Միրզոյանը և Դանիայի ԱԳ նախարարը քննարկել են երկկողմ և տարածաշրջանային օրակարգի հարցեր
Նոյեմբերի 30-ին Սկոպյեում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Դանիայի Թագավորության ԱԳ նախարար Լարս Լոկե Ռասմուսենի հետ։ Հանդիպումը կայացել է ԵԱՀԿ նախարարական 30-րդ համաժողովի շրջանակներում։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ և տարածաշրջանային օրակարգի հարցեր, ինչպես նաև մտքեր փոխանակել ՀՀ և ԵՄ միջև խորացող գործընկերության հիմնական ուղղությունների շուրջ։
Հարավային Կովկասում և դրա շուրջ ձևավորված անվտանգային իրավիճակի համատեքստում Հայաստանի և Նորվեգիայի ԱԳ նախարարները կարևորել են միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների պահպանմամբ և բացառապես երկխոսության և բանակցային գործընթացի միջոցով առկա հարցերի հանգուցալումը: Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել հոկտեմբերին Գրանադայում քառակողմ հանդիպումից հետո ընդունված հայտարարության մեջ արտացոլված սկզբունքները՝ նշելով, որ դրանք նոր չեն քաղաքակիրթ աշխարհի համար և դրանց նկատմամբ բոլոր ներգրաված կողմերի ամուր հանձնառությունը թույլ կտա Հարավային Կովկասում ապահովել կայունություն։
Արարատ Միրզոյանը հանգամանալից ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» հայեցակարգը՝ նշելով այս ծրագրի կողմից ընձեռվող հնարավորությունները՝ տարածաշրջանի և դրանից դուրս երկրների միջև արդյունավետ փոխկապակցվածության ձևավորման առումով։
Անդրադարձ է կատարվել նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ավելի քան 100 հազար հայ բնակչության կարիքների և իրավունքների հասցեագրմանը։

Mirzoyan and the Danish Foreign Minister discussed issues on the bilateral and regional agenda
On November 30, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with Danish Foreign Minister Lars Lokke Rasmussen in Skopje. The meeting took place within the framework of the 30th OSCE ministerial conference.
During the meeting, the interlocutors discussed bilateral and regional agenda issues and exchanged ideas on the main directions for deepening the partnership between RA and the EU.
In the context of the security situation in and around the South Caucasus, the Foreign Ministers of Armenia and Norway emphasized the importance of resolving the existing issues by observing the fundamental principles of international law and exclusively through the dialogue and negotiation process. In this context, Minister Mirzoyan presented to his colleague the principles reflected in the statement adopted after the quadrilateral meeting in Granada in October, noting that they are not new for the civilized world and that the firm commitment of all involved parties to them will ensure stability in the South Caucasus.
Ararat Mirzoyan presented in detail the "Crossroads of Peace" concept developed by the RA government, noting the opportunities provided by this program in terms of forming effective interconnections between the region and the countries beyond.
Addressing the needs and rights of more than 100 thousand Armenians forcibly displaced from Nagorno-Karabakh was also discussed.