Հայկական կողմը պատրաստակամություն է ռազմարդյունաբերության ոլորտում համագործակցել Եգիպտոսի հետ
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում հանդիպել է Եգիպտոսի ռազմական արտադրության պետնախարար Մոհամեդ Սալահ էլ Դին Մուստաֆայի հետ:
Հանդիպման ընթացքում Ռոբերտ Խաչատրյանը ներկայացրել է ԲՏԱ նախարարության գործունեության հիմնական ուղղությունները, ոլորտային ծրագրերն ու նպատակները, ինչպես նաև իրականացվող աշխատանքները:
Նախարար Մոհամեդ Սալահը, ողջունելով նախարար Խաչատրյանին և հայկական պատվիրակությանը, կարևորել է երկկողմ հարաբերություններում արձանագրված ուշագրավ զարգացումը՝ քաղաքական ղեկավարության աջակցությամբ, ընդգծելով նախագահ Աբդել Ֆաթահ Էլ Սիսիի այցը, նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի մասնակցությունը Կլիմայի փոփոխության համաժողովին (COP27՝), որն անցկացվել է 2022թ.Շարմ Էլ-Շեյխում։
Կողմերը կարևորել են հայ-եգիպտական բարեկամական և բարձր մակարդակի հարաբերությունները, խոսել ռազմարդյունաբերության ոլորտներում առկա համագործակցության հեռանկարների մասին։
Ռոբերտ Խաչատրյանը հայտնել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ համագործակցելու եգիպտական կողմի հետ ռազմարդյունաբերության, արտադրության ոլորտներում, ինչպես նաև մասնագիտական փորձի փոխանակման գործում՝ ի շահ երկու երկրների զարգացման նպատակների՝ առանձնապես ընդգծելով հայ-եգիպտական պատմական և ամուր բարեկամությունը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը համաձայնություն են ձեռք բերել մասնագետների փոխադարձ այցեր կազմակերպել՝ բացահայտելու երկու երկրների տեխնոլոգիական և արտադրական կարողությունները, մշակելու արդյունավետ համագործակցության մեխանիզմներ:
Եգիպտոսի ռազմական արտադրության պետնախարարն այցելել է «ԷԴԵՔՍ 2023» ցուցահանդեսի հայկական տաղավար, ծանոթացել ներկայացված ռազմական ցուցանմուշներին:

The Armenian side is ready to cooperate with Egypt in the field of military industry
RA Minister of High-tech Industry Robert Khachatryan met with Mohamed Salah El Din Mustafa, Minister of State for Military Production of Egypt, during his working visit to the Arab Republic of Egypt.
During the meeting, Robert Khachatryan presented the main directions of the activity of the Ministry of Education and Culture, sectoral programs and goals, as well as the implemented works.
Minister Mohamed Salah, welcoming Minister Khachatryan and the Armenian delegation, emphasized the remarkable development recorded in bilateral relations with the support of the political leadership, emphasizing the visit of President Abdel Fattah El Sisi, the participation of President Vahagn Khachaturyan in the Climate Change Conference (COP27), which was held in 2022 in Sharm El - In Sheikh.
The parties emphasized the Armenian-Egyptian friendly and high-level relations, talked about the prospects of cooperation in the field of military industry.
Robert Khachatryan expressed the readiness of the Armenian side to cooperate with the Egyptian side in the fields of military industry, production, as well as in the exchange of professional experience, for the benefit of the development goals of both countries, particularly emphasizing the historical and strong Armenian-Egyptian friendship.
At the end of the meeting, the parties agreed to organize mutual visits of specialists to identify the technological and production capabilities of both countries, to develop effective cooperation mechanisms.
The Minister of State for Military Production of Egypt visited the Armenian pavilion of the "EDEX 2023" exhibition and got acquainted with the presented military exhibits.