախարար Մոհամեդ Սալահը, ողջունելով նախարար Խաչատրյանին և հայկական պատվիրակությանը, կարևորել է երկկողմ հարաբերություններում արձանագրված ուշագրավ զարգացումը՝ քաղաքական ղեկավարության աջակցությամբ, ընդգծելով նախագահ Աբդել Ֆաթահ Էլ Սիսիի այցը, նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի մասնակցությունը Կլիմայի փոփոխության համաժողովին (COP27՝), որն անցկացվել է 2022թ.Շարմ Էլ-Շեյխում։
Կողմերը կարևորել են հայ-եգիպտական բարեկամական և բարձր մակարդակի հարաբերությունները, խոսել ռազմարդյունաբերության ոլորտներում առկա համագործակցության հեռանկարների մասին։
Ռոբերտ Խաչատրյանը հայտնել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ համագործակցելու եգիպտական կողմի հետ ռազմարդյունաբերության, արտադրության ոլորտներում, ինչպես նաև մասնագիտական փորձի փոխանակման գործում՝ ի շահ երկու երկրների զարգացման նպատակների՝ առանձնապես ընդգծելով հայ-եգիպտական պատմական և ամուր բարեկամությունը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը համաձայնություն են ձեռք բերել մասնագետների փոխադարձ այցեր կազմակերպել՝ բացահայտելու երկու երկրների տեխնոլոգիական և արտադրական կարողությունները, մշակելու արդյունավետ համագործակցության մեխանիզմներ:
Եգիպտոսի ռազմական արտադրության պետնախարարն այցելել է «ԷԴԵՔՍ 2023» ցուցահանդեսի հայկական տաղավար, ծանոթացել ներկայացված ռազմական ցուցանմուշներին:

Армянская сторона готова сотрудничать с Египтом в сфере военной промышленности
Министр высокотехнологичной промышленности РА Роберт Хачатрян в рамках своего рабочего визита в Арабскую Республику Египет встретился с государственным министром военного производства Египта Мохамедом Салахом Эль-Дином Мустафой.
В ходе встречи Роберт Хачатрян представил основные направления деятельности Министерства высокотехнологичной промышленности, отраслевые программы и цели, а также реализованные работы.
Министр Мохамед Салах, приветствуя министра Хачатряна и делегацию Армении, подчеркнул замечательное развитие, зафиксированное в двусторонних отношениях при поддержке политического руководства, особо отметив визит президента Абдель Фаттаха эль-Сиси и участие президента Ваагна Хачатуряна в конференции по изменению климата ( COP27), которая прошла в 2022 году в Шарм-Эль-Шейхе.
Стороны подчеркнули армяно-египетские дружественные отношения на высоком уровне, обсудили перспективы сотрудничества в сфере военной промышленности.
Роберт Хачатрян выразил готовность армянской стороны сотрудничать с Египтом в сферах военной промышленности, производства, а также обмена профессиональным опытом. Министры договорились организовать взаимные визиты специалистов для выявления технологического и производственного потенциала двух стран, разработки эффективных механизмов сотрудничества.
Государственный министр военного производства Египта посетил армянский павильон выставки «EDEX 2023» и ознакомился с представленными военными экспонатами.