Միրզոյանը կմասնակցի ԵՄ ԱԳ նախարարների՝ Արտաքին հարաբերությունների խորհրդի նիստին
Մինչ այժմ Եվրամիությունն իր անդամ երկրների հետ միասին ավելի քան 50 մլն եվրո է տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղից փախստականների հրատապ աջակցության համար։ «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում այս մասին հայտարարել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը։
«Այս աջակցությունը տեղ է հասցվել տարբեր ուղիներով։ Մենք արդեն տրամադրել ենք նյութական աջակցություն և աշխատում ենք հումանիտար ոլորտի գործընկերների հետ՝ դա տեղ հասցնելու համար: Մեր մարդասիրական աջակցությունը հիմնականում ներառում է սնունդ, հիգիենայի պարագաներ, կացարան, ապրուստի համար անհրաժեշտ միջոցներ: Փախստականների ավելի քան 60 տոկոսն արդեն օգտվել է մեր աջակցությունից։ Մենք նաև աշխատում ենք Կառավարության հետ՝ տրամադրելու 15 մլն եվրո բյուջետային աջակցության փաթեթը, որի մասին Գրանադայում հայտարարել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ֆոն դեր Լեյենը: Փաթեթը կնպաստի Կառավարության բազմապրոֆիլ աջակցությանը՝ ի թիվս այլ հարցերի, լուծելու նաև փախստականների դրամական աջակցության, սննդի, էներգիայի և ժամանակավոր կացարանի կարիքները: Եվրամիություն-Հայաստան հարաբերությունների հետագա ամրապնդման վերաբերյալ Կառավարության հետ մեր ընթացիկ քննարկումների համատեքստում դիտարկվելու է նաև հետագա աջակցության հարցը։ ԵՄ-ի ուշադրության կենտրոնում շարունակում են մնալ Հայաստան փախած՝ Ղարաբաղի ավելի քան 100 000 հայերի մարդասիրական կարիքները և նրանց ապրուստի միջոցների հարցը հոգալը»,- ասել է դեսպանը։
- Հայաստանում գործում է նաև Եվրամիության քաղաքացիական առաքելությունը, որը պարեկություն է իրականացնում հայ-ադրբեջանական սահմանի հայկական կողմում ու զեկույց ներկայացնում ԵՄ-ին: Եվրամիությունը մինչև այս պահն ի՞նչ արձանագրումներ է արել այդ զեկույցների հիման վրա, պաշտոնական հայտարարության չենք հանդիպել: Տեսակետներ են հնչում, թե առաքելությունն ուշացած է արձագանքում սահմանային միջադեպերին, ի՞նչ կասեք այս մասին: ԵՄ-ն առաջիկայում նախատեսո՞ւմ է առաքելության անդամների թվի ընդլայնում:
- Հայաստանում ԵՄ առաքելությանը հանձնարարված է դիտարկել և զեկուցել հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի հայկական կողմում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ` նպաստելով հակամարտությունից տուժած տարածքներում մարդկանց անվտանգությանը, և դրա հիման վրա նպատակ ունենալով նպաստել Հայաստանի և Ադրբեջանի բնակչության, հնարավորության դեպքում՝ նաև իշխանությունների միջև վստահության ձևավորմանը: ԵՄ բոլոր քաղաքացիական առաքելություններն իրենց դիտարկումների վերաբերյալ զեկույցները ներկայացնում են  ԵՄ-ին և ԵՄ անդամ պետություններին: Առաքելության տեղակայումից ի վեր տեղաշարժ է եղել՝ տեղում իրավիճակի կայունացմանն ուղղված, ուստի առաքելությունը հստակորեն կատարում է իր մանդատով ստանձնած պարտավորությունները։ Ինչ վերաբերում է առաքելության ընդլայնմանը, ապա ինչպես վերջերս նշել էր  ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Բորելը՝ մենք աշխատում ենք ավելի շատ դիտորդներ ու պարեկային շրջայցեր  տեղակայելու ուղղությամբ: Ավելացնեմ, որ 2023 թվականի սեպտեմբերին՝ իմ ժամանելուց ի վեր, հանդիպել եմ դիտորդների մեծ մասին և ուշադիր հետևում եմ նրանց գործունեությանը։ Տպավորված եմ նրանց արհեստավարժությամբ և նվիրվածությամբ։ Տպավորված եմ նաև հայ բնակչության ջերմ ընդունելությամբ, ինչը շատ բարձր է գնահատվում Եվրամիության կողմից ու նպաստում է առաքելության աշխատանքին։
