«Գնահատում ենք Իրանի սկզբունքային դիրքորոշումը Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հարցում»․ ԱԳ փոխնախարար
«Հայաստանը ձգտում է ավելի զարգացնել ավանդական բարեկամական կապերն Իրանի հետ։ Ակտիվ քայլեր են ձեռնարկվում մեր հարաբերություններում տնտեսական բաղադրիչի մեծացման ուղղությամբ, այդ թվում՝ բազմակողմ համագործակցության շրջանակներում». այս մասին այսօր ասաց ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը՝ «Տարածաշրջանային նոր իրողությունները և «Խաղաղության խաչմերուկը»» խորագրով փորձագիտական համաժողովի ժամանակ։
«Իրանը Հայաստանի 4-րդ տնտեսական գործընկերն է։ Հայաստանի հարավային հիմնական տարանցիկ գոտին, ինչպես նաև ռազմավարական հասանելիությունը դեպի Ասիա, Մերձավոր Արևելք, քանի որ այս ուղիներն անցնում են Իրանով»,- ասաց Սաֆարյանը։
Խոսելով Հնդկաստանի մասին՝ փոխնախարարն ասաց, ու Հնդկաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է։ Նա ընդգծեց, որ վերջերս գործարկվել է Հայաստանի, Իրանի և Հնդկաստանի միջև եռագործակցության ձևաչափ, որը միտված է երեք երկրների միջև համագործակցության խորացմանը․
«Մենք գնահատում ենք Իրանի հստակ ու սկզբունքային դիրքորոշումը Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հարցում։ Մենք բարձր ենք գնահատում միջազգային հարթակներում Հայաստանի խնդիրներ վերաբերյալ Հնդկաստանի հնչեցրած դիրքորոշումները, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստերի ընթացքում»,- ասաց Սաֆարյանը։

"We appreciate Iran's principled position regarding Armenia's sovereignty and territorial integrity." Deputy Minister of Foreign Affairs
"Armenia strives to develop traditional friendly ties with Iran further. "Active steps are being taken to increase the economic component in our relations, including within the framework of multilateral cooperation." Deputy Foreign Minister Mnatsakan Safaryan said this today during the expert conference entitled "New Regional Realities and the Crossroads of Peace."
"Iran is the 4th economic partner of Armenia. The main southern transit zone of Armenia, as well as strategic access to Asia and the Middle East, because these routes pass through Iran," said Safaryan.
Speaking about India, the deputy minister said that developing relations with India is one of Armenia's priorities in foreign policy. He emphasized that a trilateral cooperation format between Armenia, Iran, and India was launched recently, aimed at deepening the cooperation between the three countries.
"We appreciate Iran's clear and principled position regarding Armenia's sovereignty and territorial integrity. We highly appreciate India's positions on Armenia's issues on international platforms, particularly during the emergency sessions of the UN Security Council," Safaryan said.