Հանգամանալից քննարկվել է ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ
Նոյեմբերի 27-ին մեկնարկել է Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության և Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով, միգրացիայի և ներքին գործերի, հետազոտությունների և նորարարության, միջազգային գործընկերության գլխավոր տնօրինությունների համատեղ պատվիրակության այցը Հայաստան: Այցի առաջին օրվա ընթացքում պատվիրակության անդամներին ընդունել է ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը։
Հանդիպման ընթացքում հանգամանալից քննարկում է ծավալվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի, այդ թվում՝ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացման, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում փոխգործակցությունն ընդլայնելու հեռանկարների ու առկա ներուժի իրացման հնարավորությունների շուրջ։
Պարույր Հովհաննիսյանը զրուցակիցներին հանգամանալից ներկայացրել է  Հայաստանի շուրջ ստեղծված անվտանգային իրավիճակը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման ուղղությամբ կատարված քայլերը, ինչպես նաև Հայաստանում ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության կարևորությունը:

Обсужден широкий круг вопросов, связанных с повесткой партнерства РА-ЕС.
27 ноября начался визит в Армению совместной делегации Европейской службы внешних действий и Генерального правления Европейской комиссии по вопросам соседства и расширения, миграции и внутренних дел, исследований и инноваций и международного партнерства. В первый день визита члены делегации были приняты заместителем министра иностранных дел Паруйром Оганесяном.
В ходе встречи состоялось детальное обсуждение широкого спектра вопросов повестки партнерства РА-ЕС, включая реализацию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС, перспективы расширения сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес, а также возможности реализовать имеющийся потенциал.
Паруйр Оганесян подробно представил собеседникам ситуацию с безопасностью, сложившуюся вокруг Армении, шаги, предпринятые в направлении урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном и разблокировки региональных каналов связи, а также важность миссии наблюдателей ЕС в Армении.