- Վերջերս Գրանադա այցից հետո Հայաստանի վարչապետը հարցազրույցում նշել էր, որ Եվրամիությունում Հայաստանի հետ հարաբերությունների խորացման առումով կա կոնսենսուս: Կարելի՞ է ենթադրել, որ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրից զատ կան կամ կլինեն այլ պայմանավորվածություններ ևս:
- Եվ Եվրամիությունը, և Հայաստանը նախևառաջ շահագրգռված են Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացման արագացմամբ, համաձայնագիրը մեծ ներուժ ունի, և համաձայնագրի հիման վրա բազմաթիվ նախաձեռնություններ են իրականացվում: Այժմ մենք ակտիվորեն աշխատում ենք համաձայնագրի ներուժն ավելի իրացնելու և Հայաստանի քաղաքացիներին ու բիզնեսին ավելի շատ օգուտներ բերելու ուղղությամբ։ Հոկտեմբերի 26-27-ին Եվրոպական խորհուրդը հրավիրել է ԵՄ բարձր ներկայացուցչին և հանձնաժողովին` ներկայացնելու տարբերակներ ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունները բոլոր հարթություններում լավագույնս ամրապնդելու վերաբերյալ: Նոյեմբերի 13-ին Արտաքին հարաբերությունների խորհրդում տեղի ունեցավ առաջին քննարկումը՝ համագործակցության տարբեր ոլորտների, այդ թվում՝ անվտանգության ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ:
Այժմ մենք ակտիվորեն աշխատում ենք հայ գործընկերների հետ՝ միասին կանխորոշելու   հետագա համագործակցության ոլորտները: Եվ այդ նպատակով այս շաբաթ Հայաստան է ժամանել ԵՄ արտաքին գործողությունների ծառայության և Եվրոպական հանձնաժողովի թիմը ՝մեր հայ գործընկերների հետ քննարկելու ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների ամրապնդման հնարավոր հեռանկարները։ ԵՄ Բարձր ներկայացուցիչը նաև Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարին կհրավիրի միանալ ԵՄ ԱԳ նախարարների՝ Արտաքին հարաբերությունների խորհրդի նիստին՝ շարունակելու այդ ուղղությամբ քննարկումը։ Այդ նիստը տեղի կունենա դեկտեմբերին։
- Պարոն դեսպան, այժմ Հայաստանի շատ քաղաքացիներ ԵՄ երկրների դեսպանություններում վիզայի համար օր ամրագրելու դժվարություններ ունեն: Վիզաների ազատականացման երկխոսությունը ե՞րբ կարող է սկսվել:
- Թույլ տվեք շատ հստակ ասել, որ հայերը մեծապես օգտվում են Մուտքի արտոնագրերի  դյուրացման մասին համաձայնագրից,  ավելացել է մուլտի վիզաների տրամադրումը: Այնուամենայնիվ, մենք քաջատեղյակ ենք մարտահրավերներին և ակտիվորեն աշխատում ենք դրանք լուծելու ուղղությամբ: Երկու շաբաթ առաջ մենք վիզաների դյուրացման հարցերով համատեղ կոմիտեում շատ արդյունավետ հանդիպում ունեցանք, որի ընթացքում արձանագրվեց ձեռք բերված առաջընթացը և հանգամանորեն քննարկվեցին բոլոր հարցերը։
Ինչ վերաբերում է վիզայի տրամադրման համար դիմումների քանակի ավելացմանը, ապա հանձնաժողովը խնդրել է անդամ երկրներին բարելավել իրենց գործառնական կարողությունները՝ լուծելու վիզայի դիմումների քանակի ավելացման հարցը՝ տրամադրելով ընդունելության համար ավելի շատ ժամանակ: Ուզում եմ հիշեցնել, որ Արտաքին հարաբերությունների խորհուրդը 2023 թվականի նոյեմբերի 13-ին քննարկել է նաև Հայաստանի համար վիզային ռեժիմի ազատականացման հնարավորությունները ։ Մենք առաջիկայում ակտիվորեն կաշխատենք՝ ուսումնասիրելու նման տարբերակները։

Mirzoyan will participate in the session of the EU Foreign Ministers' Council on Foreign Relations
Until now, the European Union, together with its member states, has provided more than 50 million euros for urgent assistance to refugees from Nagorno-Karabakh, and in an interview with an "Armenpress" correspondent, the head of the delegation of the European Union in Armenia, Ambassador Vasilis Maragos, stated this.
