Կառավարությունում կայացել է Հայաստան-ՄԱԿ համատեղ ղեկավար կոմիտեի առաջին նիստը
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը և ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը պաշտոնապես մեկնարկել են Համատեղ ղեկավար կոմիտեի աշխատանքները, որը 2021-2025 թվականների Հայաստանի համար ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման համագործակցության շրջանակ փաստաթղթի իրագործման առանցքային հենակետն է:
Նիստի շրջանակներում Համատեղ ղեկավար կոմիտեն քննարկել է ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակների իրականացման գործընթացում Հայաստանի Հանրապետության առաջընթացը և առաջացած մարտահրավերները, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված փախստականների զանգվածային ներհոսքի հետևանքով: Կոմիտեն ընդգծեց փախստականների հումանիտար և զարգացման կարիքները համապարփակ լուծման և նրանց կայուն զարգացման ապահովման կարևորությունը: Կոմիտեն ընդգծեց նաև ՄԱԿ-ի ԿԶՀ-ի իրականացման ուղղությամբ հետագա միջոցառումների նախանշման անհրաժեշտությունը՝ հաշվի առնելով երկրում առկա սոցիալ-տնտեսական, հումանիտար և անվտանգային իրավիճակը:
Բացման խոսքում ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդգծել է. «Հայաստանը, հավատարիմ լինելով 2030 օրակարգի իրականացմանը, շարունակում է ջանքեր գործադրել Կայուն զարգացման նպատակների իրականացման ուղղությամբ: Այդ հանձնառության վառ ապացույցը Կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների՝ մարդակենտրոն, ներառական և մարդու իրավունքների պաշտպանության վրա հիմնված հավակնոտ օրակարգն է: Կայուն զարգացման և ժողովրդավարության ամրապնդման ճանապարհին Միավորված ազգերի կազմակերպությունը եղել և մնում է մեր կարևորագույն գործընկերներից մեկը, ով մշտապես աջակից է եղել Հայաստանում սոցիալ-տնտեսական առաջընթացի, լավ կառավարման համակարգի ներդրման և մի շարք այլ աշխատանքներում»:
Անդրանիկ նիստի ընթացքում Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնակատար Նաննա Սկաուն հայտարարել է. «Համատեղ ղեկավար կոմիտեի գործարկումը մեծ նշանակություն ունի Հայաստանի Հանրապետության և ՄԱԿ-ի միջև առկա գործընկերության համար: Բաց երկխոսության պայմաններում, ՀՀ կառավարությունն ու միավորված ազգերի կազմակերպությունն ունեն երկրների զարգացման ընդհանուր տեսլական: Հենց այս երկխոսության միջոցով մենք ջանքեր են գործադրում մարդկանց հզորացման, կարողությունների զարգացման և նպաստավոր միջավայրի ստեղծման ուղղությամբ»:
Ընդգծվել է, որ համագործակցության, ներառականության և հաշվետվողականության հանձնառությամբ՝ Ղեկավար կոմիտեի նիստերը կգումարվեն առնվազն տարին մեկ անգամ՝ ամրապնդելով Հայաստանի կառավարության և Միավորված ազգերի կազմակերպության միջև կայուն և զարգացող գործընկերության հիմքը:

В правительстве состоялось первое заседание совместного руководящего комитета Армения-ООН
Правительство Республики Армения и Представительство ООН в Армении официально приступили к работе Совместного руководящего комитета, который является ключевым элементом реализации Рамочного документа ООН по сотрудничеству в области устойчивого развития для Армении на 2021-2025 годы.
В рамках заседания Совместный руководящий комитет обсудил прогресс Республики Армения в реализации ЦУР ООН и возникшие проблемы, в том числе массовый приток вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха. Комитет подчеркнул важность комплексного удовлетворения гуманитарных потребностей беженцев и потребностей развития, а также обеспечения их устойчивого развития. Комитет также подчеркнул необходимость наметить дальнейшие мероприятия по реализации ЦУР ООН с учетом текущей социально-экономической, гуманитарной ситуации и ситуации с безопасностью в стране.
В своем вступительном слове вице-премьер Республики Армения Мгер Григорян подчеркнул: “Армения, будучи приверженной реализации Повестки-2030, продолжает прилагать усилия для реализации целей устойчивого развития. Ярким доказательством этой приверженности является реализуемая правительством амбициозная антропоцентрическая повестка реформ, основанная на инклюзивности и защите прав человека. На пути устойчивого развития и укрепления демократии Организация Объединенных Наций была и остается одним из наших важнейших партнеров, которая всегда поддерживала социально-экономический прогресс в Армении, внедрение системы хорошего управления и ряд других мероприятий”.
В ходе первого заседания исполняющая обязанности постоянного координатора ООН в Армении Нанна Скау отметила: “Создание Совместного руководящего комитета имеет большое значение для существующего партнерства между Республикой Армения и Организацией Объединенных Наций. В условиях открытого диалога правительство Республики Армения и ООН имеют общее видение развития стран. Именно посредством этого диалога мы стремимся расширить возможности людей, нарастить потенциал и создать благоприятную среду”.
Было подчеркнуто, что при приверженности сотрудничеству, инклюзивности и подотчетности заседания Совместного руководящего комитета будут проводиться не реже одного раза в год, укрепляя основу стабильного и развивающегося партнерства между правительством Республики Армения и Организацией Объединенных Наций.