Հայաստանի քաղաքացիների համար ԱՄԷ մուտքի արտոնագրի չեղարկման արձանագրությունը վավերացման փուլում է. Հակոբ Արշակյանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հակոբ Արշակյանը  ելույթ է ունեցել Արաբական Միացյալ Էմիրությունների կազմավորման 52-րդ տարեդարձի առթիվ:
Ջերմորեն շնորհավորելով Արաբական Միացյալ Էմիրությունների կազմավորման 52-րդ տարեդարձի առթիվ, նշել եմ, որ մեծագույն ոգեւորությամբ եմ հետեւում մի շարք ոլորտներում վերջին տասնամյակներին ԱՄԷ-ի ունեցած հաջողություններին ու ձեռքբերումներին եւ ուրախությամբ ենք սպասում բարեկամ Էմիրությունների կողմից նոր բարձունքների նվաճմանը:
Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր մեր երկրների միջեւ ստորագրվել են երեք տասնյակից ավելի կարեւոր փաստաթղթեր, հիմք է դրվել երկու կառավարությունների միջեւ ընդլայնված համագործակցության օրակարգին: Վերջին տարիներին զգալիորեն աճել է Հայաստանից ԱՄԷ եւ հակառակ ուղղությամբ բարձրաստիճան փոխայցելությունների թիվը։ Երկուստեք ակտիվ մասնակցություն է գրանցվում տարբեր գործարար հանդիպումներին, համաժողովներին եւ ցուցահանդեսներին, առկա է կառուցողական համագործակցություն միջազգային կազմակերպություններում:
Արաբական Միացյալ Էմիրությունները Մերձավոր Արեւելքի եւ Հյուսիսային Աֆրիկայի տարածաշրջանում Հայաստանի առաջին առեւտրային գործընկերն է. մեր երկրների միջեւ երկկողմ առեւտրի ծավալը տարեցտարի տպավորիչ ցուցանիշներ է գրանցում: 2022 թվականին այն կազմել է 999,5 միլիոն ԱՄՆ դոլար՝ «ըստ արտահանող երկրի» ցուցանիշով, իսկ ընթացիկ տարվա ինն ամիսների տվյալներով՝ ավելի քան 1,1 միլիարդ ԱՄՆ դոլար։ Էմիրաթական ներդրումներն ավելի ու ավելի նկատելի են դառնում Հայաստանի տնտեսության մեջ։Հայաստանի եւ Էմիրությունների գործարար շրջանակների միջեւ սերտ համագործակցություն է ծավալվում:
Առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման, ինչպես նաեւ զբոսաշրջության խթանման տեսանկյունից որպես դրական ձեռքբերում ցանկանում եմ ընդգծել ՀՀ եւ ԱՄԷ միջեւ կանոնավոր ուղիղ չվերթների կարեւորությունը, որոնց թիվը հասնում է շաբաթական մոտ 30-ի:
Այս համատեքստում ցանկանում եմ ուրախությամբ արձանագրել, որ Հայաստանի քաղաքացիների համար ԱՄԷ մուտքի արտոնագրի չեղարկման արձանագրությունը ևս վավերացման փուլում է և շատ մոտ ապագայում արդեն ուժի մեջ կմտնի։
Ընդգծելով հայ-էմիրաթական փոխգործակցության բարձր մակարդակը՝ հարկ եմ համարում նշել, որ մեր հարաբերություններն օժտված են զարգացման մեծ ներուժով եւ հավատացած եմ, որ համատեղ ջանքերի գործադրմամբ կկարողանանք էլ ավելի խորացնել եւ ընլայնել մեր երկրների միջեւ առկա ընդգրկուն օրակարգը՝ ի շահ եւ ի բարօրություն մեր բարեկամ ժողովուրդների։

Протокол об отмене виз ОАЭ для граждан Армении находится в стадии ратификации. Акоп Аршакян
Спикер НС РА Акоп Аршакян выступил с речью по случаю 52-летия образования Объединенных Арабских Эмиратов.
Тепло поздравив по случаю 52-й годовщины образования Объединенных Арабских Эмиратов, я отметил, что с величайшим энтузиазмом слежу за успехами и достижениями ОАЭ за последние десятилетия в ряде областей, и мы с нетерпением ждем достижение новых высот нашими дружественными Эмиратами.
С момента установления дипломатических отношений между нашими странами подписано более трех десятков важных документов, заложена основа для расширенной повестки сотрудничества между правительствами двух стран. За последние годы значительно возросло количество взаимных визитов высокого уровня из Армении в ОАЭ и наоборот. Обе стороны активно участвуют в различных деловых встречах, конференциях и выставках, существует конструктивное сотрудничество в международных организациях.
Объединенные Арабские Эмираты являются первым торговым партнером Армении в регионе Ближнего Востока и Северной Африки. Объем двусторонней торговли между нашими странами из года в год фиксирует впечатляющие цифры. В 2022 году по показателю «по странам-экспортерам» он составил 999,5 млн долларов США, а по данным за девять месяцев текущего года — более 1,1 млрд долларов США. Эмиратские инвестиции становятся все более заметными в экономике Армении.Между деловыми кругами Армении и Эмиратов развивается тесное сотрудничество.
С точки зрения развития торгово-экономических связей, а также продвижения туризма, хотел бы подчеркнуть важность регулярных прямых рейсов между Арменией и ОАЭ, количество которых достигает около 30 в неделю.
В этом контексте хотел бы с удовольствием сообщить, что протокол об отмене виз ОАЭ для граждан Армении также находится в процессе ратификации и вступит в силу в самое ближайшее время.
Подчеркивая высокий уровень армяно-эмиратского взаимодействия, считаю необходимым отметить, что наши отношения имеют большой потенциал для развития и верю, что совместными усилиями мы сможем еще больше углубить и расширить существующую комплексную повестку дня между нашими странами на пользу и благополучие наших дружественных народов.