"This support was delivered in different ways. We have already provided material support and are working with humanitarian partners to deliver it. Our humanitarian support mainly includes food, hygiene items, shelter, and the necessities of life. More than 60 percent of refugees have already benefited from our support. We are also working with the government to deliver the €15 million budget support package announced by European Commission President von der Leyen in Granada. The package will contribute to the government's multi-faceted support to address refugees' cash assistance, food, energy, and temporary shelter needs. In the context of our ongoing discussions with the government regarding the further strengthening of EU-Armenia relations, the issue of further support will also be considered. The focus of the EU's attention remains the humanitarian needs of more than 100,000 Karabakh Armenians who have fled to Armenia and are taking care of their means of livelihood," the ambassador said.
- There is also a civil mission of the European Union in Armenia, which patrols the Armenian side of the Armenian-Azerbaijani border and submits a report to the EU. What records has the European Union made so far based on these reports? We have not come across an official statement. There are views that the mission is late in responding to border incidents; what about this? Does the EU plan to expand the number of mission members shortly?
- The EU mission in Armenia is tasked with observing and reporting on the situation on the Armenian side of the Armenian-Azerbaijani state border, contributing to the security of people in the areas affected by the conflict, and, based on this, aiming to contribute to the formation of trust between the Armenian and Azerbaijani populations and, if possible, also between the authorities. All EU civilian missions report on their observations to the EU and EU member states. Since the deployment of the mission, there has been a shift towards stabilizing the situation on the ground, so the mission is fulfilling the obligations assumed by its mandate. As EU High Representative Borrell recently mentioned, we are working to deploy more observers and patrols to expand the mission. Since my arrival in September 2023, I have met most of the observers and closely followed their activities. I am impressed by their professionalism and dedication. I am also impressed by the warm welcome of the Armenian population, which is highly appreciated by the European Union and contributes to the mission's work.
- After his recent visit to Granada, the Prime Minister of Armenia stated in an interview that there is a consensus in the European Union regarding the deepening of relations with Armenia. Is it possible that there are or will be other arrangements besides the Comprehensive and Extended Partnership Agreement?
- Both the European Union and Armenia are primarily interested in accelerating the implementation of the Comprehensive and Extended Partnership Agreement. The Agreement has excellent potential, and many initiatives are being implemented based on it. We are now actively working to realize the Agreement's potential further and benefit Armenian citizens and businesses. On October 26-27, the European Council invited the EU High Representative and the Commission to present options for strengthening EU-Armenia relations in all dimensions. On November 13, the Foreign Relations Council held the first discussion on various areas of cooperation, including security cooperation.
Now, we are working with our Armenian partners to determine future areas of cooperation. For this purpose, a team of the EU External Action Service and the European Commission arrived in Armenia this week to discuss the possible perspectives of strengthening EU-Armenia relations with our Armenian partners. The EU High Representative will also invite the Minister of Foreign Affairs of Armenia to join the Council of Foreign Relations of the EU Foreign Ministers session to continue the discussion in that direction. That session will take place in December.
- Mr. Ambassador, now many citizens of Armenia need help booking a visa day at the embassies of EU countries. When can the visa liberalization dialogue begin?
- Let me say very clearly that Armenians greatly benefit from the Agreement on the Facilitation of Entry Permits and the addition of multiple visas. However, we are well aware of the challenges and are actively working to address them. Two weeks ago, we had a very productive meeting of the Joint Visa Facilitation Committee, during which progress was recorded and all issues were thoroughly discussed.
Regarding the increase in the number of visa applications, the commission asked member states to improve their operational capacity to deal with the rise in visa applications by allowing more time for admissions. On November 13, 2023, the Council of Foreign Relations also discussed the possibility of liberalizing Armenia's visa regime. We will actively work to explore such options shortly.