Հույս ունենք՝ փոխըմբռնում կարող է ձեռք բերվել Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների հանդիպմանը. ԵՄ դեսպան
Եվրամիությունը հանձնառու է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը, ինչի ուղղությամբ բարձր մակարդակի քաղաքական կապիտալ է ներդնում։ Եվրամիությունը նաև դիտարկելու է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ու Հայաստանում հաստատված անձանց հետագա աջակցության հարցը: Ինչ վերաբերում է Հայաստան-Եվրամիություն երկկողմ հարաբերություններին, ապա Եվրամիությունն ու Հայաստանն ակտիվորեն աշխատում են՝ միասին կանխորոշելու  հետագա համագործակցության ոլորտները:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում այս մասին հայտարարեց Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը՝ անդրադառնալով ինչպես Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ադրբեջանական ագրեսիային, դրա հետևանքով բռնի տեղահանվածներին ԵՄ-ի կողմից տրամադրվող աջակցությանը, այնպես էլ Հայաստան-Եվրամիություն երկկողմ օրակարգին, այդ թվում՝ վիզաների ազատականացմանը վերաբերող հարցերին։
- Պարոն դեսպան, ինչպես գիտեք, Ադրբեջանի լայնածավալ ռազմական հարձակումից հետո Լեռնային Ղարաբաղը հայաթափվել է, ավելի քան 100 հազար հայ տեղափոխվել է Հայաստան՝ թողնելով իր ծննդավայրը, իր տունը: Ադրբեջանը սրանով, ըստ էության, իրականացրել է ԼՂ-ում իր էթնիկ զտման քաղաքականությունը:  Նախ, կցանկանայի իմանալ Ձեր կարծիքն այս իրավիճակի, Ադրբեջանի նման վարքագծի վերաբերյալ: Մինչև այս պահը մենք լսել ենք դատապարտող հայտարարություններ, սակայն ԵՄ-ն ինչո՞ւ գործուն քայլեր չի ձեռնարկում Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու համար:
- Թույլ տվեք հստակ ասել, որ Եվրամիությունը հանձնառու է այս տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը, և մենք կարևոր, բարձր մակարդակի քաղաքական կապիտալ ենք ներդնում այս գործընթացում: Ինչպես ասացիք՝ Եվրամիությունը շատ հստակ արտահայտել է իր դիրքորոշումը՝ ուժի կիրառման դեմ և ի աջակցություն Ղարաբաղի հայերի իրավունքների: Քանի որ Հարավային Կովկասի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը մի քանի օր առաջ «Արմենպրես»-ի հետ հարցազրույցում ծավալուն մեկնաբանություններ է տվել, ես այլ մեկնաբանություն չեմ անի այդ հարցերի վերաբերյալ:
- Ադրբեջանը դեռ 2021-ի մայիսից խախտել է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը՝ ներխուժելով Հայաստանի սուվերեն տարածք: Կրկին կխնդրեմ ներկայացնեք այս փաստի առնչությամբ Ձեր դիրքորոշումը: ԵՄ-ն դիվանագիտական մակարդակում ի՞նչ ազդեցություն կարող է ունենալ, ճնշել Ադրբեջանին՝ վերականգնելու Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, նաև վերադարձնելու Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ գերիներին:
- Եվրամիությունը, այդ թվում՝ Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության, նաև Երևանի ու Բաքվի հետ շփումների միջոցով, շատ հստակ հասկանում է տեղում իրավիճակը։ Մենք նաև հասկանում ենք, թե ինչ կարևորություն ունեն այս խնդիրները Հայաստանի համար և, ավելի լայն առումով, տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության համար, ինչը մեր առաջնահերթ նպատակն է։ Եվրամիությունը բազմիցս կողմերին կոչ է արել երաշխավորել ուժի չկիրառումը և ապահովել ուժերի միջև հեռավորությունը՝ տեղում լարվածությունը և հնարավոր էսկալացիան նվազեցնելու համար։ Մենք նաև կոչ ենք արել բոլոր հարցերը լուծել խաղաղ ճանապարհով՝ սահմանազատման հանձնաժողովների նիստերի և հարաբերությունների կարգավորման ավելի լայն գործընթացների շրջանակներում։ Հույս ենք հայտնում, որ մոտ ապագայում որոշակի փոխըմբռնում կարող է ձեռք բերվել այս և այլ հարցերի շուրջ, այդ թվում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների հաջորդ հանդիպմանը, որը նախատեսված է 2023 թվականի նոյեմբերի 30-ին։

We hope mutual understanding can be reached at the meeting of the border demarcation commissions of Armenia and Azerbaijan. EU ambassador
In an interview with an "Armenpress" reporter, the head of the European Union delegation in Armenia, Ambassador Vasilis Maragos, announced this, referring to both the Azerbaijani aggression against Nagorno-Karabakh, the support provided by the EU to the forcibly displaced people as a result of it, and the Armenia-EU bilateral agenda, including visa liberalization issues.
- Mr. Ambassador, as you know, after the large-scale military attack on Azerbaijan, Nagorno-Karabakh was depopulated, and more than 100 thousand Armenians moved to Armenia, leaving their birthplace and their home. By doing so, Azerbaijan has essentially implemented its policy of ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh. First, I would like your opinion regarding this situation and Azerbaijan's similar behavior. Until now, we have heard condemning statements, but why does the EU not take active steps to impose sanctions on Azerbaijan?
- Let me be clear that the European Union is committed to peace and stability in this region and is investing significant, high-level political capital. As you said, the European Union has very clearly expressed its position against the use of force and in support of the rights of Karabakh Armenians. Since Toivo Klaar, the EU's special representative for the South Caucasus, made extensive comments in an interview with "Armenpress" a few days ago, I will not comment on those issues.
- Since May 2021, Azerbaijan has violated the territorial integrity of Armenia by invading the sovereign territory of Armenia. I want to ask you again to present your position regarding this fact. What influence can the EU have at the diplomatic level, pressuring Azerbaijan to restore the territorial integrity of Armenia and also to return the Armenian prisoners illegally held in Azerbaijan?
- The European Union, including through the EU civil mission in Armenia and contacts with Yerevan and Baku, clearly understands the situation on the ground. We also understand the importance of these issues for Armenia and, more broadly, for peace and stability in the region, which is our primary goal. The European Union has repeatedly called on the parties to guarantee the non-use of force and maintain a distance between troops to reduce tensions on the ground and possible escalation. We have also called for all issues to be resolved peacefully within the framework of the demarcation commission meetings and the broader processes of relations settlement. We hope mutual understanding can be reached on these and other issues shortly, including at the next meeting of the Armenian and Azerbaijani border demarcation commissions scheduled for November 30, 2023.