Լեհաստանի առաջին տիկինը հանդիպել է Լեռնային Ղարաբաղի փախստականների հետ
Երևան կատարած այցի ընթացքում Լեհաստանի նախագահի կինը այցելել է «Առաքելություն Հայաստան» կազմակերպություն, որտեղ հանդիպել է Լեռնային Ղարաբաղի փախստականների հետ։
«Առաքելություն Հայաստան» բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը հիմնադրվել է 1988 թվականին մի խումբ կամավորների կողմից, ովքեր միավորվեցին՝ օգնելու աղետալի երկրաշարժից եւ Արցախյան պատերազմից տուժածներին ու փախստականներին։
Փախստականների հետ զրույցի ժամանակ առաջին տիկինը հետաքրքրվել է, թե ինչպես է իրականացվել բռնի տեղահանումը Լեռնային Ղարաբաղից, որոնք են ներկա պահին ամենահրատապ պահանջները, ինչպիսի իրավիճակում են գտնվում այսօր և ինչ ակնկալիքներ ունեն ապագայի առնջությամբ:
Հանդիպմանը ներկա էին կազմակերպության փոխտնօրեն Ալլա Հարությունյանը և ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի ներկայացուցիչները (UNHCR)։
Լեռնային Ղարաբաղի ճգնաժամի հետ կապված՝ Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը, համագործակցելով վարչապետի գրասենյակի, Լեհաստանի Հանրապետության ռազմավարական ռեզերվների պետական գործակալության և Ազգային պաշտպանության նախարարության հետ, ի թիվս այլոց իրականացրել է փախստականների համար մարդասիրական փոխադրումներ։
Ի պատասխան ՄԱԿ ՓԳՀ-ի կոչին տրամադրվել է 300.000 ԱՄՆ $$ ֆինանսական օգնություն։ Երևանում Լեհաստանի Հանրապետության դեսպանությունը, համագործակցելով «Հայկական Կարիտաս»-ի հետ, տրամադրել է հատուկ օգնություն Լեռնային Ղարաբաղի մի խումբ փախստականների համար, ովքեր ներկայումս բնակվում են Տեղ համայնքում։

Первая леди Польши встретилась с беженцами Нагорного Карабаха
В ходе визита в Ереван супруга президента Польши посетила организацию "Миссия Армения", где встретилась с беженцами Нагорного Карабаха.
Благотворительная общественная организация «Миссия Армения» была основана в 1988 году группой волонтеров, объединившихся для помощи пострадавшим и беженцам катастрофического землетрясения и Арцахской войны.
В ходе беседы с беженцами первая леди поинтересовалась, как осуществлялось принудительное переселение из Нагорного Карабаха, каковы наиболее насущные потребности на данный момент, в какой ситуации они находятся сегодня и какие ожидания у них есть относительно будущего.
На встрече присутствовали заместитель директора организации Алла Арутюнян и представители Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев (UNHCR).
В связи с нагорно-карабахским кризисом Министерство иностранных дел Польши в сотрудничестве с Канцелярией премьер-министра, Государственным агентством стратегических резервов Республики Польша и Министерством национальной обороны, в частности, осуществило гуманитарную перевозку для беженцев.
В ответ на обращение UNHCR была предоставлена ​​финансовая помощь в размере 300 000 долларов США. Посольство Республики Польша в Ереване в сотрудничестве с «Айкакан Каритас» оказало специальную помощь группе беженцев из Нагорного Карабаха, проживающих в настоящее время в общине Тех.