Արարատ Միրզոյանը ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահին է ներկայացրել «Խաղաղության խաչմերուկի» նախագիծը
Դեկտեմբերի 1-ին Սկոպյեում ԵԱՀԿ նախարարական 30-րդ համաժողովի շրջանակներում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Պիա Լիիսա Կաումանի հետ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են ԵԱՀԿ գործունեությանն առնչվող հարցերի՝ հաշվի առնելով նախորդ շաբաթ Երևանում հաջողությամբ անցկացված ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանի քննարկումները։
ԵԱՀԿ հիմնարար սկզբունքների կոպտագույն խախտումների, ԵԱՀԿ տարածքում ուժի կիրառման գործելակերպի համատեքստում ՀՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ միջազգային հանրությունն առերեսվում է այն իրականության հետ, որտեղ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ավելի քան ինն ամիս անմարդկային շրջափակումից, սեպտեմբերի 19-ի լայնածավալ հարձակումից հետո ԼՂ ողջ հայ բնակչությունը բռնի տեղահանվել է իր հայրենիքից։
Հարավային Կովկասում կայության ապահովմանն ուղղված քայլերի  համատեքստում Արարատ Միրզոյանը Պիա Կաումանին ներկայացրել է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները և կարգավորման պայմանագրի նախագծի վերաբերյալ ՀՀ առաջարկների փաթեթի հիմնական սկզբունքները։ Նախարար Միրզոյանը նշել է՝ հայտնի է, որ Ադրբեջանը հրաժարվեց մասնակցել վերջին շրջանի բարձրաստճան հանդիպումներին, որոնք թույլ կտային քննարկումների արդյունքում գրանցել որոշակի առաջընթաց։
Նախարար Միրզոյանը, ընդգծելով տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման հարցում ՀՀ շահագրգռվածությունը մանրամասներ է ներկայացնել ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ բոլոր շահագրգիռ կողմերը պետք է գիտակցեն առկա հնարավորություններն օգտագործելու կարևորությունը։

Ararat Mirzoyan presented the "Crossroads of Peace" project to the Chairman of the OSCE PA
On December 1, within the framework of the 30th OSCE Ministerial Forum in Skopje, RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan met with the President of the OSCE Parliamentary Assembly, Pia Liisa Kauma.
The interlocutors referred to the issues related to the OSCE activities, taking into account the discussions of the autumn session of the OSCE PA, which was successfully held in Yerevan last week.
In the context of gross violations of the fundamental principles of the OSCE and the practice of using force in the OSCE area, the head of the RA Foreign Ministry noted that the international community is facing the reality that the entire Armenian population of Nagorno-Karabakh, after more than nine months of inhumane blockade and the large-scale attack of September 19 was forcibly displaced from his homeland.
In the context of steps aimed at ensuring stability in the South Caucasus, Ararat Mirzoyan presented Pia Kauman with the latest developments in the process of normalizing relations with Azerbaijan and the main principles of the package of RA proposals regarding the draft of the normalization agreement. Minister Mirzoyan noted that it is known that Azerbaijan refused to participate in the recent high-level meetings, which would have allowed to record some progress as a result of the discussions.
Minister Mirzoyan, emphasizing RA's interest in unblocking regional channels, presented details about the "Crossroads of Peace" project developed by the RA government, stressing that all interested parties should realize the importance of using the available opportunities.